۱۳۹۶ جمعه ۴ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۹۶۱ - ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۲ شهريور
سخنگوي دولت:
آمريکا از برجام خارج شود، ضرر مي‌کند

ايرنا: سخنگوي دولت روز گذشته در نشست هفتگي خود، در پاسخ به سؤالي درباره تغيير استانداران گفت: «همان‌طور‌که در کابينه حدود 50 درصد تغييرات داشتيم، در سطح مديران استان‌ها نيز در حال تغيير هستيم و تعدادي از استانداران با توجه به حسن اقداماتشان، مي‌توانند در استان‌هاي ديگر مشغول به کار شوند».
محمدباقر نوبخت با بيان اينکه دولت وقت زيادي براي بررسي تغييرات ندارد، ادامه داد: «وزير کشور با تأمل و سرعت لازم، اين موضوع را دنبال مي‌کند و فکر مي‌کنم هفته آينده بتوانم گزارشي را از تغييرات استان‌هاي مختلف ارائه دهم».
او در پاسخ به اينکه بحث تخلف مديران و استانداران آيا خط قرمزي براي انتصاب آنان خواهد بود، گفت: «موضوع تخلف برخي استانداران به صورت جدي در دولت بررسي می‌شود؛ چرا که ارائه عملکرد دولت از وظايف قانوني استانداران است که باید نسبت به آن پاسخ‌گو باشند».
نوبخت افزود: «براي دستگاه قضائي استقلال و انصاف قائل هستيم؛ با همه اين موارد، اگر شکاياتي هم شده باشد که مي‌تواند از سوي جريان رقيب يا منتقد دولت باشد، اين استقلال قوه قضائيه است که گوش مي‌کند و در پايان اظهارنظر خواهد کرد. اميدواريم همين تحليل براي قضات محترم هم باشد و اين مسير بايد پيش برود تا از قوه قضائيه رأي منصفانه و قانوني را بشنويم».
سخنگوي دولت گفت: «مطالبات و انتظارات مردم به تناسب کميت آراي موجود افزايش يافته و رئيس‌جمهور که خود را پايبند به تعهدات مردم مي‌داند، در راستاي پاسخ‌گويي به مردم تلاش خواهد کرد. ترميم کابينه يکي از اين اقدامات بود و در بحث استانداران نيز در همين راستا عمل خواهد کرد و مطالبات مردم به کل تيم دولت مربوط مي‌شود تا مناسب‌ترين مدير خواسته‌هاي مردم را به سهولت پاسخ دهد».
او درباره اينکه حضور شهردار در کابينه دولت چقدر در حل مشکلات ترافيکي و بلندمرتبه‌سازي مؤثر خواهد بود، گفت: «بدون ترديد حضور شهردار در دولت اين فرصت را ايجاد مي‌کند که از سياست‌هاي دولت مطلع شود و از طرفي مشکلات و مسائل خود را بيان کند و در اين ارتباط دوسويه دو طرف براي ارائه خدمات بهتر از ظرفيت‌هاي يکديگر استفاده کنند».
نوبخت در‌اين‌باره که رئيس جديد سازمان حفاظت محيط زيست پس از انتصاب در سخنراني‌هاي خود حاشيه‌هاي زيادي داشته است و گفته مي‌شود از سوي رئيس‌جمهوري تذکر گرفته‌اند و ايشان يکي از گزينه‌هاي وزارت نيرو خواهد بود، گفت: «با شناخت 30ساله‌اي که از ايشان دارم، ايشان فردي مسلط به بخش کشاورزي هستند و در اين مدت به دانش ايشان افزوده شده است. با توجه به صراحت لهجه ايشان و شناختي که از ايشان دارم انتظار نداشته باشيم که پاسخ‌هاي استاندارد بدهند و رسانه‌ها نيز در اين مورد مدارا کنند. تذکر دراين‌باره از سوي رئيس‌جمهوري را نشنيده‌ام و معرفي ايشان به‌عنوان گزينه وزارت نيرو را از شما مي‌شنوم، ولي در شايستگي ايشان ترديدي نيست و تغيير مسئوليت ايشان بعيد است».
آمريکا از برجام خارج شود، ايزوله خواهد شد
محمدباقر نوبخت، با بيان اينکه برجام قراردادي ميان ايران و شش کشور است که آمريکا يکي از آنها محسوب مي‌شود، گفت: «امروز فضاي حقوقي و بين‌المللي تغيير کرده و اگر کشوري از جمله آمريکا از اين قرارداد خارج شود، خودش را ايزوله کرده و ضرر خواهد کرد. ما در راستاي تأمين منافع ملي درباره خروج آمريکا تصميم مي‌گيريم و قطعا براي انجام تصميمات خود از يک مرجع استعلام نخواهيم کرد، بلکه کل نظام درباره آن تصميم مي‌گيرند».
