۱۳۹۶ يکشنبه ۲۹ بهمن
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۸۶۸ - ۱۳۹۶ شنبه ۳۰ ارديبهشت
سوئد تحقیقات درباره ادعای تجاوز «جولیان آسانژ» را متوقف کرد

دادستان سوئد تصمیم گرفته تحقیق درباره ادعای آزار جنسی «جولیان آسانژ»، مؤسس سایت «ویکی‌لیکس»، را متوقف کند. به گزارش بی‌بی‌سی، او در سال ۲۰۱۰ متهم شد که در سوئد به زنی تعرض کرده است، اما او این اتهام را رد کرده و گفته بود مطرح‌کردن این اتهامات انگیزه سیاسی دارد.
به گزارش روزنامه تلگراف، «ماریان نی»، رئیس دادستان عمومی سوئد، اعلام کرد دیگر تحقیقات درباره این پرونده ادامه نخواهد یافت. آسانژ از سال ۲۰۱۲ در سفارت اکوادور در لندن ساکن شده و تلاش دارد از استرداد به سوئد جهت مقابله با اتهاماتش جلوگیری کند؛ اتهاماتی که شخص او آنها را رد کرده و آنها را سیاسی می‌خواند. آسانژ در سال ۲۰۱۰ متهم شد که در سوئد به زنی تعرض کرده است، اما او این اتهام را رد کرده و گفته بود مطرح‌کردن این اتهامات انگیزه سیاسی دارد.
جولیان آسانژ برای پرهیز از استرداد به سوئد در ارتباط با ادعاهای تعرض جنسی از سال ۲۰۱۲ در سفارت اکوادور در لندن پناهنده است. نگرانی آسانژ این است که در صورت رفتن به سوئد به آمریکا تحویل داده شود. پس از آنکه آسانژ در سال ۲۰۱۲ به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شد، دادستانی سوئد در پی آن بود که بتواند از او در محل این سفارت بازجویی کند. شش ماه پیش از آسانژ در حضور مقامات سوئدی سؤالاتی شد. آسانژ به دلیل انتشار صدها ‌هزار سند و مدارک محرمانه نظامی و سیاسی آمریکا، با احتمال محاکمه در این کشور روبه‌روست. پیش از این، «جف سشنز» وزیر دادگستری آمریکا، گفته بود بازداشت جولیان آسانژ بنیان‌گذار یک «اولویت» است. او درباره احتمال بازداشت آسانژ گفت: «ما مدتی است که تلاش‌های خود را تشدید کرده‌ایم و هر جا بتوان پرونده‌ای تشکیل داد برای به‌زندان‌انداختن بعضی‌ها خواهیم کوشید». تصمیم احتمالی به پیگرد آسانژ به معنی رویکردی متفاوت نسبت به دولت پیشین آمریکاست. وزارت دادگستری در دوره «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا نتیجه‌گیری کرده بود که متهم‌کردن او دشوار است. در همین حال، پلیس بریتانیا هشدار داد اگر مؤسس وب‌سایت افشاگر ویکی‌لیکس از سفارت اکوادور در لندن پایش را بیرون بگذارد، دستگیر می‌شود. پلیس لندن در بیانیه‌ای اعلام کرد: دادگاه وست‌مینستر در پی خودداری آسانژ از حضور در دادگاه در 29 ژوئن سال 2012 حکم تعقیب و پیگرد برایش صادر کرد. پلیس لندن به تعهداتش در اجرای این حکم پایبند است و اگر آسانژ سفارت اکوادور را ترک کند، دستگیر می‌شود.


دیدگاه‌ها(۰)