۱۳۹۶ جمعه ۴ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۸۶۸ - ۱۳۹۶ شنبه ۳۰ ارديبهشت
جنگنده‌های آمريكایی به نیروهای هوادار دولت سوریه حمله کردند
پيچيده‌شدن كلاف سردرگم

ایالات‌ متحده برای سومین‌بار در ماه گذشته به نیروهای هوادار «بشار اسد»، رئيس‌جمهوري سوريه، حمله کرد. این‌بار جنگنده‌های آمريكایی به کاروان شبه‌نظامیان حامی دولت سوریه حمله کرد؛ کاروانی که به گفته پنتاگون در حال نزدیکی به پایگاهی بودند که شورشیان سوری برای مبارزه علیه داعش از سوی نیروهای ویژه ایالات ‌متحده و بریتانیا تحت آموزش قرار می‌گیرند. بر‌اساس گزارش‌ها اعضای این کاروان که عمدتا شبه‌نظامیان شیعه عراقی بودند، در طول هفته به این پایگاه که در شهر «التنف»، در نزدیکی مرز سوریه و عراق قرار داشته، نزدیک می‌شده‌اند.
به باور بسیاری از تحلیلگران، درگیری اخیر تأکیدی است بر پیچیدگی‌های جنگ میدانی سوریه و عراق که به‌سرعت در حال تغییر است. در‌حالی‌که داعش در سوریه و عراق تا حدود زیادی تضعیف شده، مخالفان تلاش می‌کنند موقعیت خود را در این نبرد حفظ کنند و از آن سو نیروهای دولتی سوریه هم‌اکنون دست بالا را در این درگیری‌ها دارند.
آمريكا از مخالفانی حمايت مي‌كند که به گفته این کشور در حال مبارزه با داعش هستند؛ اما بسیاری از ناظران بر این‌ باورند که این نیروهاي آموزش‌دیده همچنین سدی هستند در برابر نیروهای حامی سوریه که از عراق وارد سوریه می‌شوند و یکی از عوامل اصلی دستاوردهای زمینی اخیر دولت بشار اسد بوده‌اند. یکی از مقامات آمريكایی در توضیح این حمله گفته است: «کاروان مورد حمله به هشدارهای متعدد ما مبنی بر نزدیک‌شدن بیش از حد به نیروهای ائتلاف در پایگاه التنف، پاسخی نداد و در نهایت مجبور شدیم به این کاروان حمله کنیم».
واكنش شديد دمشق
با‌این‌حال یک منبع در ارتش سوریه با بیان اینکه چندین نفر در این حمله کشته‌ شده‌اند، گفت که هرگونه تلاشی برای توجیه این حمله مردود است. وزارت خارجه سوریه نیز به این حمله واکنش نشان داد و اعلام کرد که حمله آمريكا نقض حاکمیت این کشور به شمار می‌آید. «گنادی گاتیلوف»، معاون وزیر خارجه روسیه، تأکید کرد که هرگونه عملیات نظامی به تشدید اوضاع در سوریه منجر می‌شود و یقینا بر روند سیاسی در آستانه و ژنو تأثیر می‌گذارد، به‌ویژه هم مانند چنین اقدامی که نیروهای مسلح سوریه را هدف قرار داده است. با‌این‌حال «جیمز متیس»، وزیر دفاع ایالات‌ متحده، گفت این حمله به این معنی نیست که آمريكا می‌خواهد مشارکت خود در جنگ داخلی سوریه را افزایش دهد. آن‌طور که وزیر دفاع آمريكا در کنفرانسی مطبوعاتی گفت، آمريكا مشارکت خود را در «جنگ داخلی» سوریه گسترش نمی‌دهد؛ اما درصورتی‌که گام‌هایی خصمانه علیه این کشور اتخاذ شود، آنها از نیروهایشان دفاع می‌کنند. ایالات‌ متحده، حملات هوایی خود علیه داعش در سوریه را از سال 2014 آغاز کرد و دولت «دونالد ترامپ»، رئيس‌جمهوري آمريكا، هم مانند دولت «باراك اوباما» اعلام کرده است که اولویت این کشور حمله به داعش است.
اختلاف در مذاکرات ژنو
درحالی‌که روسیه درباره تأثیر این حملات بر نشست ژنو ابراز نگرانی کرده، «بشار الجعفری، رئیس هیئت دولت سوریه در مذاکرات ژنو، نیز این حمله آمريكا را نشانه‌ای از تروریسم دولتی دانست. در این میان یک منبع در هيئت مخالفان سوری در مذاکرات ژنو اعلام کرد که اختلافات در داخل این هيئت بالا گرفته و به حد انفجار رسیده است. به گزارش شبکه خبری روسیا الیوم، این منبع اظهار كرد: اختلافات به‌وجود‌آمده در داخل هيئت مخالفان در ژنو دلایل متعددی دارد که مهم‌ترینش این است که هيئت مذکور تنها از سوی سه نفر اداره می‌شود و مابقی اعضا نقشی نمادین دارند. منبع مذکور افزود: با وجود تلاش‌ها برای سامان‌دادن ظاهری به امور و برگزاری آخرین روز از مذاکرات ژنو شش با حضور کامل اعضای هيئت مخالفان، اختلافات در این هيئت همچنان ادامه دارند و احتمالا نشست با حضور ناقص اعضای هيئت مخالفان برگزار می‌شود. «نصر الحریری»، رئیس هيئت مخالفان سوری در مذاکرات ژنو، در کنفرانسی مطبوعاتی در این شهر از بررسی مسئله انتقال سیاسی در سوریه با «استفان دی‌میستورا»، فرستاده سازمان ملل در امور سوریه، خبر داد. کارشناسانی از دفتر دی‌میستورا نیز روز پنجشنبه در دیدار با کارشناسان وابسته به هيئت مخالفان سوری به بحث و بررسی مسائل ویژه مربوط به قانون اساسی جدید سوریه پرداختند.


دیدگاه‌ها(۰)