۱۳۹۶ چهارشنبه ۴ بهمن
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۹۶۱ - ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۲ شهريور
حرکت آرام و مثبت بورس ادامه دارد
حضور پررنگ فولادی‌ها در بورس
علی آهو-کارشناس بازار سرمایه شرکت سبدگردان کاریزما

بورس معاملات روز گذشته خود را با روندی صعودی آغاز کرد و شاخص کل در پایان معاملات آرام به رشد 100.13 واحدی رسید. در این روز همچون روزهای گذشته نمادهای «فارس، فولاد و شپنا» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص گذاشتند. 

دیروز 725 میلیون انواع سهم و اوراق بهادار به ارزش چهارهزارو 176 میلیارد ریال دادوستد شد که 555 میلیون سهم و حق تقدم آن به ارزش دوهزارو 382 میلیارد ریال در بورس تهران و 169 میلیون انواع سهم و اوراق بهادار به ارزش ‌‌هزارو 794 میلیارد ریال در فرابورس دادوستد شد. 
در پی این معاملات شاخص کل با رشد
100.13 واحدی به رقم 83هزارو 469.2 واحدی و شاخص فرابورس با رشد 0.3 واحدی به رقم 943.7 واحدی رسیدند. شاخص قیمت رشد 32.4 واحدی و شاخص آزاد شناور نیز رشد 75.88 واحدی را به ثبت رساند. 
روز گذشته معاملات «فارس، فولاد، شپنا و کگل» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل گذاشتند و «پاکشو» نیز با تأثیر منفی بر شاخص کل مانع از رشد بیشتر شاخص شد. در فرابورس با توجه به انتشار خبر آغاز تولید انبوه ریل ملی در روز گذشته و هم‌زمان با حضور فعالان بازار سرمایه در نورد 650 ذوب‌آهن اصفهان، معاملات این سهم روند مثبت به خود گرفت و بر شاخص این بازار تأثیر مثبت 1.23 واحد را بر جای گذاشت، اما معاملات «زاگرس» با تأثیر منفی 0.64 واحدی جلوی رشد بیشتر شاخص این بازار را گرفت.  دیروز بالاخره بعد از 23 روز کاری و با ثبت بازدهی اولیه حدود 200درصدی، صف خرید «اوان» متعادل شد و سهم آن دست به دست از قیمت سه‌هزارو 470 ریال در روز عرضه اولیه به قیمت
10هزارو 639 ریال رسید. از سوی دیگر مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس اعلام کرد سازمان بورس ابلاغیه کاهش سقف سپرده‌گذاری صندوق‌های با درآمد ثابت را تا پایان هفته ابلاغ می‌کند. مسئولان معتقدند که صدور این ابلاغیه در جهت پویاشدن صندوق‌های سرمایه‌گذاری تأثیرگذار است.  در معاملات دیروز؛ سهام «چدن» برای اولین بار در بورس عرضه شد و به هر کد معاملاتی حدود 553 سهم در قیمت ‌هزارو 950ریال (سقف قیمت) تعلق گرفت. این درحالی است که امروز برای اولین بار سهام «های‌وب» نیز در بورس تهران عرضه می‌شود که محدوده قیمتی هر سهم آن برای سفارش هم بین دوهزارو 715 ریال تا دوهزارو 850 ریال تعیین شده و حداکثر سهمی هر کد حقیقی و حقوقی پنج هزار سهم خواهد بود. 


دیدگاه‌ها(۰)