۱۳۹۶ جمعه ۴ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۹۶۱ - ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۲ شهريور
خبر

مخالفت پارلمان عراق با برگزاري همه‌پرسي اقليم کردستان
پارلمان عراق در جلسه روز گذشته خود، با تصويب طرحي، با اجراي همه‌پرسي استقلال در اقليم کردستان مخالفت کرد؛ اقدامي که کردها آن را در اجراي تصميم خود بي‌تأثير مي‌دانند. به گزارش ايسنا،‌ به نقل از شبکه تلويزيوني سومريه، پارلمان عراق با اکثريت آرا و البته بدون حضور نمايندگان کُرد، برگزاري رفراندم را در اقليم کردستان عراق رد کرد.
نمايندگان کُرد در اعتراض به گنجاندن رأي‌گيري درباره رفراندم اقليم کردستان در دستور کار پارلمان، جلسه را ترک کرده و از سالن خارج شدند. يک منبع در پارلمان عراق که نخواست نامش فاش شود، گفت: پارلمان علاوه بر اين، حيدر العبادي، نخست‌وزير عراق را به اتخاذ تدابير لازم براي حفاظت از وحدت کشور و آغاز گفت‌وگويي جدي براي بررسي مسائل موجود ميان بغداد و اربيل و رسيدگي به آنها ملزم کرد.
گزارش حاکي از آن است كه نمايندگان پارلمان عراق از نخست‌وزير اين کشور خواستند گفت‌وگوهايی جدي را براي حل مسائل میان بغداد و اقليم کردستان آغاز کند.
بااين‌حال، اشواق جاف، از نمايندگان کُرد پارلمان عراق، مي‌گويد رأي پارلمان الزام‌آور نيست و اصل مصوبه‌اي که تصويب شده، خود مغاير بندهاي 3، 46 و 5 قانون اساسي است.جلسه پارلمان عراق به رياست سليم الجبوري، رئيس پارلمان و با حضور 168 نماينده برگزار شده و دستور کار جلسه رأي‌گيري و بررسي اوليه برخي لايحه‌ها بود.همچنين يک منبع محلي در استان کرکوک، از ورود رئيس اقليم کردستان عراق به اين استان محل مناقشه و ديدارش با استاندار و برخي از اعضاي شوراي استانداري خبر داد. اين منبع در گفت‌وگو با شبکه تلويزيوني سومريه‌نيوز عراق، اظهار كرد: مسعود بارزاني، رئيس اقليم کردستان عراق، وارد استان کرکوک شده و با نجم‌الدين کريم، استاندار کرکوک و تعدادي از اعضاي شوراي استانداري و مسئولان احزاب سياسي اين استان، ديدار و درباره برخي موضوعات ازجمله همه‌پرسي و مسائل امنيتي و سياسي، گفت‌وگو کرده‌ است.اين منبع که خواست نامش فاش نشود، افزود: اين سفر به این دلیل اهميت دارد که در راستاي بحث و بررسي شرايط استان هم‌زمان با نزديک‌شدن به زمان اجراي همه‌پرسي استقلال انجام شد. استاندار کرکوک با تأکيد بر اينکه همه‌پرسي استقلال اقليم کردستان عراق در تاريخ تعيين‌شده‌ خود؛ يعني ۲۵ سپتامبر جاري، برگزار خواهد شد،‌ گفت: اين همه‌پرسي هرگز بر همزيستي و صلح ميان گروه‌هاي مردمي موجود در استان تأثيري نخواهد داشت.  بارزاني همچنين قرار است با اياد علاوي نيز در کرکوک ديدار داشته باشد.

اعلام جنگ استيو بنن عليه رهبران جمهوري‌خواه
مشاور سابق رئيس‌جمهوري آمريکا، جنگي عليه جمهوري‌خواهان برجسته و رهبران حزبي به راه انداخته است. او که ماه گذشته کاخ سفيد را ترک کرد، قصد حمله به سناتورهاي جمهوري‌خواهي را دارد که مي‌خواهند مجددا در انتخابات ۲۰۱۸ پيروز شوند.استيو بنن، استراتژيست ارشد سابق کاخ سفيد، پس از بازگشت به پايگاه راست افراطي بريت‌بارت، با کساني ديدار کرد که قصد دارند سناتورهاي کنوني جمهوري‌خواه را در انتخابات سال آتي کنگره به چالش بکشند. در انتخابات ششم نوامبر ۲۰۱۸، تمام ۴۳۵ کرسي مجلس نمايندگان آمريکا و ۳۳ کرسي از صد کرسي مجلس سناي آمريکا به رأي گذاشته مي‌شود. اين پايگاه خبري همچنين گزارش داد، بنن با «رابرت مرسر» همکاري دارد و ظاهرا او آماده است تا ميليون‌ها دلار پول وارد ميدان کند و جمهوري‌خواهان ارشد را به چالش بکشد. مرسر از حاميان مالي فوق‌العاده ثروتمند محافظه‌کار است.يکي از اهداف احتمالي استيو بنن، سناتور «جف فليک» از آريزونا خواهد بود که جزء منتقدان رئيس‌جمهوري آمريکاست. هدف بعدي، سناتور «دين هلر» از ايالت نوادا است که از تأييد ترامپ در کارزار انتخاباتي ۲۰۱۶ امتناع کرد.او روز يكشنبه اقدام دونالد ترامپ در اخراج «جيمز کومي» را يک اشتباه بزرگ تاريخي دانست و گفت اين اقدام را مي‌توان بزرگ‌ترين اشتباه در تاريخ سياسي مدرن يا تاريخ سياسي معاصر دانست. بعد از برکناري جيمز کومي، تحقيقات گسترده‌اي درباره ارتباط نزديکان ترامپ با روسيه در جريان رقابت‌هاي انتخاباتي سال 2016 آمريکا انجام شد.بنن که از زمان به‌قدرت‌رسيدن ترامپ به‌صراحت از سياست‌هاي دولت آمريکا انتقاد کرده است، آگوست 2017  از سمت خود کناره‌گيري کرد. استراتژيست سابق کاخ سفيد در مصاحبه اخير خود با انتقاد از رهبران جمهوري‌خواه آمريکا، گفته بود آنها سعي مي‌کنند انتخابات ۲۰۱۶ را به نابودي و تباهي بکشانند و اين اقدامي خيانت‌کارانه است.تحليلگران مسائل سياسي در روزنامه واشنگتن‌پست، معتقدند اين اظهارات جنجالي بنن، اعلام جنگ آشکار به جمهوري‌خواهان کنگره است.


دیدگاه‌ها(۰)