او بازنده اصلي اقدام آمريکا را خود آمريکا دانست و گفت سخنان آمانو درباره پايبندي ايران به برجام آن‌قدر صريح و واضح است که جاي ترديد ندارد که ايران پايبند پيمان برجام بوده و سخنان اخير مقامات آمريکايي درباره بازرسي‌ها نيز غيرحقوقي است. سخنگوي دولت در پاسخ به اينکه گمانه‌زني‌هايي درباره خروج آمريکا از برجام وجود داشته، ولي تاکنون نظر نهايي از سوي هيئت نظارت اعلام نشده است، عنوان کرد: «آن هيئت از دولت خارج است و ارکان اصلي نظام در آن هستند، بنابراين اعتماد کنيد که کارشان را به‌درستي انجام مي‌دهند». نوبخت همچنين درباره اظهارنظر رئيس سازمان انرژي اتمي درباره برجام، گفت: «آقاي صالحي انساني باتجربه، مسئول و مطلع هستند و مطالبي که بيان مي‌کنند حتي اگر به نيابت از دولت نباشد، قابل‌اعتنا است. اينکه نظر دولت بيش از سخنان آقاي صالحي باشد، از طرف سخنگوی دولت يا سخنگوي وزارت خارجه اعلام مي‌شود و مطالبي که آقايان ظريف و صالحي مي‌گويند دقيق است، چون اطلاع کافي دارند».
او ادامه داد: «بايد براي دکتر صالحي به‌عنوان فردي مطلع احترام قائل باشيم که سخنان سنجيده‌اي را مطرح کرده است و اگر بيش از اين موضوعي بسيار مهم باشد، از طريق بيانيه يا اطلاعيه‌اي از طرف سخنگوي دولت اعلام مي‌شود».
دولت از محدودشدن فضاي آزادي مردم حمايت نخواهد کرد
نوبخت در پاسخ به اينکه موضع دولت نسبت به زمزمه برخي نهادها براي ايجاد محدوديت در شبکه‌هاي اجتماعي چيست؟ گفت: «دولت از هيچ اقدامي که فضاي آزادي مردم را محدود کند حمايت نخواهد کرد، مباحث چارچوب ارزشي و امنيتي در حد واقعيت مورد توجه دولت است. دولت در راستاي منشور حقوق شهروندي، استفاده از اين فضاها را با رعايت موازين و نگراني‌ها مورد توجه قرار مي‌دهد. نبايد استقلال کشور را فداي آزادي و آزادي را فداي استقلال کنيم، پس دولت از حقوق واقعي مردم در دسترسي به اين فضاها دفاع خواهد کرد».
او در پاسخ به سؤال ديگري درباره حقوق شهروندي و حضور زنان در ورزشگاه‌ها نيز گفت: «در زمينه حضور زنان در ورزشگاه‌ها اقداماتي صورت گرفته و چون موانع هنجاري و شرعي دارد، احتياج به صبر و حوصله بيشتر است. رئيس‌جمهوري و تمامي اعضاي کابينه به حقوق شهروندي پايبند هستند و اميدوارم در آينده شاهد رفع موانع در اجراي آن باشيم».
سخنگوي دولت در پاسخ به اينکه در چهار سال پيش‌رو سياست دولت نسبت به احزاب و منتقدان چگونه خواهد بود، گفت: «دولت در چارچوب منشور حقوق شهروندي به همه حقوقي که شهروندان ايراني دارند، پايبند است و نسبت به احزاب مي‌توانيم بگوييم که آنها ابزار لازم در اعمال مردم‌سالاري هستند.
نوبخت با اشاره به اينکه دولت به احزاب توجه ويژه دارد، گفت: «در دولت يازدهم تعداد احزابي که به ثبت رسيدند، به طور چشمگيري افزايش داشته و اين مسير در دولت دوازدهم نيز ادامه خواهد داشت. احزاب مخالف، موافق يا منتقدان حق سياسي و شهروندي دارند که فعاليت رسمي داشته باشند و دولت زمينه‌هاي لازم را براي حضور آنها فراهم خواهد کرد».
براي سفر رئيس‌جمهور به نيويورک برنامه‌ريزي شده است
سخنگوي دولت درباره سفر رئيس‌جمهوري به نيويورک، عنوان کرد: «اظهارنظر در اين زمينه بايد بااحتياط باشد، چون ممکن است دقيقه آخر موضوع ديگري مطرح شود، اما تاکنون برنامه‌ريزي‌هايي براي سفر رئيس‌جمهوري انجام شده که برنامه سفر رئيس‌جمهوري اعلام مي‌شود. سعي مي‌کنيم سفر رئيس‌جمهوري به نيويورک همراه با دستاورد باشد».
نوبخت، همچنين کشتار مسلمانان ميانمار را رخدادي غم‌انگيز و ضدانساني دانست و ادامه داد: «دولت جمهوري اسلامي فراتر از اظهار تألم، از ظرفيت‌هاي خود در مسير حمايت از مظلومان با استفاده از تمام ابزار‌هاي ديپلماسي استفاده خواهد کرد». 


دیدگاه‌ها(۰)