۱۳۹۶ دوشنبه ۲ بهمن
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۹۱۳ - ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۶ تير
روی خط خبر

انتشار کتاب «حافظ و دانته»
2 شاعر تکرارناپذیرِ شرق و غرب
شرق: کتاب «حافظ و دانته» پژوهش مجید اسدی اخیرا در انتشارات رسانش نوین منتشر شده است. کتاب دارای دو بخش و 16 فصل است. نویسنده در بخش نخست سعی کرده است  داشته‌های حافظ و دانته را هرچند مختصر نشان دهد و چنان‌که خود در مقدمه اشاره می‌کند «مجبوریم جهت نشان‌دادن پیدایی آثارشان- آثار حافظ و دانته- به مفهومات فلسفی، کلامی، عرفانی، و در یک کلمه نمودهای فرهنگی، همچنین بروز دیگر وقایع و اتفاقات تاریخی در دو تمدن منشا این دو شاعر، نظری اجمالی بیفکنیم تا تأثیرات این نمودها و وقایع را بر آثار به‌جای‌مانده از حافظ و دانته که از گذر احساس فردی آنان در اثرشان منعکس شده است، بنمایانیم». بر همین اساس بخش نخست کتاب به بررسی فلسفه، کلام، عرفان اسلامی و مسیحی می‌پردازد و در این مسیر تشابهات و اختلافات دو تمدن مسیحی و اسلامی را نشان می‌دهد ضمن اینکه به تأثیر این معارف در شکل‌گیری اندیشه این دو شاعر کمک می‌کند اما در بخش دوم، کتاب با بررسی اوضاع اجتماعی ایران و شیراز در زمان حافظ و اوضاع اجتماعی ایتالیا و فلورانس در زمان دانته، به بررسی افکار و اندیشه‌های دو نابغه شرق و غرب در مباحثی مانند جامعه‌پذیری، هستی‌شناسی، معرفت‌شناسی عشق، معشوق و در نهایت به تأثیر این اندیشه‌ها بر رنسانس می‌پردازد و در مبحث نهایی و پایانی نویسنده با آوردن دلایلی از آثار دانته به‌ویژه کمدی الهی اعتقاد دارد  دانته به هیچ‌وجه از عشق بئاتریس رهایی نیافته است. نویسنده خود اذعان دارد که به دلیل عدم آشنایی با زبان ایتالیایی هرگز وارد وجه زیبایی‌شناسی اشعار حافظ و دانته نشده است تا بتواند با اخلاقی علمی و بدون هیچ‌گونه تعصب این دو شاعر تکرارناپذیر شرق و غرب را مقایسه کند. به هر صورت این اثر می‌تواند اساس و بنیادی باشد تا پژوهشگران بتوانند با استفاده از آن به‌طور دقیق‌تری به بررسی آرا و اندیشه‌های این دو شاعر بزرگ و قیاس آن بنشینند. این کتاب در قطع رقعی و به شمارگان ‌هزار‌وصد نسخه چاپ و عرضه شده است.

از پشت پلک‌هاي نيمه‌باز
نمايش «از پشت پلک‌هاي نيمه‌باز» به کارگرداني سليم باشکوه تا ششم مرداد در تئاتر باران اجرا مي‌شود.نمايش «از پشت پلک‌هاي نيمه‌باز» به نويسندگي و کارگرداني سليم باشکوه تا ششم مرداد در تئاتر باران به صحنه مي‌رود.بازيگران «از پشت پلک‌هاي نيمه‌باز» کيانوش خان‌محمدي، سوده ازقندي، ساناز نام‌دوست، محمد طايفه، حامد نوبخت، رضا برزن، مائده قديري و احسان اميري هستند.در خلاصه اين نمايش آمده: از پشت پلک‌هاي نيمه‌باز، معماي خاموش انسان معاصر است که در تنهايي ناخواسته خود غرق شده و اين سرگشتگي گزاره‌هايي را در ذهن او پديد آورده که سودمندي، حرکت و آرامش را از او گرفته است تا نتواند به سازوکاري درست براي حيات خود دست يابد.«از پشت پلک‌هاي نيمه‌باز» از يکشنبه، ۱۸ تير تا جمعه، ششم مرداد، ساعت ۱۷ در تئاتر باران واقع در خيابان فلسطين، پايين‌تر از خيابان انقلاب، پلاک ۲۹۲ به صحنه مي‌رود.

نمایش «آرسِن» در سایه
گروه هنر: نمایش «آرسِن» به کارگردانی بهزاد صدیقی، مردادماه در سالن سایه تئاتر شهر روی صحنه می‌رود. نمایش‌نامه «آرسِن» نوشته کارینه خودیکیان با ترجمه‌ای از آندرانیک خچومیان است که با بازنویسی و کارگردانی بهزاد صدیقی مردادماه سال جاری اجرا می‌شود. نمایش‌نامه «آرسِن»، برشی کوتاه از داستان زندگی زن میان‌سالی به نام اینسا (آنت) و دختربچه 17ساله‌ای به نام آرسِن (زارا) را در یک روز روایت می‌کند. این دو شخصیت از زندگی گذشته خود گفته و هر یک شخصیت واقعی خود را پنهان می‌کنند. آنها که پیش از این چندسال یکدیگر را ندیده بودند، گفت‌وگوی خود را با مشاجره آغاز می‌کنند، اما در ادامه، این مجادله تبدیل به دوستی می‌شود و سرانجام پرده از راز زندگی و شخصیت واقعی خود برمی‌دارند. در پایان، آرسن به دلیل گذشته تلخ خود و داشتن وضعیت روحی و روانی ناخوشش، دست به کار خشونت‌باری می‌زند که مسیر زندگی هر دو نفر آنها را تغییر می‌دهد و... .گفتنی است این نمایش کاری از گروه تئاتر سپنتا است و فهرست اسامی بازیگران و طراحان آن در اخبار بعدی اعلام خواهد شد. برخی از عوامل و دست‌اندرکاران این نمایش عبارت‌اند از: بازنویس متن و کارگردان: بهزاد صدیقی، دراماتورژ: علی‌محمد رحیمی، طراح صحنه و مدیرتولید: مسعود توکلی (مؤسسه افرامانا)، دستیار کارگردان و برنامه‌ریز: مونا گلپایگانی، مشاور رسانه‌ای و مدیر تبلیغات: منصوره بسمل


دیدگاه‌ها(۰)