۱۳۹۷ پنج شنبه ۲ فروردين
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۹۳۵ - ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۲ مرداد
خبر

ابتکار عمل مک‌کین درباره افغانستان
رئیس کمیته خدمات مسلحانه سنا که از فقدان استراتژی جنگی کاخ سفید درباره افغانستان مأیوس شده، برنامه خود را برای پیروزی در طولانی‌ترین جنگ آمریکا مطرح کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، جان مک‌کین، سناتور جمهوری‌خواه و رئیس کمیته خدمات مسلحانه سنا، در بیانیه‌ای گفت: ما باید با واقعیت روبه‌رو شویم. ما در حال شکست در افغانستان هستیم و اگر می‌خواهیم بازی را به نفع خود تغییر دهیم، زمان از اهمیت بسیاری برخوردار است.این پیشنهاد بیشتر شبیه بیانیه‌ای برای نحوه پیروزی در جنگ ۱۶‌ساله آمریکا در افغانستان است تا صرفا یک طرح. مک‌کین در این بیانیه خواستار افزایش تعداد نیروهای مقابله با تروریسم آمریکا و اعمال تحریم‌های اقتصادی، نظامی و دیپلماتیک نامشخص بر پاکستان به خاطر ادامه حمایت‌هایش از گروه‌هایی شده که با افغان‌ها و نیروهای تحت رهبری آمریکا مبارزه می‌کنند. او همچنین تطبیق کمک آمریکا به افغانستان را با معیارهای تعیین‌شده در مسائلی مانند اجرای قانون و مبارزه با فساد خواستار شده است.
اگرچه در این پیشنهاد تعداد دقیق افزایش نیروهای آمریکایی در افغانستان مطرح نشده؛ اما مک‌کین تأکید کرد که دولت باید افزایش تعداد نیروها را بر مبنای شرایط سیاسی و امنیتی موجود مدنظر قرار دهد و به جدول زمانی دلخواه و خودسرانه مقید نشود. مک‌کین این ایده‌های خود را در یک طرح غیرالزام‌آور کنگره مطرح کرد که قصد دارد آن را به لایحه مجوز بودجه نظامی سالانه ضمیمه کند و قرار است ماه آتی میلادی به آن رسیدگی شود.
مک‌کین گفت: با گذشت هفت ماه از زمان روی‌کارآمدن دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا با وجود آنکه وضعیت در افغانستان به سرعت رو به وخامت است؛ اما شاهد هیچ‌گونه استراتژی ای نبوده‌ایم.
جايگزيني پيمانكاران نظامي با سربازان
همچنين در‌حالی‌که حدود ۱۶ سال از ورود نیروهای آمریکایی به افغانستان می‌گذرد، شرکت امنیتی «بلک واتر» بار دیگر طرح افغانستان خود را مطرح کرد. براساس طرح ارائه‌شده از سوی پرینس حدود پنج‌هزارو 500 پیمانکار نظامی جایگزین سربازان آمریکایی و نیروهای ویژه می‌شوند که آموزش سربازان افغانستان و همچنین کمک به مبارزه علیه طالبان را برعهده خواهند داشت. همچنین ۹۰ جنگنده نیز از این نیروها پشتیبانی خواهند کرد و سالانه هزینه تمام این نیروها کمتر از ۱۰ میلیارد دلار خواهد بود. نزدیک به هشت‌هزارو 400 سرباز آمریکایی و پنج هزار نیروی ناتو در افغانستان به نیروهای امنیتی این کشور در مبارزه با طالبان کمک می‌کنند.
در همین راستا ترامپ روز پنجشنبه اعلام کرد او در آینده بسیار نزدیک تصمیم خود را درباره حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان اعلام خواهد کرد. لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه آمریکا به روزنامه واشنگتن درباره طرح اعلام کرد: من به ژنرال‌های خودمان اعتماد دارم و درباره تأمین امنیت ملی به دست پیمانکاران اطمینانی ندارم. همچنین سین مک فیت، یک پیمانکار پیشین در آفریقا و نویسنده کتابی درباره صنعت امنیت خصوصی، پیشنهاد پرینس را بسیار خطرناک و احمقانه اعلام کرد.

پیشنهاد گردان‌های قسام برای کناره‌گیری حماس از اداره غزه
منابع آگاه در حماس به المیادین تأکید کردند، گزارش‌های منتشر‌شده مبنی بر طرح گردان‌های قسام برای کناره‌گیری جنبش حماس از اداره سیاسی و امنیتی نواز غزه صحت دارد؛ مسئله‌ای که برخی منابع نزدیک به جنبش حماس آن را خطری برای غزه و ساکنانش قلمداد می‌کنند. به گزارش ايسنا، به گفته یک منبع نزدیک به حماس طرح چهار‌ بندی‌ که گردان‌های قسام برای رویارویی با شرایط سخت نوار غزه به جنبش حماس ارائه کرده، شامل ایجاد یک خلأ سیاسی و امنیتی در نوار غزه است که حماس را از هر‌گونه ایفای نقش در اداره نوار غزه دور می‌کند.طرح پیشنهادی گردان‌های قسام همچنین شامل مکلف‌کردن پلیس مدنی و برخی مؤسسات محلی برای ارائه خدمات به شهروندان و فعالیت برخی دستگاه‌های امنیتی در داخل غزه برای پیگیری امور شهری و همچنین مکلف‌کردن گردان‌ها و شاخه‌های نظامی وابسته به گروه‌های مختلف در پرونده امنیتی است.منابع همچنین تأکید کردند: طرح قسام در سایه بحران موجود و تحریم‌های اعمال‌شده بر نوار غزه ارائه شده و در‌صورتی‌که تحریم‌کنندگان به آن پاسخی ندهند، این طرح اجرائی خواهد شد. این منابع در ادامه اعلام کردند که این موضوع خطراتی را برای غزه به دنبال دارد و اسرائیل اولین طرفی است که وقتی صحبت از خطرات آن باشد، جلوی آن می‌ایستد؛ گرچه کشورهای منطقه و طرف‌های عربی هم معمولا جلوی چنین طرح‌هایی می‌ایستند؛ اما در آینده مشخص می‌شود که این پیام چقدر تأثیر خواهد داشت.رسانه‌های اسرائیلی این اقدام را گامی «بی‌سابقه و دراماتیک» توصیف کردند و هشدار دادند ایجاد خلأ امنیتی در نوار غزه منجر به رویارویی با اسرائیل می‌شود و طرح پیشنهادی مذکور به‌مثابه اهرم فشاری برای گروه‌های منطقه‌ای و عربی است.


دیدگاه‌ها(۰)