۱۳۹۶ دوشنبه ۲ بهمن
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۹۱۳ - ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۶ تير
یادبودهایی برای میرزاخانی

شرق: هنوز بغض و اندوه درگذشت مریم میرزاخانی پایان نیافته است. بسیاری از رسانه‌های جهان خبر رفتن او را پوشش داده‌ و درباره خصوصیات علمی او سخن گفته‌اند. خانواده او در آمریکا به‌سر می‌برند و آن‌طور که خبرگزاری مهر به نقل از یکی از بستگانش منتشر کرده، «مریم میرزاخانی» احتمالا تا شنبه هفته دیگر و پس از رسیدن خانواده همسرش، در آمریکا به خاک سپرده می‌شود؛ در جایی که دخترش، آناهیتا و همسرش در آن زندگی می‌کنند؛ آناهیتایی که عدم داشتن تابعیت ایرانی یکی از حسرت‌های این لحظات است. هرچند بیش از 60 نماینده مجلس در نامه‌ای به هیئت‌رئیسه مجلس درخواست کرده‌اند که «تلاش‌های لازم برای اهدای تابعیت ایرانی به فرزند گرامی میرزاخانی انجام پذیرد. به امید آنکه شاهد مهاجرت میرزاخانی‌ها از میهن پرافتخارمان نباشیم». درعین‌حال پیشنهادهایی از سوی افراد مختلف برای نام‌گذاری خیابانی به نام «میرزاخانی» مطرح شده و در رسانه‌های اجتماعی نیز مورد استقبال قرار گرفته است؛ نام‌گذاری جایزه‌ای علمی در ریاضی به یاد او و نام‌گذاری یک دانشکده به نام او نیز جزء دیگر پیشنهادهایی است که در این ساعت‌ها بیان شده است. بنرهايي به يادبود او نيز در خيابان‌هاي تهران نصب شده است. همچنین قرار بود که دیروز بعدازظهر مردم جلو خانه ریاضیات با اهدای گل، افسوس خود را بیان کنند؛ همان‌طور که دیروز در رسانه‌ها عکسی از در بسته و چند دسته‌گل در جلو دفتر میرزاخانی در استنفورد باعث تأثر شد. قرار است دانشگاه شریف برای میرزاخانی مراسم یادبودی برگزار کند، اما هنوز تاریخ آن مشخص نیست. در بیانیه‌ای که دانشگاه استنفورد به مناسبت درگذشت پروفسور میرزاخانی در آخر وقت شنبه‌شب منتشر کرد، اعلام کرده که بعد از بازگشت دانشجویان به دانشگاه، برای پروفسور میرزاخانی مراسم یادبودی برگزار خواهد شد. «مارک تسیر لاوین»، رئیس دانشگاه «استنفورد»، او را «یک ریاضی‌دان، نظریه‌پرداز درخشان و درعین‌حال متواضع» توصیف کرده است و ادامه داده: «او جوایز را فقط به این دلیل دریافت می‌کرد تا برای دیگر زنان الهام‌بخش باشد. تا مسیر وی را در پیش بگیرند. «مریم» خیلی زود از میان ما رفت. جای او در اینجا، دانشگاه استنفورد و در سراسر دنیا، عزیز و خالی خواهد بود». در رسانه‌های جهان با برخی از همکاران او مصاحبه شده و برخی از خصوصیات او مورد ارزیابی قرار گرفته است.
 واشنگتن‌پست به نقل از آلکس اسکین می‌نویسد: «پژوهش‌های ریاضی او با یک نگاه در هر کتابی قابل تشخیص بودند. او بیشتر اوقات راه‌حل مسائل ریاضی را روی برگه‌های بزرگ کاغذ می‌نوشت و دخترش به این کار می‌گفت «نقاشی» و خود میرزاخانی آن را به نوشتن یک رمان تشبیه می‌کرد». میرزاخانی و الکس اسکین به دنبال حل یکی از چالش‌های ریاضی بودند که قریب به یک قرن است که مورد بحث فیزیک‌دانان است؛ مسئله مسیر یک توپ بیلیارد در یک میز چندضلعی. 
همچنین رالف ال کوهن و باربارا کیمبال براونینگ، استادان ریاضی استنفورد و همکاران پروفسور میرزاخانی، می‌گویند: «مریم یکی از بزرگ‌ترین مغزهای متفکر زمان خود و یک شخصیت فوق‌العاده بود. جای او بسیار خالی خواهد بود».
 تلگراف، دیلی‌میل، ایندیپندنت، لوموند، گاردین، ال‌پاییس، اشپیگل، وایر هند، ان‌پی‌آر، هندو، نیوزویک، سی‌بی‌اس، العربی، زی‌نیوز، آرمن‌پرس، نیجریاتودی، ورلدنیوز، واشنگتن‌پست، پاکستان‌تودی، ساینس مگ و فیزیکس برکلی، از جمله رسانه‌هایی بودند که درباره این نابغه بزرگ ایرانی نوشتند. مهر خبر داده که مراسم یادبودی روز پنجشنبه در مسجد جامع شهرک غرب تهران در ساعت 16 تا 17:30 برگزار خواهد شد. 


دیدگاه‌ها(۰)