۱۳۹۶ جمعه ۴ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۹۱۳ - ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۶ تير
ظریف در گفت‌وگو با سی‌اِن‌اِن:
تروريست‌ها از كشورهاي متحد آمريكا مي‌آيند

فارس: «محمدجواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران، روز یکشنبه تأکید کرد که دولت آمریکا متن و روح برجام را نقض کرده است.
او که با شبکه سی‌ان‌ان گفت‌وگو می‌کرد، درباره رفتار آمریکا در قبال برجام گفت: «ایالات متحده تعهدات خود را انجام نداده است».
ظریف افزود: «به‌عنوان نمونه، کاخ سفید چند روز پیش اعلام کرد که ترامپ از حضورش در هامبورگ برای نشست گروه ۲۰ استفاده کرده تا سران کشورها را  نسبت به تجارت با ایران دلسرد کند. این نقض نه فقط روح، بلکه متن برجام است».
او همچنین در پاسخ به این سؤال که برخی می‌گویند ممکن است بعد از برجام، ایران به‌ دنبال سلاح هسته‌ای برود، گفت: «ایران در جریان توافق و پیش از توافق به صراحت روشن کرده است که به دنبال یک برنامه تسلیحاتی [هسته‌ای] نیست. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بار دیگر تأيید کرده است که ادعاها درباره ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران بی‌پایه است. آژانس تصمیم گرفت که آن فصل را مختومه کند».
وزیر امور خارجه ادامه داد: «تصور می‌کنم که افرادی به دنبال هراس‌افکنی هستند. ایران سابقه روشنی دارد. ایران قربانی تسلیحات شیمیایی بود؛ اما هرگز از تسلیحات شیمیایی استفاده نکرد. ایران توانش را داشت؛ اما هرگز به سمت ساخت تسلیحات شیمیایی نرفت؛ چراکه معتقدیم که این تسلیحات نه فقط مخالف ایدئولوژی ما هستند؛ بلکه امنیت ما را هم تقویت نمی‌کنند. معتقدیم که تسلیحات هسته‌ای، تهدیدی برای امنیت ما خواهد بود، نه کمکی به آن».
در ادامه برنامه، «فرید ذکریا» مجری، از وزیر خارجه ایران درباره سفر «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا، به عربستان و اعلام حمایت کامل او از ریاض، سؤال کرد. وزیر امور خارجه ایران گفت: «می‌توانم بگویم که این سیاست نادرست و اشتباهی است. می‌دانیم که تروریست‌ها از کجا می‌آیند. می‌دانیم کسانی که به برج‌های تجارت جهانی حمله کردند، اتباع کدام کشورها بودند. می‌توانم به شما بگویم که هیچ‌یک از آنها ایرانی نبودند. از سال ۲۰۰۱ هم هیچ‌یک از کسانی که اقدامات تروریستی انجام داده‌اند، ایرانی نبوده‌اند».
او افزود: «اغلب آنها اهل کشورهای متحد ایالات متحده بوده‌اند. معتقدم ایدئولوژی‌ای که متأسفانه به وسیله همسایه ما، عربستان سعودی ترویج می‌شود، عامل افراط‌گرایی و تعصب کوری است که چنین صفحه‌ تاریکی را به وسیله افرادی که هیچ ارتباطی به اسلام ندارند، به منطقه ما و حتی فراتر از آن آورده‌اند. النصره را ببینید، داعش را ببینید، القاعده را ببینید، هیچ‌کدام آنها ارتباطی با اسلام ندارند و هیچ ارتباطی هم با ایران ندارند».
وزیر امور خارجه ادامه داد: «نه فقط ایدئولوژی، بلکه پشتیبانی مالی و تسلیحاتی این گروه‌ها، از سوی دیگرانی تأمین می‌شود که خود را متحدان ایالات متحده می‌خوانند».
ظریف در ادامه در پاسخ به سؤالی درباره دلیل حمایت ایران از نظام سوریه، افزود: «بگذارید در ابتدا بگویم که سیاست ما در قبال سوریه، افغانستان، عراق و دیگر نقاط منطقه، همواره ثابت بوده است. ما همواره مخالف تروریسم و افراط‌گری بوده‌ایم و همواره به یاری کسانی شتافته‌ایم که در حال مبارزه با افراط‌گرایی و تروریسم بوده‌اند. ما این کار را در ابتداي قرن جاری در افغانستان انجام دادیم و کاملا مخالف حکومت طالبان و القاعده بودیم. ما همچنین به کمک عراقی‌ها رفتیم، هم در اربیل و هم در بغداد، تا از تسلط داعش بر این مناطق جلوگیری کنیم و در سوریه هم داریم همین کار را می‌کنیم». وزیر امور خارجه در پاسخ به این سؤال که آیا هیچ‌یک از کسانی که با دولت سوریه می‌جنگند، در حال معارضه مشروع نیستند، گفت: «شاید معارضه مشروعی در سوریه وجود داشته باشد و به‌همین‌خاطر هم بود که در سال ۲۰۱۳، چند هفته بعد از آنکه من به‌عنوان وزیر خارجه ایران منصوب شدم، طرحی چهار‌ ماده‌ای را ارائه کردم». او افزود: «همین طرح بعدها مبنای قطع‌نامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل شد. این چهار بند عبارت از این هستند که برای پایان‌دادن به بحران و ممانعت از طولانی‌شدن درگیری‌ها که منجر به کشته‌شدن و آوارگی افراد بیشتری می‌شود، باید به اصل منازعه بپردازیم».
ظریف ادامه داد: «اولا، برقراری آتش‌بس. معتقدم که باید آتش‌بس برقرار شود و همواره هم نیاز به برقراری آتش‌بس بوده است. افرادی برای آتش‌بس شرط و شروط می‌گذارند؛ اما روشن است که ما باید برای رسیدن به آتش‌بسی جامع، البته به استثنای گروه‌هایی که از سوی شورای امنیت سازمان ملل به‌عنوان گروه‌های تروریستی معرفی شده‌اند، شامل داعش و النصره، تلاش کنیم».
به گفته وزیر امور خارجه، گفت‌وگوی ملی، اصلاح قانون اساسی و ایجاد دولت ملی با حضور اعضای دولت کنونی سه بند دیگر طرح پیشنهادی ایران بوده است.
ظریف درباره بحران یمن نیز گفت: «بمباران مردم بی‌گناه در یمن بیش از دو سال است که ادامه دارد، در‌حالی‌که سعودی‌ها امیدوار بودند که آن را تا دو هفته به پایان برسانند».
او افزود: «ما با آن درگیری هم مخالف بودیم و طرحی چهار ماده‌ای شامل آتش‌بس،کمک‌های بشردوستانه، گفت‌وگوی یمنی-یمنی و ایجاد دولتی بر‌اساس خواست مردم یمن، ارائه کردیم».
وزیر امور خارجه ادامه داد: «معتقدیم که تنها راه در این درگیری‌ها، پذیرش این واقعیت است که هیچ راهکار نظامی‌ای وجود ندارد».
ظریف در واکنش به گزارش اخیر روزنامه «نیویورک‌تایمز» که در آن ادعا شده است که ایران «بر عراق مسلط شده»، تأکید کرد که ایران همواره «انتخاب‌های درست» داشته و به کمک مردم عراق آمده است، برخلاف کشورهایی که از صدام، داعش و گروه‌های تروریستی حمایت کردند.


دیدگاه‌ها(۰)