۱۳۹۶ جمعه ۴ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۹۶۱ - ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۲ شهريور
نمایشگاه 14 ایرانی و ایتالیایی در کاپری ایتالیا

گروه هنر: مدیر گالری خانه هنر از برپايي نمايشگاه 14 هنرمند تجسمی ایرانی و ایتالیایی در جزیره کاپری، جنوب ایتالیا خبر داد.
وحید ملک، مدیر گالری خانه هنر ایران دراین‌باره گفت: «نمایشگاه هنری «چشم‌اندازهای معاصر» با نام «ضمیر و مضمون»، برای چهارمین سال پیاپی در دیر تاریخی چرتوزا سن جکومو در کاپری برپا می‌شود».
او درباره هنرمندان حاضر در این نمایشگاه گفت: «این نمایشگاه با حضور هنرمندانی مانند افتر آل، فیلیپو چنتناری، فابریتزیو کوتونینی، پاملا دیامانته، پیرپائولو لیستا، جوانی ترمینی، چیرو ویتال از ایتالیا و علیرضا سعادتمند، فیروزه اخلاقی، محمدهادی فدوی، شهرام کریمی، علیرضا کریم‌پور، سحر صالحی و امیر بختیارسنجابی از ایران برگزار می‌شود».
مدیر گالری خانه هنر تصریح کرد: «اگرچه ایران و ایتالیا از نظر جغرافیایی فاصله زیادی دارند؛ اما همواره بین این دو ملت از نظر فرهنگی و تاریخی ارتباط نزدیکی وجود داشته و دارد. هر دو ملت‌ دارای سنتی دیرینه هستند که 20 قرن مظهر تمدن شرق و غرب بوده‌اند و به فرهنگ بشری غنا بخشیدند».
مدیر گالری خانه هنر تصریح کرد: «نمایشگاه دوره‌ای که به همت بنیاد «گاتروزو برای هنرهای تجسمی» با همکاری قطب موزه‌ای استان کمپانیا برگزار می‌شود، براساس پروژه‌ای است که مدت‌های مدیدی بر روی آن کار شده و در «کوارتو پریوره» نتیجه کنکاش برخی هنرمندان ایرانی و ایتالیایی را در معرض دید عموم قرار می‌دهد».
ملک درباره موضوع امسال این نمایشگاه گفت: تم امسال «ضمیر» به معنای تفکر و گذشته است که با «مضمون» به معنای کالبد و حال در رابطه قرار می‌گیرد. برایند این نمایشگاه مطالعه در گذشته با زبان نقادانه اکنون است، فرصتی که رنج و دسترنج‌های دیروز دو ملت بررسی تصویری و هنری می‌شود».
وحید ملک درباره آثار هنرمندان معاصر ایرانی این نمایشگاه گفت: «در بخش ایرانی این نمایشگاه آنچه نظر بیننده را جلب می‌کند، رابطه فشرده با برخی رویکردهای هنر سنتی است؛ به‌عنوان مثال نساجی کهن ایرانی که نشانه‌های تزئینی مکرر رنگ‌های ایرانی را در نقاشی‌ها بازتاب می‌داد، همچنین مینیاتور و خطاطی که از درون تصاویر برخی از آثار بیرون زده و خاطرات داستان‌های‌ هزار‌و‌یک ‌شب ایرانی که هنوز برای تاریخ دنیا گران‌بهاست، در آثار این نمایشگاه جلوه‌گری دارند».
مدیر گالری خانه هنر از انتقال این نمایشگاه به ایران خبر داد و گفت: «در راستای افزایش ارتباطات دو کشور، پیش‌بینی شده که در سال آینده این نمایشگاه به ایران انتقال پیدا کند تا بتواند به روالی در راستای تبادل هنری و فکری هنرمندان بدل شود. در واقع ما به دنبال این هستیم که بتوانیم در این نمایشگاه، نقش بیان هنری را به‌عنوان وسیله‌ای برای نزدیکی ملت‌ها برجسته کنیم».


دیدگاه‌ها(۰)