۱۳۹۶ دوشنبه ۲ بهمن
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۹۱۳ - ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۶ تير
خبر

فیلترینگ ۳ هزار کانال غیراخلاقی تلگرام در هفته
مهر: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: به‌ طور متوسط در هفته سه‌ هزار کانال غیراخلاقی در شبکه اجتماعی تلگرام مسدود می‌شود. محمود واعظی در حاشیه مراسم افتتاح پروژه‌های تلفن همراه اپراتور همراه اول در آستانه فاز سوم شبکه ملی اطلاعات در جمع خبرنگاران گفت: از تعداد کانال‌های غیراخلاقی تلگرام که مسدود می‌شود، تعدادی از آنها برای رسیدگی، به مقامات قضائی ارجاع داده می‌شود. واعظی از تلاش بخش‌های مختلف برای افزایش امنیت شبکه ملی اطلاعات خبر داد و گفت: مرکز ملی فضای مجازی در یک سال گذشته زمان زیادی را صرف موضوع امنیت در شبکه ملی اطلاعات کرده است و شورای عالی فضای مجازی نیز مصوبات کارگشایی درباره امنیت این شبکه داشته است. هدف‌گذاری این است که شبکه به گونه‌ای باشد که هکرهای خارجی نتوانند آسیبی به این شبکه ملی وارد کنند. 

خروج ساخت ۵۰ سد از دستور کار
ایسنا: وزیر نیرو گفت: زمانی‌که دولت یازدهم آغاز به کار کرد ۱۴۴ سد در حال اجرا بود، اما با مطالعاتی که انجام شد تعداد ۵۰ سد به دلیل عدم بهره‌مندی از پیوست‌های زیست‌محیطی و شاخص‌های فنی از دستور کار خارج شد. حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو به تشریح عملکرد وزارت نیرو در چهار سال گذشته پرداخت و گفت: یکی از مهم‌ترین کارهایی که در چهار سال گذشته انجام شد تدوین و ابلاغ سند آمایش آب بود، سندی که نشان می‌داد در ۶۰۹ دشت کشور و حوضه‌های آبریز شش‌گانه، وضعیت آب به چه صورت است و با توجه به وضعیت کنونی آب، چه میزان را باید استخراج و به چه میزان بایستی به بخش‌های مختلف، آب تعلق گیرد تا در وضعیت حال و آینده دچار مشکل کم‌آبی نشویم. همچنین در ابتدای این دولت سالانه 10.8 میلیارد مترمکعب آب برای مصارف زیست‌محیطی در نظر گرفته شد تا در حقابه‌های زیست‌محیطی مغفول نماند. از ابتدای دولت تا امروز ۳۴ سد افتتاح و آبگیری شد و سه سد نیز قرار است در روزهای آتی در کرمانشاه و همدان به بهره‌برداری برسد. وی همچنین در پاسخ به سؤالی مبنی بر علت مصرف بی‌رویه آب در کشور، گفت: مصرف بی‌رویه آب در کشور ناشی از مسائل اجرائی نیست، بلکه عمدتا ناشی از واقعی‌نبودن قیمت آب در کشور است. درحال‌حاضر وزارت نیرو برای تأمین هر مترمکعب آب هزار تومان هزینه می‌کند، اما تنها ۴۵۰ تومان از این پول را از مشترکان دریافت می‌کند، مسلما در چنین وضعیتی نمی‌توان از مشترک انتظار مصرف درست و استفاده از تکنولوژی‌های کم‌مصرف را داشت. 

معاون سیف استعفا داد
تسنیم: در پی استعفای علی کرمانشاه، رئیس‌کل بانک مرکزی ناصر حکیمی را برای سرپرستی معاونت فناوری‌های نوین این بانک تعیین کرد. 

مسکن امسال وارد بورس می‌شود
صداوسیما: مدیرعامل بورس کالای ایران، با اشاره به اینکه از امسال مسکن وارد بورس می‌شود گفت: خودروسازانی که خودروهای خود را در بورس کالا عرضه کنند، می‌توانند از معافیت ۱۰‌درصدی مالیاتی برخوردار شوند. حامد سلطانی‌نژاد گفت: ابزارهای مالی بورس در بورس کالای ایران می‌تواند سرمایه‌های ما را در بخش مسکن به سرمایه‌های مولد تبدیل کند و از راکد‌بودن سرمایه‌ها در بخش مسکن جلوگیری ‌شود. وی ادامه داد: این روش کمک می‌کند که مسکن از رکود خارج شود، چون این ابزارها می‌تواند کمک کند که هرکسی با هر مقدار پولی که دارد، در متراژ معینی در مسکن سرمایه‌گذاری کند و درواقع سرمایه‌ها به سمت مسکن حرکت می‌کند و حتی سرمایه‌های خرد هم می‌تواند به کمک بخش مسکن بیاید. 

مبادلات بانکی ایران و عراق برقرار نشد
مهر: وزیر صنعت ایران گفت: با وجود توافق‌نامه‌ای که یک سال قبل، بین بانک مرکزی ایران و عراق امضا شد، روابط بانکی مورد انتظار بین دو کشور برقرار نشده است. محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان در دیدار با همتای عراقی خود گفت: اخیرا هم که علاقه داشتیم گاز ایران را به نیروگاه‌های شما برسانیم،  مجبور شدیم از یک کشور سوم برای حل مشکلات بانکی استفاده کنیم. من از مسئولان عراقی می‌خواهم برای حل این مشکلات اهتمام ورزند. محمد شیاع‌السودانی، وزیر صنایع عراق هم در این دیدار گفت: ما می‌دانیم که مؤسسات بسیاری در عراق هستند که ممکن است شرکت‌های ایرانی را سردرگم کنند، اما همین‌جا اعلام می‌کنم تنها دستگاه مرجع برای مذاکره و همکاری، وزارت صنایع عراق است. در هر استان عراق می‌توان یک شهرک صنعتی احداث کرد، اما در فاز اول پنج شهرک صنعتی در شهرهای هم‌جوار با ایران احداث خواهد شد. ما تعهد می‌دهیم انرژی مورد نیاز شرکت‌های ایرانی را در این شهرک‌ها تأمین کنیم. شیاع‌السودانی تصریح کرد: چهار بانک ایرانی در استان‌های عراق دفاتری را احداث کرده‌اند.


دیدگاه‌ها(۰)