۱۳۹۶ دوشنبه ۳۰ بهمن
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۸۶۸ - ۱۳۹۶ شنبه ۳۰ ارديبهشت
خبر

پرونده ونزوئلا  روی میز شورای امنیت
سفیر آمریکا در سازمان ملل اعلام کرد، کشورش خواستار برگزاری نخستین جلسه شورای امنیت درباره ونزوئلا شده؛ چراکه این بحران رو به وخامت است و دولت واشنگتن می‌خواهد از درگیری دیگری مانند سوریه، کره‌ شمالی یا سودان جنوبی جلوگیری کند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، «رافائل رامیرز»، سفیر ونزوئلا در سازمان ملل، به‌شدت این مسئله را که آمریکا مناقشات سیاسی کشورش را به شورای امنیت ببرد، رد کرده و واشنگتن را به تلاش مجدد برای مداخله در مسائل داخلی ونزوئلا متهم کرد. رامیرز تأکید کرد که مشکلات ونزوئلا یک موضوع داخلی است و دولت این کشور در تلاش است تا آنها را حل کند و اجازه مداخله خارجی را نخواهد داد؛ اما «نیکی هیلی»، سفیر آمریکا در سازمان ملل، مدعی شد: نیت آمریکا مداخله یا رفتار ظالمانه نیست؛ بلکه هدفش حمایت از تلاش‌های منطقه‌ای برای دستیابی به یک راه‌حل سیاسی و احترام قائل‌شدن برای مردم ونزوئلا است که خواستار انتخاباتی آزاد و عادلانه، آزادی زندانیان سیاسی و رسیدگی به وضعیت وخیم انسانی هستند. او پس‌ازاین نشست غیرعلنی به خبرنگاران گفت: ما فکر می‌کنیم اگر این اتفاق نیفتد و شورای امنیت به این مسئله رسیدگی نکند، مشکلی جدی‌ نه‌تنها در منطقه، بلکه به صورت بین‌المللی رخ خواهد داد. همچنین مقامات آمریکایی اعلام کردند، دولت «دونالد ترامپ» تحریم‌هایی را علیه رئیس دادگاه عالی و هفت قاضی دیگر ونزوئلایی اعمال کرد. این تحریم‌های جدید در راستای افزایش فشار علیه «نیکولاس مادورو»، رئیس‌جمهور کنونی ونزوئلا، اعمال شده است. آمریکا نام هشت عضو دیوان عالی ونزوئلا را به اتهام تلاش برای انحلال پارلمان این کشور در فهرست تحریم‌ها قرار داده است. براساس تحریم‌های وضع‌شده اموال رئیس و هفت عضو دادگاه عالی ونزوئلا در آمریکا توقیف خواهد شد و این افراد اجازه معامله با شهروندان آمریکایی را نخواهند داشت. ونزوئلا نزدیک به دو ماه است که با ناآرامی سیاسی به خاطر تلاش‌های مردمی برای سرنگونی دولت مادورو دست‌وپنجه نرم می‌کند. بحران شدید اقتصادی، تورم سه‌رقمی، کمبود غذا و افزایش جرم و جنایت باعث شده تا مردم ونزوئلا به خیابان‌ها بیایند و تظاهرات کنند.
دخالت روسیه
درهمین‌حال، رؤسای‌ جمهور ونزوئلا و روسیه در تماسی تلفنی اوضاع داخلی در ونزوئلا را بررسی کردند. این تماس رئیس‌جمهوری ونزوئلا با همتای روسی خود، پس از دعوت آمریکا برای رسیدگی به اوضاع ونزوئلا در شورای امنیت صورت گرفت. طبق بیانیه وزارت خارجه ونزوئلا، «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهوری روسیه، در جریان این تماس تلفنی بر حق مردم ونزوئلا برای انتخاب سرنوشتشان بدون مداخله خارجی در رویارویی با تندروهای مورد حمایت طرف‌های خارجی تأکید کرد. مادورو نیز تصریح کرد که اعتراضات مخالفان بخشی از عملیات سازمان‌یافته از سوی ایالات متحده برای گسترش آشوب و تشویق به مداخله خارجی در ونزوئلاست.

رهگیری هواپیمای نظامی آمریکایی
به‌وسيله جنگنده‌هاي چيني فرار از حادثه ناخوشایند
یک فروند هواپیمای تجسسی نظامی آمریکا در حين گشت‌زني بر فراز دریای چین توسط دو جت جنگنده چینی رهگیری شد. رویارویی هواپیماها چنان بود که می‌توانست به یک حادثه ناخوشایند میان دو قدرت بزرگ منجر شود. به گزارش دویچه‌وله، این حادثه در شرق دور و بر فراز دریای چین رخ داد. بنابر داده‌های منابع آمریکایی دو فروند جنگنده ارتش چین در حریم هوایی بین‌المللی راه را بر یک فروند هواپیمای نظامی آمریکا بستند. شبکه سی‌ان‌ان گزارش داد، جنگنده‌های چینی تا فاصله ۴۵‌متری هواپیمای آمریکایی نزدیک شدند. یکی از آنها درست بالای سر هواپیمای چهار موتوره «کنستانت فونیکس» از نوع WC-135 آمریکایی پرواز می‌کرد. هواپیمای نظامی «کنستانت فونیکس WC-135» ساخت کارخانه بویینگ است و تنها در اختیار نیروی هوایی ارتش آمریکاست. این هواپیمای اکتشافی مخصوص ردگیری تشعشعات ناشی فعالیت‌های هسته‌ای و جمع‌آوری اطلاعات در‌این‌باره است. به ‌نظر می‌رسد این هواپیما به دلیل تهدید کره‌ شمالی برای انجام یک آزمایش هسته‌ای به‌ کار گرفته شده است. «لوری هاجز»، سخنگوی نیروی هوایی آمریکا، گفت: «این رهگیری روز چهارشنبه ۱۷ می اتفاق افتاد و دلیل آن مانورهای خلبان چینی و همچنین سرعت و نزدیکی هر دو هواپیما، اقدامی غیرحرفه‌ای بود». به گفته هاجز، این مسئله از طریق «کانال‌های دیپلماتیک و نظامی مناسب با چین در میان گذاشته شده و تحقیقات نظامی در جریان است». چین درباره این حادثه اظهارنظری نکرده؛ اما آمریکا را به انجام پروازهای تجسسی بر فراز آب‌های چینی متهم کرده است. پکن همچنین مکررا از آمریکا خواسته است تا به گشت‌زنی در این منطقه پایان دهد. درحال‌حاضر چین بر تقریبا همه مناطق مورد مناقشه در دریاهای شرقی و جنوبی چین ادعای حاکمیت دارد؛ اما چندین کشور دیگر هم مدعی حاکمیت بر این منطقه هستند.


دیدگاه‌ها(۰)