۱۳۹۶ دوشنبه ۳۰ بهمن
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۸۶۸ - ۱۳۹۶ شنبه ۳۰ ارديبهشت
ناظری: کاش شرایط برگزاری کنسرت در مشهد فراهم شود

نسیم قاضی‌زاده: ٢٥ اردیبهشت روز پاسداشت زبان پارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در تالار اجتماعات دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد با حضور معاون رئیس‌جمهور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، استاندار و مدیرکل ارشاد استان خراسان و میهمانان و سفرای بیش از 15 کشور جهان برگزار شد. در ابتدای این مراسم پس از تلاوت قرآن از سوی یک قاری برجسته و پخش سرود ملی همچنین صلوات خاصه امام رضا (ع)، سعید سرابی، مدیرکل ارشاد، سخنانی را در باب شأن و منزلت فردوسی و اختصاص روزی ویژه زبان فارسی ایراد کرد، سپس نقال معروف «محسن کریمی»، داستان رستم و سهراب را نقل کرد. با ورود شهرام ناظری به سالن بزرگداشت که پیوسته علاقه ویژه‌ای به فردوسی و اشعارش دارد، حضار به احترام برخاستند و او را تشویق کردند.
«علیرضا رشیدیان»، استاندار خراسان‌رضوی، سخنران بعدی بود که درباره توس، مهد فردوسی و همچنین سبک و سلوک ویژه فردوسی صحبت کرد. او در بخشی از حرف‌هایش گفت: «تلاش فردوسی برای نمایش همت و حماسه با توجه ویژه به هویت ایران در ابیات شاهنامه متجلی است. همچنین توجه او به ارزش‌های اخلاقی و مبارزه با ظلم بارز است».
حضور گسترده دانشجویان زبان فارسی از کشورهای مختلف در این مراسم شایان ذکر بود. در کنار آن اجرای زنده اپرای رستم و اسفندیار با آهنگ‌سازی انواری، یکی از بهترین بخش‌های این برنامه بود که باعث تشویق‌های طولانی مخاطبان شد. در ادامه این مراسم، ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رئیس سازمان ارتباطات اسلامی، درباره شأن و منزلت فردوسی صحبت کرد.
همچنین در این مراسم نشان فرهنگی - هنری فردوسی به هفت نفر از فردوسی‌شناسان، شاهنامه‌پژوهان و آفرینندگان آثار ماندگار زبان فردوسی با حضور مسئولان و میهمانان خارجی اعطا شد. دکتر علی رواقی، محقق برجسته زبان فارسی و شاهنامه، دکتر حسن انوری، چهره ماندگار ادبیات و استاد زبان و ادبیات فارسی، دکتر عبدالغفور آرزو، استاد برجسته ادبیات دری از کشور افغانستان، دکتر نعمت یلدریم، استاد و رئیس گروه زبان فارسی دانشگاه آتاتورک ارزروم، دکتر علی‌اشرف‌ صادقی، عضو پیوسته زبان و ادب فارسی و چهره ماندگار در حوزه ادبیات، دکتر علیم اشرف‌خان، مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه دهلی و استاد شهرام ناظری، استاد برجسته موسیقی و شوالیه موسیقی ایران این افراد بودند.
پیش از پایان این مراسم، شهرام ناظری پس از دریافت نشان فرهنگی - هنری فردوسی گفت: فردوسی را همه مردم دنیا می‌شناسند و از جایگاه بسیار رفیعی در بین ملل مختلف جهان برخوردار است. مقام فردوسی ورای هر مرز جغرافیایی است و باید بیش از این تلاش شود تا با چنین برنامه‌هایی فردوسی بیش از گذشته به جهانیان معرفی شود.
ناظری ادامه داد: من از 30 سال پیش کار روی شاهنامه را شروع کردم. متأسفانه در آن زمان فضا برای اجرای کنسرت با اشعار فاخر فردوسی در داخل کشور فراهم نبود و ما مصمم شدیم که به اجرای آن در کشورهای مختلف دنیا بپردازیم. این اجراها آن‌قدر تکرار شد که دوستان داخل کشور نیز مجاب شدند به اجرای چنین کارهایی مجوز بدهند.
ناظری گفت: من در بسیاری از کشورهای دنیا و نیز تمام استان‌های کشور، به‌جز در مشهد، برنامه‌های متنوعی را با استفاده از سروده‌های فردوسی بزرگ اجرا کرده‌ام. اگر دوگانگی‌های موجود در این زمینه حل شود و آشتی ملی درخصوص موسیقی به وجود بیاید، قطعا می‌توانیم از رشد فرهنگی بیشتری بهره‌مند شویم. بسیاری از اقوام در طول تاریخ زبان و گویش خود را از دست داده‌اند، ولی ما ایرانیان، با همت و تلاشی که حکیم فردوسی در شاهنامه خود به خرج داد، همچنان به زبان فارسی صحبت می‌کنیم و فرهنگ و بسیاری از آیین‌های ملی خود را حفظ کرده‌ایم. شهرام ناظری در پایان صحبت‌هایش گفت: امیدوارم زمینه لازم برای اجرای کنسرت موسیقی شاهنامه در زادگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی، فراهم شود. عصر همین روز هم مراسم بزرگداشت فردوسی در محل آرامگاه این شاعر بزرگ ادامه پیدا کرد. در این مراسم علیرضا رشیدیان، استاندار خراسان‌رضوی، فردوسی را مایه مباهات خراسانیان و ایرانیان دانست و در سخنانی گفت: «فردوسی خود یک حماسه بود و با خلق حماسه عظیم خود، توفیق آن را یافت تا دو فرهنگ غنی ایران و اسلام را به بهترین شکل ممکن درهم آمیزد. در نهایت تدوین تاریخ ایران از گذشته‌های دور تا عصر ساسانیان، کار ادبی بزرگی بود که منجر به نجات زبان فارسی از ورطه فراموشی و انهدام شد». مراسم بزرگداشت فردوسی در محل آرامگاه این شاعر بزرگ همراه با مراسم نقالی و شاهنامه‌خوانی در خیل عظیم هواداران این شاعر بزرگ در شهر توس برگزار شد.

 


دیدگاه‌ها(۰)