۱۳۹۷ يکشنبه ۵ فروردين
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۹۳۵ - ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۲ مرداد
ژاپن برای مقابله با تهدیدهای کره‌شمالی سامانه موشکی پاتریوت مستقر کرد
لفاظی‌های علنی، ارتباطات سری

ژاپن، یکی از متحدان اصلی ایالات‌متحده در منطقه و همسایه کره‌شمالی، در اولین واکنش جدی به تهدیدات اخیر پیونگ‌یانگ و بالاگرفتن تنش در شبه‌جزیره کره، سیستم‌های دفاع موشکی پاتریوت خود را در چهار نقطه غربی این کشور مستقر کرد. این چهار نقطه همان نقاطی است که موشک‌های کره‌شمالی احتمالا در راه هدف‌قراردادن منطقه گوام از فراز آنها عبور خواهند کرد. وزارت دفاع ژاپن روز گذشته از آغاز استقرار سیستم دفاع موشکی پاتریوت در شیمانه، هیروشیما و کوچی خبر داد. توکیو سامانه ضدموشکی پاتریوت را در منطقه اهیمه نیز مستقر کرده است. علاوه بر این ژاپن یک ناوشکن هم به دریای ژاپن می‌فرستد که مجهز به سیستم راداری است و توان ردگیری موشک‌های بالستیک را دارد.
ژاپن پیش از این هم اعلام کرده بود که اگر موشک‌های کره‌شمالی را تهدیدی برای قلمروی خود ارزیابی کند، ساقط خواهد کرد. با این همه اگر اوضاع پیچیده‌تر شود، کره‌شمالی می‌تواند ژاپن را هدف قرار دهد و از همین رو مقامات ژاپنی امیدوارند جنگ لفظی این روزهای دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده و کیم جونگ اون رهبر کره‌شمالی به درگیری‌های نظامی منجر نشود و مانند گذشته فیصله یابد. آن‌طور که منابع آگاه به ژاپن‌تایمز گفته‌اند، توکیو درحال‌حاضر با واشنگتن درباره چگونگی مقابله با بحران و تقویت فعالیت‌های نظارتی گفت‌و‌گو می‌کند. گرچه ژاپن مخالف به‌راه‌افتادن جنگ در منطقه است اما نمی‌تواند به‌سادگی با دونالد ترامپ مخالفت کند؛ چراکه در دفاع از خود به‌شدت متکی به حمایت ایالات‌متحده است.
گفت‌وگوی تلفنی ترامپ و رئیس‌جمهوری چین
خبر استقرار موشک‌های پاتریوت در ژاپن ساعتی پس از آن منتشر شد که رؤسای‌جمهور آمریکا و چین در گفت‌وگویی تلفنی خواستار دست‌‌کشیدن کره‌شمالی از رفتارهای تحریک‌آمیز و تنش‌زا شدند. به گزارش خبرگزاری رسمی چین، شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین در گفت‌و‌گوی صبح روز گذشته خود با دونالد ترامپ از همه طرف‌ها خواست از اظهارات و اقداماتی که موجب افزایش تنش در شبه‌جزیره می‌شود، اجتناب کنند. او همچنین خواستار یافتن راه‌حلی مسالمت‌آمیز برای مسئله اتمی کره‌شمالی شده است. چین یک روز پیش از این، در موضعی که بسیاری آن را هشداری به کره‌شمالی خواندند، اعلام کرده بود اگر کره‌شمالی به گوام حمله کند، پکن موضعی بی‌طرفانه خواهد گرفت. چین بزرگ‌ترین شریک اقتصادی کره‌شمالی و منبع کمک به این کشور منزوی است و از همین رو ترامپ بارها از پکن خواسته پیونگ‌یانگ را تحت ‌فشار قرار دهد تا از برنامه اتمی‌اش که قابلیت هدف‌قرار‌دادن آمریکا را دارد، دست بکشد. پکن گرچه شریک تجاری کره‌شمالی است اما نه پکن و نه مسکو با تحریم‌های تازه شورای امنیت که در پی آزمایش موشک قاره‌پیما از سوي کره‌شمالی تصویب شد، مخالفتی نکردند.
 کانال مخفیانه ارتباطی میان دیپلمات‌های آمریکایی و کره‌شمالی
ظاهرا آمریکا روی کمک چین برای حل بحران کره‌شمالی حساب کرده است اما هم‌زمان طرح‌هایی را برای اعمال تحریم‌هایی علیه چین در دست بررسی دارد. آن‌طور که رویترز به نقل از برخی مقامات آمریکایی ناشناس گزارش داده، واشنگتن در حال بررسی اعمال تحریم‌های تازه‌ای است که بانک‌ها و شرکت‌های چینی طرف قرارداد با پیونگ‌یانگ را هدف قرار خواهد داد. با این همه رویترز نوشته است دولت ترامپ فعلا این تحریم‌ها را اعلام نمی‌کند تا ببیند پکن درباره اجرای تحریم‌های شورای امنیت علیه کره‌شمالی جدی است یا نه. ترامپ در هفته اخیر هر روز بر شدت و حدت حملات لفظی خود علیه کره‌شمالی افزود اما با وجود این مجادلات، آرایش نیروهای نظامی آمریکا در منطقه هیچ تغییری نکرده و حتی گزارش‌ها از برقراری مجدد کانال ارتباطی میان دیپلمات‌های آمریکایی و کره‌شمالی در سازمان ملل خبر داده‌اند. به گزارش آسوشیتدپرس آمریکا چندین ماه است که با استفاده از کانال‌های مخفیانه دیپلماسی با کره‌شمالی در ارتباط بوده است. کره‌شمالی سال گذشته و در اعتراض به تحریم‌ها کانال ارتباطی موسوم به کانال نیویورک را قطع کرد اما خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول مقام‌های آمریکایی که خواستند نامشان فاش نشود، گزارش داد گفت‌وگو میان «جوزف یونگ»، فرستاده آمریکا در امور سیاست‌گذاری کره‌شمالی و «پاک سونگ ایل»، نماینده و دیپلمات ارشد کره‌شمالی از طریق همین کانال صورت گرفته است. به گفته منابع آسوشیتدپرس این ارتباطات تاکنون پیشرفتی در توقف تنش‌ها میان دو طرف درباره تسلیحات هسته‌ای کره‌شمالی و تکنولوژی موشکی آن ایجاد نکرده‌ است اما آنها می‌گویند رایزنی‌های محرمانه می‌تواند اساس انجام مذاکرات جدی‌تری از جمله درباره برنامه‌ هسته‌ای کره‌شمالی باشد تا هر دو طرف از موضع تهدید خود کوتاه بیایند. 


دیدگاه‌ها(۰)