۱۳۹۷ پنج شنبه ۲ فروردين
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۹۳۵ - ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۲ مرداد
رويداد

درخواست تأخیر برای برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان
وزیر خارجه آمریکا از رئیس اقلیم کردستان عراق خواست برگزاری همه‌پرسی استقلال را به تأخیر بیندازد. کردستان عراق بر چنین درخواستی صحه گذاشت؛ اما اعلام کرد، همه‌پرسی همان تاریخ در نظر گرفته‌شده برگزار می‌شود و به تأخیر نمی‌افتد. به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری الجزیره، در بیانیه ریاست اقلیم کردستان عراق آمده است، درباره درخواست برای تعویق در برگزاری همه‌پرسی که رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، در گفت‌وگوی تلفنی با مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق، مطرح کرد، بارزانی به تیلرسون مشارکت و همزیستی مسالمت‌آمیز را که هدف اصلی کردستان عراق با دولت این کشور در تاریخ بوده، یادآوری کرد.

اوباما دنبال حضور در پشت صحنه سیاست
رئیس‌جمهور پیشین آمریکا در نظر دارد که در صحنه سیاسی این کشور حضور یابد؛ البته این حضور به پشت صحنه سیاست آمریکا محدود خواهد بود. در چند هفته آینده باراک اوباما و مشاورانش استراتژی جدیدی را تنظیم خواهند کرد که براساس آن او خواهد توانست در صحنه سیاسی آمریکا قرار گیرد؛ البته به‌ گونه‌ای عمل خواهد کرد که بلندترین صدا در حزب دموکرات نباشد. مشاوران اوباما اعلام کردند نقش او بیشتر در پشت صحنه خواهد بود.

دیدار بوگدانف با سفیر قطر درباره خاورمیانه
معاون وزیر خارجه روسیه با سفیر قطر در این کشور دیدار و درباره راه‌های تقویت همکاری‌های دو‌جانبه و مسائل منطقه‌ای گفت‌وگو کردند. به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، در بیانیه منتشر‌شده از سوی وزارت خارجه روسیه آمده است، میخائیل بوگدانف، فرستاده ویژه ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، به خاورمیانه و آفریقا و معاون وزیر خارجه روسیه در دیدار با فهد بن محمد العطیه، سفیر قطر در این کشور، درباره برخی ابعاد عملی تقویت همکاری‌های دو‌جانبه مسکو-دوحه و مسائل منطقه‌ای گفت‌وگو کردند.

استقرار نیروی دریایی آمریکا در اوکراین
آمریکا همسو با برنامه‌های تقویت حضور نظامی در پهنه راهبردی آبی دریای سیاه و قدرت‌نمایی نظامی در برابر روسیه، کار ساخت مرکز عملیاتی نیروی دریایی خود را در اوکراین که سیاست‌های ضدروسی دارد، آغاز کرد. پایگاه دریایی اوچاکووا در استان اودسا در کنار دریای سیاه محل ساخت این مرکز است که مسئولیت مدیریت عملیات دریایی و رزمایش‌ها را خواهد داشت.

«اوهورو کنیاتا» پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری کنیا
کمیسیون ملی انتخابات کنیا اوهورو کنیاتا، رئیس‌جمهوری فعلی این کشور را پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری عنوان کرد. براساس آمار این کمیسیون آقای کنیاتا 54.3 درصد آرا و رقیبش ریلا اودینگا 44.7 درصد آرا را کسب کرده‌اند. مخالفان دولت پیش از اعلام این نتیجه شمارش آرا را نمایشی و دست‌کاری‌شده خوانده بودند. پیش‌تر آقای اودینگا، رقیب اصلی رئیس‌جمهوری در این انتخابات، به حامیانش گفت پیروز انتخابات است و نتیجه خود را از رأی‌گیری منتشر کرد.

قطر سومین وارد‌کننده سلاح در خاورمیانه
وب‌سایت «بیزینس اینسایدر» گزارش داد: در پنج سال گذشته خاورمیانه بیشترین واردات سلاح را در جهان داشته و عربستان، امارات و قطر بزرگ‌ترین وارد‌کننده‌های سلاح در این منطقه بوده‌اند. به گزارش ایرنا به نقل از شبکه خبری اسپوتنیک عربی، قطر از سال 2015 واردات سلاح خود را افزایش داده و درحال‌حاضر سومین وارد‌کننده سلاح در جهان محسوب می‌شود. براساس این گزارش به نقل از وب‌سایت «بیزینس اینسایدر» آمریکا، منطقه خاورمیانه در 10 سال گذشته از سال 2007 تا 2016 بزرگ‌ترین وارد‌کننده سلاح و تجهیزات دفاعی در جهان بوده است.

کاهش شدید محبوبیت مکرون
نتایج مؤسسه نظرسنجی «ایفوپ» نشان می‌دهد که کمی بیش از یک‌سوم فرانسوی‌ها (36 درصد) از عملکرد امانوئل مکرون در صد روز نخست ریاست‌جمهوری او رضایت دارند و این در حالی است که این رقم در ابتدای دولت او بیش از 62 درصد بود. براساس بررسی روزنامه فیگارو، نزدیک به دو‌سوم (64 درصد) پاسخ‌دهندگان به نظرسنجی از رئیس دولت ناراضی و 19 درصد بسیار ناراضی هستند. این در حالی است که براساس نتایج نظرسنجی ایفوپ، چند روز پس از انتخابات ریاست‌جمهوری سال جاری میلادی، 62.7 درصد مردم فرانسه از امانوئل مکرون راضی بودند.


دیدگاه‌ها(۰)