۱۳۹۷ يکشنبه ۵ فروردين
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۹۳۵ - ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۲ مرداد
3 سناریو برای آینده نتانیاهو

یک روزنامه اسرائیلی سه سناریوی قابل‌پیش‌بینی را برای آینده نخست‌وزیر این رژیم پس از طرح پرونده‌های فساد علیه او مطرح کرد. سناریوی اول که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، آن را ترجیح می‌دهد؛ این است که مجبور به استعفا نشود.
سناریوی دوم نیز این است که وزرا از او بخواهند پس از طرح کیفرخواست علیه او، کنار بکشد و انتخابات زودهنگام برگزار شود؛ اما بر اساس سناریوی سوم که بیشتر به واقعیت نزدیک است، سرنوشت نتانیاهو در بهار سال ۲۰۱۸ مشخص خواهد شد.
پیش‌تر دادستانی کل اسرائیل از توافقی با آری هارو، معاون سابق نتانیاهو، خبر داد که بر اساس این توافق، به هارو اعلام شده بود اگر اطلاعاتی را درباره اتهام فسادی ارائه دهد که پلیس اسرائیل از چند ماه قبل درباره آن از نتانیاهو بازجویی می‌کند، دیگر هارو به زندان نخواهد افتاد؛ اما هارو به نزدیکان خود گفته بود تلاش نمی‌کند اتهام‌هایی علیه نتانیاهو مطرح کند تا خود از مجازات رها شود؛ چراکه خود نیز در این پرونده گرفتار است.
سناریوی اول
بر اساس سناریوی نخست، پلیس مجبور خواهد شد تحقیقاتی را درباره نتایجی که از هارو به دست می‌آورد، به عمل آورد که بر اساس آن، مسئولان اسرائیلی باید به ایالات متحده نیز بروند و از ثروتمندان مظنون به ارائه پول به نتانیاهو تحقیق کنند. بر اساس گزارش اورشلیم‌پست، در این سناریو، پلیس نمی‌تواند سفارشی برای ارائه کیفرخواست علیه نتانیاهو تا اواخر سال جاری میلادی بدهد. در این گزارش آمده است: اگر این سفارش پلیس در اوایل سال ۲۰۱۸ مطرح شود، نتانیاهو باید در جلسات دادگاهی حضور یابد که مدت‌زمانی طولانی می‌طلبد و پس از گذراندن یک برهه زمانی، نتانیاهو قادر خواهد بود درباره لغو اتهام‌ها علیه خود در مقابل کنار‌گذاشتن فعالیت سیاسی، مذاکره کند و حتی ممکن است تبرئه شود.
سناریوی دوم
اورشلیم‌پست نوشت: سناریوی دوم این است که پلیس اطلاعات ارزشمندی را از هارو به دست آورد و بر اساس این اطلاعات، تصمیم بگیرد کیفرخواستی را علیه نتانیاهو در ماه میلادی آتی مطرح کند و ممکن است شواهد و ادله بسیاری به نتانیاهو ضرر برسانند و شرکای ائتلاف از او بخواهند تا از قدرت کنار برود و به دولت در نوامبر آتی رأی عدم اعتماد داده شود و یکی از طرف‌های ائتلاف دولت با رأی مخالف به دولت، کمک کند که دولت برکنار شود.
طبق این گزارش، در این سناریو، احتمال نمی‌رود عضو دیگری از اعضای کنست، بتواند دولت را تشکیل دهد؛ به‌ همین ‌دلیل، دعوت به انتخابات سراسری می‌شود و یکی از رهبران لیکود تلاش خواهد کرد تا نتانیاهو را در ریاست این حزب تغییر دهد. در همین حال، ممکن است نتانیاهو در اواخر سال محکوم شود؛ اما محاکمه او برای مدت‌زمانی بسیار طولانی ادامه خواهد داشت.
سناریوی سوم
بر اساس سناریوی سوم که این روزنامه اسرائیلی معتقد است بیشتر به واقعیت نزدیک است، دادستان کل اسرائیل دوره زمانی سه تا شش ماه را اختصاص خواهد داد تا تصمیمی را بر اساس توصیه‌های پلیس برای طرح اتهام علیه نتانیاهو اتخاذ کند.
منابع پلیس این اطلاعات را فاش کرده‌اند که احتمال می‌رود توصیه‌های پلیس در اکتبر یا نوامبر، پس از پایان تعطیلات یهودیان، ارائه شود و این به این معناست که سرنوشت نتانیاهو در بهار سال ۲۰۱۸ تعیین خواهد شد.


دیدگاه‌ها(۰)