۱۳۹۶ دوشنبه ۲ بهمن
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۹۱۳ - ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۶ تير
رويداد

ابوبکر البغدادی زنده و در سوریه است
مدیر بخش اطلاعات وزارت کشور عراق به روزنامه الصباح گفت ابوبکر البغدادی زنده است و در سوریه حضور دارد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روزنامه عراقی الصباح، براساس اطلاعات دقیق امنیتی، ابوبکر البغدادی سرکرده داعش کشته نشده و هنوز زنده است. از طرفی نیروهای وزارت کشور عراق موفق شده‌اند خطرناک‌ترین سرکرده زن عضو داعش را بازداشت کنند. براساس وزارت کشور عراق، ابوبکر البغدادی درحال‌حاضر در سوریه و خارج از شهر رقه به‌سر می‌برد.

تظاهرات در پاریس در اعتراض به سفر نتانیاهو
صدها نفر در پاریس در اعتراض به سفر نخست‌وزیر اسرائیل به فرانسه تظاهرات کردند. به گزارش ایسنا، به نقل از النشره، تظاهرکنندگان اعتراض خود را نسبت به سفر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، به فرانسه نشان داده و از سیاست شهرک‌سازی‌ها و محاصره تحمیل‌شده بر غزه انتقاد کردند. ریاست‌جمهوری فرانسه اعلام کرد که مذاکراتی در پاریس میان امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه با نتانیاهو برگزار شد که طرف‌ها در این مذاکرات به بررسی درگیری‌های عربی اسرائیلی و مسائل منطقه‌ای پرداختند. همچنین یک سخنگوی حزب سوسیال‌دموکرات آلمان اظهار کرد، مارتین شولتز، رهبر این حزب و رقیب آنگلا مرکل در انتخابات پیشِ‌‌روی آلمان قرار است روز پنجشنبه به پاریس سفر کرده و با امانوئل ماکرون دیدار کند.

ساخت سومین پایگاه نظامی آمریکا در سوریه
کارشناسان و متخصصان نظامی آمریکا کار ساخت پایگاه نظامی جدیدی را در شمال شرقی سوریه آغاز کرده‌اند. پایگاه نظامی جدید آمریکا در منطقه بین «تل تمر و تل لبیدر» در ۴۰کیلومتری غرب شهر کُردنشین حسکه سوریه واقع شده و هدف اصلی از ساخت آن، افزایش پشتیبانی نظامی آمریکا از عملیات نیروهای کُرد در استان‌های شمالی سوریه است.

شکایت خانواده قربانیان ۱۱ سپتامبر از امارات متحده
خانواده‌های قربانیان حملات تروریستی یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ در آمریکا ممکن است به دعوی‌ای که علیه عربستان سعودی به اتهام دست‌داشتن ریاض در این حملات تروریستی اقامه کرده‌اند، نام امارات متحده عربی را نیز بیفزایند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشاتودی، در سپتامبر ۲۰۱۶، قانونی موسوم به «سند عدالت در برابر حامیان تروریسم» به مرحله اجرا درآمد که به شهروندان آمریکایی اجازه می‌دهد علیه کشورهای خارجی به اتهام اقدامات تروریستی اقامه دعوی کنند.

استقبال شیعیان و کردهای عراق  از ائتلاف جدید
جریان‌های سیاسی شیعی و کرد عراق از تشکیل ائتلاف سیاسی جدید عرب‌های سنی برای مرحله بعد داعش استقبال کردند. به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای الحیاه، گروه‌های سیاسی سنی عراقی روز جمعه از تشکیل «ائتلاف گروه‌های ملی عراق» برای یکپارچه‌کردن جریان‌های سیاسی سنی و آمادگی برای مرحله بعد داعش خبر دادند و خواهان «عبور از تنش طایفه‌ای و مقابله با تلاش‌ها برای تغییر جغرافیای جمعیتی» در مرحله بعد داعش شدند.

حمایت مردمی از ترامپ در سراشیبی سقوط
نتایج نظرسنجی جدیدی نشان می‌دهد، محبوبیت مردمی ترامپ میان آمریکایی‌ها به دلیل افول نقش رهبری واشنگتن در جهان، توقف دستور کار ریاست‌جمهوری در داخل و لایحه بهداشت و درمان نامحبوب جمهوری‌خواهان کاهش یافته است. به گزارش ایسنا، با گذشت شش ماه از روی‌کار‌آمدن، محبوبیت ترامپ از ۴۲ درصد ماه آوریل به ۳۶ درصد رسیده است. میزان نارضایتی از او هم با پنج درصد افزایش به ۵۸ درصد رسیده است. در مجموع، ۴۸ درصد از عملکرد ترامپ «قویا ناراضی» هستند. این سطح از نارضایتی پیش‌تر هرگز برای بیل کلینتون و باراک اوباما دیده نشده بود و تنها در دور دوم ریاست‌جمهوری جورج بوش چنین موردی رخ داد.

افزایش اعتراضات اجتماعی و سیاسی در روسیه
مرکز اصلاحات اقتصادی و سیاسی روسیه با انتشار گزارشی با موضوع، «روسیه در سال ۲۰۱۷، از افزایش تعداد اعتراضات مردمی در این کشور ابراز نگرانی کرد. بر‌این‌اساس میزان اعتراضات اجتماعی و سیاسی در سه‌ماهه دوم امسال در روسیه در مقایسه با سال گذشته بیش از ۳۳ درصد رشد داشته است.

 


دیدگاه‌ها(۰)