۱۳۹۶ دوشنبه ۲ بهمن
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۹۱۳ - ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۶ تير
خبر

ارتش سوریه چاه‌های نفتی رقه را پس گرفت
ارتش سوریه با حمایت جنگنده‌های روسی چندین چاه نفتی را در جنوب غرب استان رقه تحت کنترل خود درآورد. به گزارش شبکه الاخباریه سوریه، یک منبع نظامی اعلام کرد که ارتش میادین نفتی «الوهاب، الفهد، دبیسان، القصیر، ابو القطط، ابو قطاش» و چند روستا را در منطقه صحراء در جنوب غرب استان رقه تحت کنترل خود درآورد.
هدف بعدی ارتش سوریه بازپس‌گیری منطقه السخنه، دروازه استان دیرالزور در شرق این کشور در مرز با عراق است. در روزهای اخیر ارتش سوریه و نیروهای هم‌پیمانش دستاوردهای مهمی را در شمال شرق مناطق صحرایی در شهر قدیمی تدمر داشتند.
در صحرای جنوب شرقی، درگیری‌های شدیدی میان ارتش و هم‌پیمانانش با افراد مسلح ارتش آزاد سوریه در حومه شرقی الوعر در شهر السویداء در جنوب سوریه به وجود آمد که همچنان ادامه دارد.
مذاکره با اسرائیل
درهمین‌حال، وزیر دفاع اسرائیل از مذاکرات کارشناسان روسیه، آمریکا و اسرائیل در وین درباره ایجاد منطقه امن در جنوب غرب سوریه خبر داد اما زمان دقیقی برای این مذاکرات مشخص نکرد. آویگدور لیبرمن در مصاحبه با روزنامه «کامرسانت» چاپ روسیه گفت: کارشناسان روسیه، آمریکا و اسرائیل ضمن دیدار در وین، اوضاع پیرامون منطقه امن در جنوب غرب سوریه را بررسی خواهند کرد. او مدعی شد: اسرائیل از هر تلاشی با هدف آرام‌کردن اوضاع در کل خاک سوریه ازجمله در منطقه جنوب غربی حمایت می‌کند. لیبرمن ادامه داد: فعلا امکان ارزیابی کامل تحولات وجود ندارد زیرا درحال‌حاضر ما از اطلاعات دقیق و جزئیات مهم باخبر نیستیم، مسائلی وجود دارد که برای ما مناسب‌تر است و ما از این ابتکارها بیشتر استقبال خواهیم کرد. این مقام اسرائیلی مشخص نکرد که این دیدار چه زمانی برگزار خواهد شد. لیبرمن در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: اسرائیل قصد ندارد در امور سوریه دخالت کند. ما فقط زمانی دخالت می‌کنیم که حاکمیت اسرائیل نقض شود. ما به‌هیچ‌عنوان اجازه تقویت ایران در جنوب سوریه را نخواهیم داد. او گفت: ایران به‌تدریج سوریه را به پایگاه و سکویی براي حمله علیه اسرائیل تبدیل می‌کند و به همین دلیل ما تلاش می‌کنیم تا ایرانی‌ها اصلا در سوریه نباشند و این یکی از شرایط اصلی ما در مذاکرات است.

اردوغان در سالگرد کودتای ترکیه:
سر خائنان را از تن جدا می‌کنیم
رجب طیب اردوغان، در نخستین سالگرد کودتای نافرجام ترکیه، در روزی که دولت ترکیه آن را روز «دموکراسی و همبستگی» نامیده‌، گفت، با کسانی که به گفته او «خیانت کرده‌اند» به‌شدت برخورد می‌شود. به گزارش رویترز، سالگرد کودتای نافرجام ۲۵ تیر در شهرهای مختلف ترکیه برگزار شده و گروه‌های مردم در راهپیمایی‌های مربوط به آن شرکت کرده‌اند. رئیس‌جمهوری ترکیه، در نشست ویژه‌ای در پارلمان آن کشور شرکت کرد و سپس به راهپیمایی در استانبول پیوست، پس از آن به آنکارا، پایتخت، بازگشت تا در نیمه‌شب شنبه و ساعات اولیه روز یکشنبه در تظاهراتی خارج از مجلس و مراسمی در کاخ ریاست‌جمهوری شرکت کند. او در جمع صدها‌ هزار نفر از کسانی که در اطراف تنگه و پل بسفر جمع شده بودند، بار دیگر تأکید کرده دولت او ممکن است مجازات اعدام را بازگرداند. رجب طیب اردوغان گفت، «نخست، سـر آنها که خیانت کرده‌اند را از تن جدا می‌کنیم». ترکیه از سال ۲۰۰۴ به این سو مجازات اعدام را کنار گذاشته‌ است. تصویب اجرای دوباره آن و امضای رئیس‌جمهوری، یکی از اصلی‌ترین شروط عضویت در اتحادیه اروپا را زیرپاگذاشته و خود‌به‌خود به روند آن خاتمه می‌دهد. اردوغان تاکنون چندین بار گفته  کشورش لازم نیست «به هر بهایی» عضو اتحادیه اروپا شود. او اخیرا در مصاحبه‌ای با شبکه جهانی بی‌بی‌سی نیز گفته اگر این نهاد اروپایی اعلام کند نمی‌تواند عضویت ترکیه را بپذیرد، «مایه آرامش خاطر» دولتش خواهد بود و افزوده است که اتحادیه اروپا وقت ترکیه را تلف می‌کند. کودتای نافرجام ترکیه ۲۵ تیر سال پیش به‌وقوع پیوست و در وقایع مربوط به آن دست‌کم ۲۴۹ نفر جان خود را از دست دادند. پس از کودتا‌ هزاران نفر از کار برکنار شده یا بازداشت و بسیاری از رسانه‌ها نیز تعطیل شده‌اند. در سالگرد کودتا نیز دولت ترکیه اعلام کرد هفت‌ هزار نفر دیگر از نیروهای پلیس، ارتش و کارکنان دولت را از کار برکنار کرده‌است. کودتای ترکیه با واکنش بسیاری از کشورهای جهان، ازجمله، ایران، کشورهای اروپایی و ایالات متحده روبه‌رو شد که جملگی با آن مخالفت کردند. درعین‌حال موضوع استردادنشدن فتح‌الله گولن، خطیب مخالف اردوغان که ساکن آمریکاست، بر روابط دولت ترکیه و دولت باراک اوباما سایه افکند.

 


دیدگاه‌ها(۰)