۱۳۹۶ دوشنبه ۲ بهمن
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۹۱۳ - ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۶ تير
مصطفی مدبر:
مشکلی برای حضور بانوان در ورزشگاه‌ها نداریم

شرق: مصطفی مدبر، مدیرعامل شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی، دیروز در نشستی خبری پاسخ‌گوی سؤالات خبرنگاران بود تا برنامه‌های این شرکت را در سال جاری تشریح کند. او بیشتر از همه از استادیوم آزادی تهران صحبت کرد. از روند بازسازی این ورزشگاه گرفته تا فراهم‌کردن هرگونه امکانات سخت‌افزاری برای حضور بانوان در این مجموعه ورزشی.
‌خطر ریزش وجود ندارد
همه قدمت این ورزشگاه را می‌دانند که نیم‌قرن از بهره‌برداری آن می‌گذرد. به صورت طبیعی چنین پروژه‌هایی نیاز به بازسازی دارد. بنابراین سعی شده نگهداری از آن مثل چمن به‌روز باشد. اما برای بازسازی نیاز به کار ویژه داریم. استادیوم‌هایی با این قدمت در کشورهای دیگر بارها بازسازی شده‌اند، اما در ایران این‌طور نبود. نشست‌های عمودی که در بخش‌های مختلف ورزشگاه آزادی صورت گرفته است مطلقا خطر ریزش در آن وجود ندارد؛ مگر اینکه در زمان لرزش، شدت لرزش به حدی باشد که موجب ریزش بخش‌های مختلف ورزشگاه آزادی شود اما در حرکت‌های طبیعی خطر ریزش وجود ندارد.
‌بلیت‌فروشی آزادی به شرکت توسعه  رسید
متأسفانه بلیت‌‌فروشی در مسابقات داخلی و خارجی همیشه دغدغه مردم بوده. با توجه به تفاهم‌نامه‌ای که بین فدراسیون فوتبال، سازمان لیگ، باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس و شرکت توسعه انجام شده، بلیت‌فروشی از طریق این شرکت انجام می‌شود. امیدواریم بتوانیم این کار را با برنامه‌ریزی دقیق به‌موقع انجام دهیم، البته شاید به هفته‌های اول لیگ نرسیم، چون کار با مناقصه عمومی انجام می‌شود. یکی از حسن‌های دیگری که این واگذاری خواهد داشت این است که ما می‌توانیم از محل بلیت‌فروشی  درصدی را که به شرکت توسعه و نگهداری اختصاص پیدا می‌کند، برای نگهداری چمن‌ها، بازسازی فضاهای کوچک و سایر موارد استفاده کنیم و باری از دوش دولت برداریم. ‌
مشکلی برای ورود بانوان تماشاگر به آزادی نداریم
ما در استادیوم صدهزارنفری یا 12‌هزارنفری آزادی یا سایر مکان‌ها به لحاظ سخت‌افزاری برای حضور بانوان مشکل خاصی نداریم. ما حتی حاضریم محل مشخص، سرویس‌های بهداشتی مشخص و سایر موارد و تمهیداتی را که برای حضور بانوان در استادیوم صد‌هزارنفری یا 12‌هزارنفری لازم است فراهم کنیم تا بانوان بتوانند از نزدیک مسابقات را تماشا کنند. همان‌طور که در مسابقات والیبال این مسئله اتفاق افتاد اما به هر صورت ما تابع سیاست کشور هستیم و سیاست‌گذاری برای این کار با ما نیست. البته ما از مدیریت بانوان در بخش‌های مختلف استقبال می‌کنیم حتی درحال‌حاضر در بخش‌های مختلف شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی، بانوان مشغول به کار و فعالیت هستند اما در نظر داریم به‌زودی مدیریت یکی از مجموعه‌های ورزشی را به یکی از بانوان بسپاریم.
‌اختلاف شورای شهر و دولت باعث شد کار شیرودی پیش نرود
درباره بازسازی مجموعه ورزشی شیرودی باید بگویم هنوز اتفاقی نیفتاده است اما امیدواریم با روی‌کارآمدن شورای شهر جدید، مسائل حل شود. نمی‌خواهم سیاسی صحبت کنم، اما به نظرم بین شورای شهر قبلی و دولت هماهنگی وجود نداشت. همه برنامه‌های ما مشخص است، اما اول باید مجوز ماده پنج را بگیریم.
‌افتتاح ۴۰ پروژه در دستور کار است
۴۵۰‌ میلیارد تومان بودجه سال ۹۶ است، این بودجه نسبت به بودجه سال گذشته و به دلیل اتمام پروژه‌های بزرگ ورزشی به اتمام رسیده است. اگر این بودجه مصوب به طور کامل تخفیف پیدا کند، می‌توانیم امسال ۴۰ پروژه ورزشی را افتتاح کنیم. البته این آمار و ارقام جدا از هزینه‌های ۱۶۰‌میلیاردی است که برای بهسازی و بازسازی ورزشگاه آزادی برآورد شده است. اگر این هزینه در دو سال به دست ما برسد، روند بازسازی آزادی را انجام خواهیم داد. متأسفانه یکی از مشکلاتی که جدیدا با آن مواجه هستیم احکام قضائی است که پشت سر هم به شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی ارسال می‌شود و بدون اطلاع بودجه‌ای از اعتبارات ما براساس احکام قضائی برداشته می‌شود. یکی از این احکام‌ مربوط به بودجه عمرانی ماست که اعتباری نزدیک به 153‌ میلیارد تومان از بودجه عمرانی ما از سوي ستاد اجرائی فرمان امام درباره مجموعه سوارکاری شهدای امام برداشته شده است. در سال 82 در اظهارنامه‌ای که ستاد اجرائی به دادگاه انقلاب اسلامی در این خصوص ارجاع داده بود این مسئله عنوان شده که مجموعه سوارکاری شهر امام جزء اموال سلطنتی است و باید به ستاد اجرائی فرمان امام این بودجه تعلق گیرد. ما متأسفانه در این زمینه تا حدودی تعلل کردیم و فکر نمی‌کردیم این مسئله اتفاق بیفتد. حکم قطعی و اجراشده به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ارجاع داده شده است. متأسفانه اگر نتوانیم این مسئله را ثابت کنیم این میزان بودجه از اعتبارات ما برداشت خواهد شد. واقعا به راحتی حکم صادر می‌کنند و ما نمی‌دانیم این حکم‌ها چگونه به راحتی اجرا می‌شود. احکام قضائی ما را به تازگی دچار مشکل جدی کرده است.

 


دیدگاه‌ها(۰)