۱۳۹۷ يکشنبه ۵ فروردين
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۹۳۵ - ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۲ مرداد
11 کشته و 2 مفقود، آخرین آمار تلفات سیل در 5 استان

میزان: رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر از مرگ 11 نفر و مفقودشدن دو نفر در جریان وقوع سیل در پنج استان خبر داد. مرتضی سلیمی با اشاره به آخرین آمار و وضعیت وقوع سیل در پنج استان کشور، گفت: از روز نوزدهم مرداد تا ساعت هفت صبح روز گذشته، 312 امدادگر در قالب 79 تیم، کار امدادرسانی به سیل‌زدگان 21 شهر و روستای استان‌های گلستان، گیلان، خراسان‌شمالی، رضوی و سمنان را انجام دادند و به دو‌ هزار نفر امدادرسانی کردند.
وی ادامه داد: در این مدت، 96 گرفتار سیل در 11 چادر امداد اسکان داده شدند و 22 نفر به مناطق امن انتقال یافتند. رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر با اعلام مرگ 11 هم‌وطن در سیل اخیر، گفت: بر اثر سیل، هشت نفر در خراسان‌شمالی، دو نفر در گلستان و یک نفر در خراسان‌رضوی جان خود را از دست داده‌اند. همچنین پدر و پسر علی‌آبادی که خودرو آنها در سیل گرفتار شده بود، هنوز مفقود هستند و روز گذشته جنازه مادر خانواده کشف شد.  سلیمی از تخلیه آب از 69 واحد مسکونی خبر داد و افزود: در این مدت، 395 تخته پتو، 175 تخته موکت و‌ هزارو 539 قوطی کنسرو میان سیل‌زدگان توزیع شده است.
او تأکید کرد: امدادرسانی در گلستان و خراسان‌رضوی ادامه دارد. همچنین به گزارش ایرنا، براساس تصمیم استاندار خراسان‌رضوی، شورای مدیریت بحران شهرستان‌ها درحال آماده‌باش است؛ فرایند کار امداد و نجات و جست‌وجو از دیشب تاکنون به‌طور مستمر ادامه یافته و وقفه‌ای در این عملیات ایجاد نشده است.
وی ادامه داد: بر این اساس تاکنون، هیچ‌یک از ساکنان بومی مناطق سیل‌زده مفقود نشده‌اند، اما درباره گردشگران هنوز اطلاع دقیقی در دست نیست. با این حال تاکنون، خبری از اعلام مفقودی این افراد نداشته‌ایم، اما هنوز نمی‌توان در این زمینه اظهارنظر قطعی کرد.
معاون استاندار خراسان‌رضوی گفت: دیشب 450 نفر از گرفتاران در سیل اسکان یافتند؛ همه نیازهای مربوط به تغذیه و اقامت آنها در شهرستان‌های کلات و درگز تأمین و تعداد بسیاری از وسایل نقلیه گردشگران هم از میان گل‌ولای خارج شده است.  وی افزود: تعدادی از خودروها در منطقه چهلمیر شهرستان درگز در میان گل‌ولای باقی مانده بودند که امروز عملیات آزادسازی آنها انجام می‌شود.
مقدوری به 25 روستای درگیر سیل در شهرستان‌های درگز، کلات، قوچان و نیشابور اشاره و بیان کرد: میزان خسارات در بخش کشاورزی این مناطق فوق‌العاده بالاست. به محض فروکش سیل، ارزیابی و تعیین میزان خسارات جمع‌بندی می‌شود.
در جریان بارش‌های رگباری عصر جمعه در شهرستان‌های درگز، قوچان، نیشابور و کلات در شمال استان خراسان‌رضوی و جاری‌شدن سیل تاکنون هشت نفر جان باخته‌اند. استاندار خراسان‌رضوی نیز صبح امروز 21 مرداد همراه با مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری به منطقه سیل‌زده کلات رفت تا از نزدیک در جریان عملیات جست‌وجو، امدادرسانی و خدمات‌دهی به سیل‌زدگان قرار گیرد.
در جست‌وجوی مفقودان
فرماندار کلات نیز گفت: در پی جریان سیل در این شهرستان چهار نفر مفقود شده‌اند که عملیات جست‌وجو برای یافتن آنها ادامه دارد. این امکان وجود دارد که افراد مفقود، در زمان وقوع سیل به محل امن رفته باشند و تا ساعاتی دیگر زنده پیدا شوند.
سیداصغر موسوی‌تبار افزود: آمار کشته‌شدگان سیل در کلات پنج نفر است.  براساس اعلام جمعیت هلال احمر خراسان‌رضوی عصر جمعه، یک گروه کوه‌نوردی 54 نفره در مناطق اطراف کلات نجات یافتند و با توجه به اینکه وقوع سیل در روز تعطیل و هم‌ز‌مان با مراجعه طبیعت‌گردان به این مناطق بوده است، نمی‌توان آمار دقیقی از مفقودان  ارائه داد.
وضعیت مصدومان بستری شده رو به بهبود است
رئیس اداره حوادث و مدیریت بحران دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز گفت: حال 10 مصدوم ناشی از سیل در بیمارستان‌های استان خراسان‌رضوی رو به بهبود است.
شهرام طاهرزاده افزود: مصدومان سیل جمعه با آمبولانس‌های اورژانس به بیمارستان‌های کلات، درگز، قوچان، نیشابور و مشهد انتقال یافته بودند. پنج نفر از مصدومان در بیمارستان درگز، دو نفر در کلات و در بیمارستان‌های نیشابور، قوچان و مشهد هر کدام یک مصدوم بستری است.
وی جراحات در نواحی مختلف بدن را مشکل مصدومان سیل اعلام و بیان کرد: طبق آخرین اطلاعات دریافتی حال عمومی آنها مناسب و رو به بهبود است.
در پی بارش‌های رگباری در شهرهای درگز، قوچان، نیشابور و کلات در شمال استان خراسان‌رضوی و جاری‌شدن سیل، 450 نفر به صورت اضطراری به دست نیروهای امدادی هلال احمر در شهرهای سیل‌زده اسکان داده شده‌اند.


دیدگاه‌ها(۰)