۱۳۹۶ جمعه ۴ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۹۱۳ - ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۶ تير
روزنه

مولوي عبدالحميد:
اهل سنت با خشونت و افراط‌گرايي مخالف هستند 

جماران: مولوي عبدالحميد، امام‌جمعه اهل سنت زاهدان، در پاسخ به سؤالي درخصوص نقش امام‌خميني (س) در وحدت شيعه و سني گفت: نقش امام جهاني بود و ايشان يک شخصيت استثنايي با ديد بلند و نظر وسيع بودند که توانستند همه اقشار را دور خود جمع کنند و به يک محور بسيار بزرگ تبديل شوند. شيعه و سني به امام خميني (س) دل دادند و علاقه پيدا کردند و گوش‌به‌فرمان ايشان بودند و در انقلاب ايشان را حمايت کردند؛ ايشان يک شخصيت بسيار ممتاز جهاني بودند.  او درخصوص رابطه اهل سنت با نظام جمهوري اسلامي ايران پس از روي‌کارآمدن حسن روحاني گفت: رابطه خيلي بهتر شده و احساس مي‌کنيم که اهل سنت عزت کسب کرده‌اند و در دل برادران شيعه محبوبيت به دست آورده‌اند و برعکس هم همين‌طور است. رابطه و محبوبيت بين شيعه و سني  و هماهنگي و همکاري نيز بيشتر شده است.
او در پاسخ به سؤال ديگري درخصوص ديدگاه اهل سنت ايران درباره خشونت‌هايي که با سوءاستفاده از نام آنان انجام مي‌شود، تأکيد کرد: اهل سنت با خشونت و افراط‌گرايي مخالف هستند و به نظام جمهوري اسلامي افتخار مي‌کنند و معتقدند خواسته‌ها و مطالباتشان بايد از طريق قانون و از راه گفتمان و مذاکره حل‌وفصل شود.

درخواست انجمن اسلامی دانشگاه تهران و علوم پزشکی از روحانی 
شرق: انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی در بیانیه‌ای خطاب به حسن روحانی خواستار گذاشتن وزرا و مدیرانی غیرهمسو شده است. در این بیانیه آمده است: «آقای روحانی مردم در روز انتخابات تکلیف خود را به‌خوبی به انجام رساندند و با رأی خود صراحتا ابراز کردند روش موردنظرشان برای اداره کشور چیست. اکنون نوبت شماست تا با انتخاب افرادی پاک‌دست برای کابینه دولتی را تشکیل دهید تا هم‌راستا با مردم حرکت کند. کنارگذاشتن مدیران و وزرایی غیرهمسو که در طول چهار سال گذشته همراه و همسو با وعده‌هاي او عمل نکرده‌اند یا در برابر اجرای آنها منفعل بوده‌اند، حداقلی‌ترین خواسته‌ جوانان، دانشجویان و دانشگاهیان در چینش کابینه به‌ویژه در انتخاب وزیر علوم و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری است». در این بیانیه همچنین آمده است: «مهم‌ترین سرمایه و پشتوانه مملکت و دولت، جوانان و دانشجویانی هستند که چشم امید به توسعه و پیشرفت آینده این مرزوبوم دوخته‌اند. حفظ و تقویت این سرمایه، تنها از طریق پایبندی جناب‌عالی به وعده‌هایی که در ایام انتخابات در شهرهای مختلف دادید، به دست می‌آید و نحوه تعیین اعضای کابینه و وزرا، آزمون بزرگی برای ارزیابی پایبندی جناب‌عالی به آن وعده‌هاست».

راهکارهای منتجب‌نیا برای حل اختلافات اصلاح‌طلبان 
ایسنا: قائم‌مقام حزب اعتماد ملی در پیامی برای برون‌رفت از وضعیت فعلی و رفع ریشه‌ای اختلافات و وحدت اصولی اصلاح‌طلبان، پیشنهاد تشکیل مجلس اصلاحات و مناظره کارشناسانه بین حامیان و منتقدان شورای‌عالی را مطرح کرد. در بخشی از این پیام آمده است: پیشنهاد این‌جانب این است که مجلسی با حضور اصلاح‌طلبان سراسر کشور، البته نه گزینشی، بلکه از سلایق و احزاب مختلف، به‌طور مساوی در مرکز تشکیل و دیدگاه‌های گوناگون مستدلا مطرح شود و در صورت لزوم، پس از طرح نظرات، رأی‌گیری به‌ عمل آید؛ نظیر پیشنهاد شیخ اصلاحات پس از اقدام نامعقول برخی از بزرگان اصلاح‌طلب و زمینه‌سازی پیروزی جریان مقابل در سال ۸۴ که متأسفانه با کارشکنی برخی با بهانه‌هایی مانند اکنون زمان مناسب نیست، به‌محاق رفت!  در ادامه این پیام آمده است: «یا اینکه مناظراتی تخصصی و کارشناسانه بین نمایندگان دو دیدگاه با حضور شخصیت‌ها، احزاب و گروه‌های اصلاح‌طلب برگزار و پس از ارائه نظرات طرفین، آن هم بدون توسل به ‌اتهام‌زنی، شانتاژ و صرفا با ارائه مستندات مسلم و اقامه برهان و با دریافت نظرات اصلاح‌طلبان کشور در این زمینه تصمیم‌گیری شود و برای همه اصلاح‌طلبان کشور ارزش و کرامت و نقش و تأثیر منظور و بساط شهروند درجه یک و دو و... حداقل در میان اصلاح‌طلبان جمع شود. در پایان مجددا از دوستان صاحب‌نظر، اصحاب رسانه و گروه‌های مجازی می‌خواهم ضمن ارائه دیدگاه‌های خود، از هرگونه تخریب، افشاگری و توهین حتی تحت عنوان مقابله‌به‌مثل پرهیز کنند تا همراه با پیشگیری از انحرافات و صیانت از کیان اصلاحات، وحدت و انسجام اصلاح‌طلبان خدشه‌دار نشود». 


دیدگاه‌ها(۰)