۱۳۹۶ دوشنبه ۷ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۸۶۸ - ۱۳۹۶ شنبه ۳۰ ارديبهشت
«عظیم قیچی‌ساز» آخرین قله را هم فتح کرد
بر فراز تمام فاتحان

شرق: «عظیم قیچی‌ساز» نام خود را در تاریخ کوهنوردی ایران و جهان جاودانه کرد. او روز گذشته با صعود به قله هشت‌هزارو 516 متری لوتسه رسما وارد باشگاه هشت‌هزارمتری‌ها شد تا به رؤیای همیشگی خود دست یابد. این کوهنورد تبریزی ١٧ فروردین تهران را به مقصد «کاتماندو»، پایتخت نپال، ترک کرد تا چهاردهمین قله بالای هشت‌ هزار متر دنیا در لوتسه را فتح کند. قیچی‌ساز که تا پیش از این ١٣ قله بالاتر از هشت ‌هزار متر را فتح کرده بود، با این صعود نه‌تنها به جرگه ١٤ فاتح این قله‌ها در جهان وارد شد، بلکه در اتفاقی مهم‌تر رکورد فاصله زمانی میان صعودها را نیز ارتقا بخشید و نام خود را در رکوردهای صعود به قلل ثبت کرد. هیمالیانورد کشورمان با این صعود نخستین کوهنوردی در دنیا است که در کمتر از هفت سال توانسته ١٤ قله هشت ‌هزار متری جهان را فتح کند. قیچی‌ساز در حالی موفق به فتح قله هشت‌هزارو ۵۱۶ متری لوسته شد که این کار را بدون استفاده از کپسول اکسیژن انجام داد. 
او علاوه بر قله لوتسه، تاکنون بدون استفاده از کپسول اکسیژن موفق به فتح قله‌های برودپیک (٨٠٥١ متر – سال ٨٧)، دائو لاگیری (٨١٦٧ متر - سال ٨٩)، نانکا پاربات (٨١٢٦ متر - سال ٨٩)، کانچن جونگا (٨٥٨٦ متر- سال ٩٠)، گاشر بروم ٢ (٨٠٣٤ متر - سال ٩٠)، گاشربروم ١ (٨٠٨٠ متر - سال ٩٠)، آنا پورنا (٨٠٩١ متر - سال ٩١)، کی ٢ (٨٦١١ متر- سال ٩١)، ماناسلو (٨١٦٣ متر- سال ٩١)، ماکالو (٨٤٦٣ متر- سال ٩٢)، چوایو (٨٢٠١ متر- سال ٩٢) و شیشاپانگما (٨٠٢٧ متر – سال ٩٣) شده است. 
صعود به قله‌های هشت ‌هزار متری و قرارگرفتن در جمع برترین‌های کوهنوردی جهان، در حالی افتخاری بزرگ برای ورزش ایران محسوب می‌شود که پیش از این رخشان بنی‌اعتماد، کارگردان سینما، در یادداشتی خواندنی عملکرد عظیم قیچی‌ساز را تحسین کرد. 
او نوشت: «از کنار داستان تلاش عظیم قیچی‌ساز نمی‌توان به آسانی گذشت؛ جوان هم‌وطنی که تا این زمان با همت و اراده شخصی و بدون حمایت، موفق به فتح ١٣ قله شده است و این‌بار دست به کاری زده «کارستان» که آسان نیست و رودررو با بسیاری موانع جوی و جغرافیایی است».
در دنیا فقط ۳۴ نفر توانسته‌اند بدون استفاده از اکسیژن و باربر محلی به این ۱۴ قله بالای هشت ‌هزار متر صعود کنند که قیچی‌ساز حالا با این صعود در رتبه ۳۵ قرار گرفته است. 
قیچی‌ساز تنها کوهنوردی است که برای رسیدن به جمع 14 کوهنورد برتر جهان در سلامت کامل و بدون هیچ آسیبی این افتخار بزرگ را کسب کرده است. او می‌گوید: «در قدم‌های نهایی باید با احتیاط قدم برداریم، چراکه اتفاقات کوچک می‌تواند سرنوشت‌ساز باشد؛ در صعود آخر باید بر احساسات خود غلبه کنیم و بتوانیم بدون کوچک‌ترین نقصی این رویداد را به بهترین شکل به سرانجام برسانیم. صعود به هر شکلی مورد قبول نیست. سلامت جسمانی بسیار مهم است و من بین ۱۵ نفری که تا‌به‌حال هر ۱۴ صعود را انجام داده‌اند، تنها فردی هستم که خوشبختانه کوچک‌ترین آسیبی ندیده‌ام».
محمود هاشمی و ایرج معانی، دو کوهنورد دیگر ایران هستند که آنها نیز به ارتفاعات هیمالیا رفته بودند تا قله هشت‌هزارو 516 متری لوتسه را فتح کنند که ساعاتی پیش از قیچی‌ساز موفق به این صعود شدند. 
حسین مقدم نیز درحال‌حاضر در راه صعود به لوتسه است. او نیز مانند عظیم قیچی‌ساز می‌خواهد بدون کپسول اکسیژن لوتسه را فتح کند. 
اولین کوهنوردی که به باشگاه هشت‌هزاری‌ها پیوست یک ایتالیایی در سال ۱۹۸۶ بود. بعد از او در سال ۱۹۹۵ کوهنورد سوئیسی به این باشگاه اضافه شد. 
در سال ۱۹۹۹ و ۲۰۰۲ میلادی نیز دو کوهنورد اسپانیایی و بعد از آنها کوهنوردانی از آمریکا (۲۰۰۴)، ایتالیا (۲۰۰۷) اکوادور (۲۰۰۸) قزاقستان (۲۰۰۹) فنلاند (۲۰۰۹)، پرتغال (۲۰۱۰)، اتریش (یک کوهنورد زن) (۲۰۱۱)، قزاقستان (۲۰۱۱)، ایتالیا (۲۰۱۲)، کره ‌جنوبی (۲۰۱۳) و جمهوری چک (۲۰۱۴) نیز به این باشگاه پیوستند. 


دیدگاه‌ها(۰)