۱۳۹۷ يکشنبه ۵ فروردين
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۹۳۵ - ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۲ مرداد
كوتاه ديپلماسي

نشان افتخار رئیس‌جمهوری قزاقستان بر سینه صالحی
ایرنا: نور سلطان نظربایف، رئیس‌جمهوری قزاقستان به پاس اقدامات و تلاش‌های دیپلماتیک به علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی، نشان افتخار اهدا کرد. مراسم اهدای این نشان در محل سفارت قزاقستان در تهران، هم‌زمان با برگزاری مراسم بیست‌وپنجمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک ایران و قزاقستان و با حضور آرسیانبیک محمد اولی، وزیر فرهنگ و ورزش این کشور برگزار شد. در این مراسم رئیس سازمان انرژی اتمی ضمن قدردانی از اقدامات دوستانه کشور قزاقستان در توسعه روابط دیپلماتیک به‌ویژه در میزبانی چندین دوره مذاکرات هسته‌ای در آلماتی، از رئیس‌جمهور قزاقستان به جهت اهدای نشان افتخار  تشکر به عمل آورد. 

توییت «انور قرقاش» درباره سفر مقتدی صدر به عربستان
ایسنا: وزیر مشاور امارات متحده عربی در امور خارجه مدعی شد انتقاد رسانه‌های ایرانی از سفر مقتدی صدر به عربستان بر ضرورت تداوم سیاست باز با عراق تأکید دارد. انور قرقاش، در صفحه توییتر خود مدعی شد: راه دشوار است اما شرایط کشورهای عربی نیازمند این سیاست است. ایجاد ارتباط میان کشورهای عربی ضروری است و نقش ریاض در مرحله پساداعش محوری است، شرایط پیچیده است، اما نمی‌توانند جلوی همکاری مشترکی که هدف آن ثبات و شکوفایی عراق است را بگیرند. مقتدی صدر رهبر جریان صدر عراق به‌تازگی در سفری به عربستان، با استقبال مقامات عالی‌رتبه سعودی مواجه و پس از آن، سفر خود به عربستان را موفقیت‌آمیز دانست و عربستان را از کشورهای مهم در مبارزه با تروریسم خواند. 

بیانیه سفیر سوریه‌ درباره شهادت محسن حججی 
تسنیم: سفیر سوریه در تهران گفت: خون‌های مطهر شهید محسن حججی پیروزی را بر تروریسم تکفیری رقم می‌زند و در وجدان ملت‌های منطقه زنده خواهد ماند. جنایت خون‌بار تشکیلات تروریستی داعش در حق شهید محسن حججی، در مرز سوریه و عراق، ادامه پرونده سیاه جنایت‌ها و کشتارهای وحشیانه تشکیلات تروریستی تکفیری در سوریه، عراق و منطقه است. عدنان محمود افزود: دستاوردهای بزرگ راهبردی جبهه مقاومت و هم‌پیمانان آن در شکست تشکیلات تروریستی تکفیری در سوریه، عراق و عرسال در آینده تا ازبین‌بردن کامل تروریسم و شکست نقشه‌های حامیان آنان در کل سرزمین سوریه و منطقه با شدت تمام، ادامه خواهد یافت. 

گفت‌وگوی نماینده سازمان ملل در امور یمن با ظریف
ایسنا: نماینده سازمان ملل در امور یمن، روز گذشته با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه و جابری‌انصاری، معاون عربی و آفریقایی وزارت خارجه دیدار کرد. او پس از دیدار با جابری‌انصاری گفت: راه‌حل مشکلات یمن نظامی نیست بلکه مشکل یمن باید در چارچوب مسالمت‌آمیز حل شود، راه‌حلی که تمام فرزندان یمن باید در آن مشارکت و آینده یمن را مشخص کنند و این امر باعث تقویت دولت یمن می‌شود.  اسماعیل شیخ‌ولد، با قدردانی از حمایت‌های ایران افزود: امروز یمن از مشکلات زیادی از جمله انتشار ویروس وبا رنج می‌برد و بحران بزرگی یمن را فرا گرفته است و هر‌چقدر جنگ طولانی‌تر شود، مشکلات مردم یمن بیشتر خواهد شد. من باز هم تکرار می‌کنم که تنها راه‌حل این مشکلات از جمله وبا راه‌حل سریع سیاسی است. 

کویت ۱۲ نفر را به اتهام جاسوسی برای ایران و حزب‌الله دستگیر کرد
ایلنا: خبرگزاری رویترز نوشت، وزارت امور داخلی کویت اعلام کرد: مقامات کویت ۱۲ نفر را به جرم جاسوسی برای ایران و حزب‌الله لبنان دستگیر کرده‌اند. رویترز در این گزارش نوشت: کویت ۲۵ شهروند کویتی شیعه و یک تبعه ایرانی را بعد از کشف سلاح و مواد منفجره که بنا بود به دست شبکه عبدلی در سال ۲۰۱۵ برسد، دستگیر و محکوم کرده بود. همین مسئله تنش‌های فرقه‌ای را بیشتر کرده است. بازپرسان کویتی مدعی شده‌اند که افراد دستگیرشده قصد داشتند اقدامات خصمانه‌ای را علیه کویت ترتیب دهند. رویترز نوشت: دست‌کم ۱۴ نفر از این متهمان به‌طور غیابی محکوم شده‌اند که یکی از آنها ایرانی است. ایران هرگونه دخالت در این مسئله را قویا رد کرده است. 

اتمام ساخت دیوار مرزی ایران و ترکیه تا زمستان 2017
ایسنا: خبرگزاری ترند به نقل از رسانه‌های ترکیه گزارش داد، ترکیه در حال ساخت دیوار در مرزهای خود با ایران در راستای تقویت امنیت از طریق توقف نفوذ شبه‌نظامیان کرد و قاچاقچیان غیرقانونی است. کار ساخت دیوار مرزی ترکیه و ایران که از سوی آنکارا در حال انجام است تا زمستان سال 2017 به پایان خواهد رسید. 


دیدگاه‌ها(۰)