۱۳۹۷ يکشنبه ۵ فروردين
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۹۳۵ - ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۲ مرداد
نجفی شهردار منتخب تهران در صداوسیما:
مشکل قلبی ندارم

شرق: محمدعلی نجفی که چند روز پیش با نظر اعضای منتخب شورای شهر پنجم تهران به عنوان گزینه شهرداری برگزیده شده، در اولین گفت‌وگوی خود پس از انتخاب با بیان اینکه بودجه سال ۹۶ شهرداری ۱۷هزارو ۹۰۰ میلیارد تومان است، گفت: در سال ۹۵ بودجه شهرداری تهران حدود ۱۹هزارو ۵۰۰ میلیارد تومان بود اما با توجه به بودجه سال ۹۶ شاهد کاهش ۱۰درصدی بودجه هستیم که نشان می‌دهد در سال ۹۶ مشکل مالی خواهیم داشت. این در حالی است که هیچ اطمینانی وجود ندارد که این ۱۷هزارو ۹۰۰ میلیارد تومان محقق شود چون به دلیل مصوبه مجلس یکی از ردیف‌های درآمدی شهرداری که همان مالیات بر ارزش‌افزوده نیز هست، کم شده و بودجه شهرداری به دلیل این مصوبه دو هزار میلیارد تومان کمتر می‌شود و به نظر می‌رسد سال پرمشکلی را خواهیم داشت؛ البته از سوی دیگر نمی‌توانیم شهر را کمتر از این رقم یعنی ۱۷هزارو ۹۰۰ میلیارد تومان اداره کنیم.
وی با بیان اینکه باید به سراغ ایجاد درآمدهای جدید و همچنین مدیریت هزینه‌ها برویم، گفت: در شهرداری تهران با کاهش هزینه‌ها می‌توان همین خدمات را ارائه کرد، از سوی دیگر باید به دنبال پیداکردن راه‌های درآمد پایدار و مدیریت هزینه‌ها باشیم. پس چاره‌ای نداریم جز آنکه درآمدهای جدیدی را برای شهرداری ایجاد کنیم یا مدیریت هزینه داشته باشیم. همچنین می‌توانيم با هزینه کمتر همان خدمات را به شهروندان ارائه دهیم.
نجفی در پاسخ به این پرسش که آیا بیماری قلبی شما بهبود پیدا کرده است، گفت: ممنونم که نگران سلامتی من هستید و باید اعلام کنم که در سال ۹۲ به دلیل مشکل قلبی به بیمارستان رفتم و در قلبم «استنت» قرار دادند و پزشک معالج همان موقع اعلام کرد که تا یک سال خطر تشدید بیماری وجود دارد اما سه‌‌سال‌ونیم از آن ماجرا گذشته و من مسئولان اجرائی و قانون‌گذار زیادی می‌شناسم که چهار، پنج استنت در قلب دارند اما به‌راحتی فعالیت می‌کنند البته هیچ‌کس از فردای خود مطمئن نیست.
وی در ادامه درخصوص شفافیت در شهرداری آینده اظهار کرد: یکی از راهبردهای من موضوع مشارکت شهروندان در اداره شهر است چراکه شهرداری با تمام نیروهایش نمی‌تواند همه مسائل شهر را حل کند و باید مردم نسبت به شهرداری و شهرشان حساس باشند و احساس مسئولیت کنند. از سوی دیگر برای جلب مشارکت مردم نیازمند اعتماد و شفاف‌سازی هستیم که ما برای جلب اعتماد مردم همه اقدامات خود را شفاف انجام خواهیم داد.
نجفی با بیان اینکه از طریق سیستم هوشمند به مردم اطلاع می‌دهیم که چرا، چگونه و بر چه اساسی این تصمیم را گرفتیم، گفت: به عنوان مثال تمام معاملات بالای یک سقف حدودا یک‌ونیم تا دو میلیارد تومان را روی سایت شهرداری قرار می‌دهیم تا مردم بدانند چه پیمانکاری با چه رقم و هزینه‌ای انتخاب شده است. وی با بیان اینکه واقع‌بین هستم و اهل دادن شعار ‌اجرانشدني نیستم، اظهار کرد: سوابق مدیریتی من نشان می‌دهد هر آنچه را بیان می‌کنم محقق می‌کنم اما برخی مشکلات با زدن یک دکمه حل نمی‌شود بلکه باید چندین سال برای بهبود آن تلاش کرد که امیدوارم در چهار سال آینده برنامه‌هایم محقق شود. وی با بیان اینکه اصلاح ساختار شهرداری و چابک‌سازی یکی دیگر از برنامه‌های آتی شهرداری تهران است، گفت: واقعا لازم نیست بسیاری از کارها به وسيله شهرداری انجام شود. به عنوان مثال شهرداری فروشگاه کتاب یا تشکیلات وسیع انتشار کتاب دارد درحالی‌که بسیاری از ناشران و فروشندگان ناراحت هستند چراکه با سیلی صورتشان را سرخ می‌کنند اما شهرداری با رانت و رایگان، خدماتی را به دیگران ارائه می‌کند درحالی‌که ناشران رقیب باید میلیون‌ها تومان هزینه کنند.
نجفی که در یک برنامه تلویزیونی سخن می‌گفت، با بیان اینکه سبک‌سازی و چابک‌سازی شهرداری از طریق عبور از مسئولیت‌های اصلی و برون‌سپاری برخی وظایف انجام می‌شود، اظهار کرد: از این به بعد هر کاری که به وسيله بخش خصوصی بتواند انجام شود و بخش خصوصی نیز داوطلب باشد تا خدمت مؤثری به شهر ارائه کند، شهرداری به آن وارد نمی‌شود و برون‌سپاری می‌کند چراکه برون‌سپاری و ورود بخش خصوصی کارایی را افزایش و هزینه‌ها را کاهش می‌دهد.


دیدگاه‌ها(۰)