۱۳۹۷ يکشنبه ۵ فروردين
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۹۳۵ - ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۲ مرداد
قتل به خاطر طلب 1/5 میلیونی

شرق: عامل قتل در بیابان‌های حسن‌آباد تهران پس از یک ‌سال دستگیر و مدعی شد به خاطر طلب 1.5‌میلیون‌تومانی دست به جنایت زده است.
22 شهریور سال گذشته، راننده یک دستگاه خودروی تریلر در جاده قدیم قم – منطقه حسن‌آباد، در حین کنترل لاستیک‌های خودرو، با جسد فردی حدودا ۵۰ساله در کناره جاده روبه‌رو می‌شود که بلافاصله موضوع را به مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ اطلاع می‌دهد.  با حضور مأموران کلانتری ۱۷۶ حسن‌آباد در محل و انجام بررسی‌های اولیه، مشخص شد متوفی بر اثر اصابت ضربات متعدد جسم تیز به ناحیه قفسه سینه به قتل رسیده است. بلافاصله موضوع به قاضی کشیک دادگاه بخش فشافویه اعلام و پرونده مقدماتی با موضوع «قتل عمـد» تشکیل شد و به دستور رئیس شعبه ۱۰۲ دادگاه بخش فشافویه، پرونده برای رسیدگی در اختیار اداره دهم ویژه قتل پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.  در ابتدای تحقیقات، کارآگاهان اطلاع پیدا کردند در بازرسی اموال به‌دست‌آمده از مقتول، هیچ‌گونه مدارکی مبنی بر شناسایی هویت او کشف نشده و جسد به صورت ناشناس به پزشکی قانونی منتقل شده است.  سرانجام پس از گذشت چند روز از زمان کشف جسد و با مراجعه اعضای یک خانواده به کلانتری شهریار و طرح شکایت با موضوع گم‌شدن فردی با مشخصات ظاهری جسد کشف‌شده در منطقه حسن‌آباد، هویت جسد ناشناس به نام اسماعیل ۴۵ ساله، تبعه افغانستان، شناسایی شد.  در تحقیقات از اعضای خانواده مقتول، کارآگاهان اطلاع پیدا کردند مقتول در زمینه پیمانکاری ساختمان فعالیت داشته و از چندی پیش به ‌واسطه اعتیاد شدیدی که به مصرف مواد مخدر پیدا کرده بود، دچار مشکلات شدید مالی در زمینه کاری شده بود؛ به‌گونه‌ای که چندین نفر به‌عنوان طلبکار بار‌ها برای وصول طلب خود به درِ خانه مقتول مراجعه و بعضا با او مشاجره لفظی داشته‌اند.  با بهره‌گیری از تحقیقات میدانی و اقدامات پلیسی، کارآگاهان اطلاع پیدا کردند مقتول آخرین بار با یکی از طلبکارانش به نام عبدالله 36ساله و تبعه افغانستان مشاهده شده است. در تحقیقات تکمیلی، محل کار عبدالله در محدوده یک کارگاه خریدوفروش مصالح ساختمانی در شهرستان شهریار – منطقه وحیدیه شناسایی شد. کارآگاهان با مراجعه به این محل و انجام تحقیقات میدانی، اطلاع پیدا کردند عبدالله هم‌زمان با قتل اسماعیل، از کشور خارج و به افغانستان متواری شده است.  در اوایل مرداد ۹۶، کارآگاهان اداره دهم پلیس آگاهی اطلاع پیدا کردند عبدالله پس از گذشت نزدیک به یک سال، به صورت غیرقانونی وارد ایران شده و درحال‌حاضر در شهرستان شهریار تردد دارد. بلافاصله اقدامات پلیسی آغاز و سرانجام عبدالله روز گذشته دستگیر و به اداره دهم ویژه قتل منتقل شد. او در همان تحقیقات اولیه، به‌صراحت به ارتکاب جنایت اعتراف و انگیزه خود از جنایت را وصول طلب یک‌‌میلیون‌و ۵۰۰‌ هزارتومانی از مقتول عنوان کرد.  متهم در اعترافات خود، درباره نحوه ارتکاب جنایت به کارآگاهان گفت: من با مقتول کار می‌کردم. آن زمان نیسان داشتم و  مصالح ساختمانی مقتول را برای او جابه‌جا می‌کردم؛ تا اینکه میزان بدهی او زیاد شد. من همیشه به مقتول می‌گفتم که پول بدهد؛ اما او هربار مدعی می‌شد پولش را از پیمانکار نگرفته؛ اما می‌دانستم که او پول می‌گیرد و مواد مصرف می‌کند. چند بار به در منزل مقتول رفتم و حتی اعضای خانواده‌اش نیز من را دیدند. روز حادثه از طریق تماس تلفنی یکی از دوستان، متوجه شدم اسماعیل مبلغ بالایی پول گرفته است. بلافاصله سراغش رفتم تا طلب خود را از او بگیرم. به او گفتم پولم را بده؛ اما او مجددا مدعی شد پولی ندارد.
زمانی که اسماعیل اصرار من را برای گرفتن پول دید، به من گفت: اگر پول می‌خواهی باید به حسن‌آباد برویم تا از کسی پول بگیرم. قبول کردم تا همراه مقتول به حسن‌آباد برویم؛ اما زمانی‌ که به حسن‌آباد رسیدیم، ناگهان مقتول ادعا کرد اصلا تو طلبی از من نداری. من که عصبانی شده بودم، با او به صورت لفظی درگیر شدم که او به من فحاشی کرد. ناگهان مقتول با چاقو ضامن‌دار به سر و کتف من ضربه زد؛ من نیز از زیر صندلی راننده یک چاقو بیرون کشیده و [چند ضربه] به قفسه سینه او زدم. مقتول از خودرو پیاده شد و به کنار جاده رفت و بی‌حال شد. او را دنبال کردم. ناگهان برگشت؛ فکر کردم می‌خواهد من را با چاقو بزند، به‌خاطر همین او را هل دادم. مقتول [روی زمین] افتاد و من چند ضربه دیگر به قفسه سینه او زدم و از محل فرار کردم.  سرهنگ کارآگاه حمید مکرم، معاون مبارزه با جرائم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ، با اعلام این خبر گفت: با توجه به اعتراف صریح متهم، قرار بازداشت موقت از سوی مقام قضائی صادر شده و متهم برای انجام تحقیقات تکمیلی، در اختیار اداره دهم ویژه قتل پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

 


دیدگاه‌ها(۰)