۱۳۹۶ جمعه ۴ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۹۶۱ - ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۲ شهريور
آینه

جوان
تقسیم اصلاح‌طلبان به دوگانه اصیل و بدلی
کبری آسوپار: تقسیم‌بندی به دوگانه «بدلی یا اصیل»بودن می‌تواند برای هر جریان سیاسی ممکن باشد و از این منظر اصلاح‌طلبان هم می‌توانند که در باب این دوگانه، برای تقسیم‌بندی جریان خودشان تئوری‌هایی داشته باشند. اما مروری بر وضعیت آنهایی که اصلاح‌طلب اصیل خوانده می‌شوند، نشان می‌دهد مؤلفه‌هایی فراتر از آنچه بتواند معنای واقعی اصلاح‌طلبی دهد، در این اصالت! مؤثر است. مؤلفه‌هایی که در عمل از اصلاح‌طلبی صرفا زیستی غوغاسالارانه می‌سازد که بر محور خواسته‌های اپوزیسیون می‌گردد. روزنامه «شرق» روز گذشته از قول مصطفی معین تیتر ‌زده است که «رشد اصلاح‌طلبان بدلی، نگران‌کننده است». آنان نگران چه چیزی هستند؟ ... زندانی‌های سیاسی- امنیتی اصلاح‌طلبان هیچ‌گاه بدلی خوانده نمی‌شوند. با اینکه تندروی‌های آنان در دوره‌های مختلف باعث محدودیت اصلاح‌طلب و رویگردانی مردم از آنان شده است. آنها با هر غوغا خونی تازه در رگ اصلاح‌طلبی می‌ریزند و آنچه در یک زوال معنای عمیق، اصلاح‌طلبی نامیده می‌شود، برای بقا به همین غوغاها نیاز دارد... این مدل اصلاح‌طلبی هرچه هست نمی‌تواند نقشی به معنای واقعی کلمه برای اصلاح جامعه ایفا کند. اما مقابل نظام می‌ایستد، فتنه و آشوب برپا می‌کند، زندان می‌رود، اداهای روشنفکری در‌می‌آورد و شعار آزادی بیان می‌دهد و مخالفانش را سرکوب می‌کند.  

کیهان
مدیر باید دربست در خدمت خانواده باشد! 
محمد ایمانی: ... بی‌عدالتی و سیاست‌بازی، آسیب بزرگی است. اینکه رئیس‌جمهور تعداد نجومی‌بگیران را صد تا 300 نفر اعلام کند اما دیوان محاسبات، ماجرا را پس از یک سال و خرده‌ای به تعارف ختم نماید، معلوم است که این خیانت هنوز هم جدی گرفته نشده است. اگر نه باید دست‌کم صد مدیر برکنار و دادگاهی و مجازات می‌شدند. به‌راستی چرا رئیس‌ دیوان محاسبات مجلس را که قرار است بر گردش مالی دستگاه‌های دولتی نظارت کند، از مرکز آمار دولت می‌آورند و منصوب می‌کنند؟ ... هر انسان با‌وجدان و ذی‌شعور باید از خود بپرسد چرا دشمن در طول همه سال‌های تشدید مضیقه و تحریم، یارانه و تسهیلات خاصی را استثنائا در نسبت با محیط زیست فرهنگی ما در نظر گرفته است؟ ده‌ها‌ میلیارد دلار برای ناتوی فرهنگی و ناتوی مجازی اختصاص یافته تا بنیاد‌های تمدن پیش‌رونده ما را هدف قرار دهند. و این البته غیر از بیت‌المال خودمان است که گاه از سر کج‌فهمی یا خیانت، در خدمت ماشین جنگ فرهنگی و مجازی دشمن قرار می‌گیرد... .

جمهوری اسلامی
یادآوری به رئیس‌جمهور
گرایش سیاسی در جبهه طرفداران رئیس‌جمهور روحانی سه ماه پس از انتخاب دوم و حدود یک ماه پس از انتصاب قانونی او به‌عنوان رئیس‌جمهوری دولت دوازدهم، تغییرات فراوانی کرده است، تغییراتی که اگرچه چندان آشکار نیست ولی خوانش بین سطور رسانه‌های طیف اصلاح‌طلبان هوادار روحانی و پیگیری گلایه‌ها و مطالبات مطرح‌شده در آنها به‌خوبی نشان می‌دهد وضعیت در پس این تصویر آرام، متفاوت است... در این میان، نگران‌کننده‌تر از هر چیز مواضع اقتصادی شخص رئیس‌جمهور است. سخنرانی‌ها و اعلام نظرهایی که رئیس‌جمهور روحانی پس از انتخابات در مورد مسائل اقتصادی داشته به طرز مشهودی درگیر شعارهای تبلیغاتی است؛ پایان رکود در مسکن، رشد بی‌نظیر اقتصادی در جهان و... از کلید‌واژه‌های تکراری او در این مدت بوده است؛ دستاوردهایی که اگر دقیق و درست و مبتنی بر تعاریف علمی باشد با باورهای عمومی و مشاهدات مردم همخوانی ندارد و دستگاه عریض و طویل اطلاع‌رسانی دولت هم همچنان در باورپذیرکردن آنها ناموفق است. ادامه این روند قطعا مقبولیت دولت دوازدهم و رئیس‌جمهور را در آینده با کاستی‌هایی روبه‌رو خواهد کرد. شاید اکنون لازم باشد به رئیس‌جمهور روحانی یادآوری کنیم رقابت‌های انتخاباتی تمام شده است. 

ایران
اخلاق حرفه‌ای، ستون ثابت روزنامه‌نگاری
علیرضا رجایی: ... اینکه در برابر اصل پدیده سانسور ایستادگی کند و سانسور را منتفی کند، در توان این نهاد – نهاد مدنی - نیست و اساسا نسبتی نیز با هم ندارند. یعنی نهاد روزنامه‌نگاران و نهادی که سانسور را بازتولید می‌کند نیروهای متوازنی ندارند. ولی به شکل برنامه‌های محدودتر و طرح‌ در حوزه‌هایی که سانسور را نقد می‌کند، می‌تواند فعالیت کند و یک مدل آموزش در مقابل فضایی که سانسور در آن حاکم است. نهاد صنفی مطبوعات می‌تواند کارهایی انجام دهد که هنوز انجام نشده است. ما در فعالیت‌های مشترک صنفی مانند حمایت از گردش آزاد اطلاعات، نقد فضای سانسور و انتشار گزارش سالانه یا فصلی درباره سانسور ضعف جدی داریم... وجدان عمومی جامعه می‌داند کجا زندگی خصوصی افراد بخشی از اخلاق جامعه است و کجا نیست... .


دیدگاه‌ها(۰)