۱۳۹۷ يکشنبه ۵ فروردين
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۹۳۵ - ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۲ مرداد
خبر

واکنش سخنگوی فیفا به محرومیت شجاعی و حاج‌صفی از تیم ملی
سخنگوی فیفا با اشاره به بررسی محرومیت دو بازیکن ایرانی اعلام کرد که فدراسیون فوتبال ایران باید درباره این محرومیت توضیح دهد. به‌ گزارش رویترز، محرومیت دو بازیکن ایرانی از تیم‌ ‌ملی فوتبال بازتاب‌های زیادی داشته است. یکی از سخنگوهای فیفا در رابطه با همین موضوع با خبرگزاری رویترز به صحبت پرداخت و درباره اظهارات مسئولان وزارت ورزش و جوانان ایران درباره مسعود شجاعی و احسان حاج‌صفی گفت‌: ما موضوع را به دقت بررسی می‌کنیم و از فدراسیون فوتبال ایران خواسته‌ایم درباره این موضوع به ما توضیح دهد. درحال‌‌حاضر هیچ اظهارنظری نمی‌خواهیم انجام دهیم و منتظر پاسخ فدراسیون فوتبال ایران خواهیم ماند. در اساسنامه فیفا هرگونه دخالت دولتی در امور فدراسیون‌ها ممنوع اعلام شده و درصورتی‌که چنین اموری مشاهده شود، تمهیداتی در نظر گرفته شده است. ایران اکنون توانسته جواز حضور در جام جهانی را به دست آورد ولی اگر ثابت شود که دخالت دولت در امور فدراسیون فوتبال صورت گرفته، باشگاه‌ها و تیم‌های ملی ایران حق شرکت در رقابت‌های بین‌المللی را نخواهند داشت. 

کره‌ای‌ها: 
تیم ملی ایران را حذف کنید

یک سایت کره‌ای ابراز امیدواری کرد فیفا تیم‌ ‌ملی ایران را به خاطر آنچه دخالت دولت در امور فدراسیون و تیم ملی خوانده شده، تعلیق کند تا بر این اساس کره بتواند به‌عنوان تیم نخست به جام جهانی برود. به‌ گزارش ‌ایسنا ‌و ‌به‌نقل از
hankookilbo، بعد از اینکه با اعلام معاون وزارت ورزش و جوانان، احسان حاج‌صفی و مسعود شجاعی از حضور در تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران محروم شدند، این موضوع بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های مختلف خبری داشته است. یک سایت کره‌ای با اشاره به این موضوع، نوشت: «دولتی‌ها در فوتبال ایران دخالت کرده‌اند و این می‌تواند سرنوشت انتخابی جام جهانی را تغییر دهد. بعد از اینکه دو بازیکن ایرانی شاغل در لیگ یونان و در باشگاه پانیونیوس برابر مکابی تل‌آویو بازی کردند، سران ورزش ایران به‌شدت به این موضوع واکنش نشان دادند و در نهایت شاهد محرومیت این دو بازیکن از حضور در تیم‌ ‌ملی فوتبال بودیم. این خبر خوبی برای فوتبال کره‌جنوبی است تا به‌راحتی بتواند نهمین صعود پیاپی به جام جهانی را تجربه کند. به‌‌هرحال دو تیم ایران و کره باید چندی‌دیگر به مصاف هم بروند و غیبت حاج‌صفی و شجاعی که دو بازیکن سابق ایران محسوب می‌شوند، به سود کره است. اکنون سؤال اصلی به رعایت اساسنامه فیفا برمی‌گردد که کاملا و صراحتا هرگونه دخالت سیاست و مذهب را در فوتبال ممنوع کرده و به همین خاطر بود که فیفا در ماه آوریل فوتبال کویت را به دلیل دخالت دولت در امور خود به حالت تعلیق درآورد و به همین خاطر کویت در انتخابی جام جهانی حاضر نبود و به همین دليل کره‌جنوبی توانست بدون بازی برابر کویت 3 بر صفر برنده شود؛ دیداری که در دور دوم انتخابی جام جهانی بود. اکنون در موضوع ایران دخالت واضح سیاست در امور فدراسیون دیده می‌شود و انتظار می‌رود جریمه‌ای به‌مراتب سنگین‌تر از آن چیزی که برای کویت در نظر گرفته شده است، فیفا برای ایران در نظر بگیرد. انتظار می‌رود فیفا به‌زودی رأی خود را درباره این موضوع و قبل از پایان انتخابی جام جهانی در قاره آسیا اعلام کند. 

سیامند  رحمان: 
در رقابت‌های جهانی مکزیک رکوردشکنی می‌کنم

قوی‌ترین پارالمپین جهان‌بودن و کسب عناوین قهرمانی در رشته پاورلیفتینگ نتوانسته رضایت سیامند رحمان را به‌همراه داشته باشد؛ برعکس، این وزنه‌بردار ایرانی می‌خواهد در رقابت‌های قهرمانی جهان مکزیکوسیتی ۲۰۱۷، تاریخ‌سازی کند. سیامند رحمان در رقابت‌های جهانی در دسته 107+ کیلوگرم به میدان خواهد رفت و با حریفانی چون «آمر مسعد» از مصر و «جمیل الشبلی» از اردن رقابت خواهد کرد. سیامند در گفت‌وگو با سایت کمیته بین‌المللی پارالمپیک درخصوص این رقابت‌ها اظهار کرد: هدف اصلی من این است که مدال طلا را ببرم و به لطف خدا بار دیگر بتوانم رکورد جهان را بهبود بخشم. هدف من بالابردن پرچم عزیز کشورم است. اگر رحمان در بهترین شرایط خود باشد، کسی نمی‌تواند او را شکست دهد. وی در بازی‌های پارالمپیک 2016 ریو موفق شد وزنه 310 کیلوگرمی را روی سینه ببرد و دومین مدال طلای پیاپی خود را به گردن آویزد. در خصوص قدرت رحمان همین بس که مسعد مصری با 235 کیلوگرم موفق به کسب مدال نقره در همان رقابت‌ها شد. رحمان بر این باور بود که می‌تواند وزنه بالای 300 کیلوگرم را مهار کند و به آن به چشم یک نتیجه ممکن می‌نگریست و نه یک احتمال. او گفت: «احساس خوبی داشتم. حقیقت این است که همه منتظر رکوردشکنی من در آن مسابقات بودند و من سخت تمرین کرده بودم تا بتوانم به قولی که داده بودم عمل کنم. خیلی خوشحال و راضی هستم که توانستم پرچم کشورم را در چنین رقابت مهمی به اهتزاز درآورم و مردم کشورم را شاد کنم. 


دیدگاه‌ها(۰)