۱۳۹۶ چهارشنبه ۴ بهمن
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۹۶۱ - ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۲ شهريور
وزیر کار و شهردار تهران با تشکیل 6 کار گروه برای ساماندهی شهر موافقت کردند
دیدار 2 مقام برای رهایی از زندان پایتخت

شرق: قرار است تهران از زندان خودساخته بي‌مهارتي و كم‌مهارتي خارج شود تا شهروندان اين كلان‌شهر به‌عنوان الگويي براي كشور، در مسير توسعه و اشتغال پايدار گام بردارند. اين ماحصل ديدار رسمي وزير تعاون، كار و رفاه‌ اجتماعي با محمدعلي نجفي، شهردار تهران، در آغازين ماه فعاليتش در بهشت است. ربیعی در مورد جزئيات اين ديدار كه با حضور چند نفر از معاونانش برگزار شده بود، خبر داده سازمان فنی و حرفه‌ای با همکاری صنوف و شهرداری برای دادن صلاحیت حرفه‌ای و ساماندهی صنوف و ایجاد اطمینان‌بخشی به مردم برای دریافت خدمات وارد کار می‌شود.به گفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: قرار است جلسه‌اي به‌صورت ماهانه تشكيل شده و در قالب شش كميته تخصصي  به حل مسائل تهران بپردازيم و اين الگو را در کلان‌شهرهای دیگر بین وزارتخانه و شهرداری‌های دیگر هم اجرا کنیم.
  پارك اشتغال با همکاری سازمان فنی و حرفه‌ای و شهرداری
وی گفت: از مهم‌ترین بحث‌هایی که ما امروز انجام دادیم، ایجاد فضای اشتغال با همکاری سازمان فنی و حرفه‌ای و شهرداری است. حتی برای آموزش کودکان در فضای کار، پارک‌هایی ایجاد می‌شود. همچنین جمعه‌بازارها و روزبازارها در مراکزی از شهر ساماندهی می‌شوند و برخی از مشاغل با حمایت شهرداری در این بازارچه‌های محلی و پارک‌ها ساماندهی می‌شوند و می‌توان گفت صنوف نوینی در تهران ایجاد خواهد شد.
  افزايش ايمني محيط كار در تهران  
ربیعی گفت: تهران پر از صنوف است و صنوفی مثل ساختمان پلاسکو در تهران زیاد داریم، ساختمان‌های مشابه و صنوف مختلف زیاد داریم و همکاری‌هایی که بین ما، شهرداری‌های تهران و آتش‌نشانی درخصوص ایمنی کار باید صورت بگیرد یکی از موضوعات در این جلسه بود.وی افزود: بحث دیگر ما در مورد تکدی‌گری در تهران و متجاهرانی که به شکل کارتن‌خوابی یا اشکال دیگر در پارک‌ها و جاهای مختلف در تهران هستند، بود. به‌هرحال این موضوع، موضوعی است که در تمام کلان‌شهرهای دنیا به‌عنوان مسئله وجود دارد. ما ساخت پناهگاه‌هاي مشترك را با هم دنبال مي‌كنيم که با برنامه‌ریزی، بخشی از شب‌خواب‌ها بتوانند آنجا باشند. جمع‌آوری اين افراد برعهده سازمان بهزیستی خواهد بود.
  طرحي براي كاهش سوءاستفاده از كودكان كار
ربيعي با بيان اينكه مي‌خواهيم چهره تهران را با يك برنامه مشترك زيبا كنيم، افزود: یکي از تصمیم‌هاي مهم ما در این زمینه بود که در طرح جمع‌‌آوري كودكان كار، بار اول به والدین كودكان اخطار داده می‌شود که اگر اين افراد بدون والدین باشند، از بچه‌ها نگهداری می‌کنیم و با ادامه اين روند، برای بار سوم با قوه قضائیه هماهنگ شده که اين كودكان با حکم قضائي از خانواده جدا شده و برای مدت طولانی‌تری از سوی ما نگهداری شوند تا از تکرار سوء‌استفاده از آنها کاسته شود.
  ايجاد تعاوني مشاغل خدماتي
وی با اشاره به مشاغل خدماتی تهران تصريح كرد: متکدی‌ها و کودکان از چهارراه‌ها باید جمع‌آوری شوند، اما بحث ساماندهي سایر افرادی که کار می‌کنند، نيز در اين جلسه مطرح شد. قرار شد تا اين افراد با لباس مشترک و در قالب تعاوني به‌عنوان مشاغل خدماتی كار كنند.ربیعی افزود: بخش دیگری از بحث ما اشتغال صنوف نوین در تهران بود. باید با كمك اتحادیه‌های صنفی و با همكاري وزارت كار و شهرداري تهران به سمت بخش‌هایی که ظرفیت اشتغال‌پذیری بالایی در تهران دارند براي ايجاد اين صنوف جديد حركت كنيم.
  اختصاص روزبازارها به مشاغل خرد و خانگي
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنين با اشاره به پارک‌ها و مناطقی که در اختيار دولت و شهرداری تهران است، گفت: در حال پيگيري آن هستيم كه از شنبه‌بازارها تا جمعه‌بازارها، برای فروش کالاهایی که به‌صورت خانگی تولید می‌شوند یا کالاهایی که در کارگاه‌های کوچک تولید می‌شوند استفاده كنيم. ایجاد پارک‌هایی برای آشنایی کودکان با اشتغال با همکاری سازمان فنی و حرفه‌ای و شهرداری تهران و آموزش‌وپرورش، از ديگر برنامه‌هايي است كه بناست به‌صورت مشترك دنبال شود.ربيعي با اشاره به گسترش حاشيه‌نشيني در تهران و برنامه‌هايي كه براي اين حاشيه‌ها در نظر گرفته شده، گفت: گسترش تأمین اجتماعی در حاشیه تهران یکی دیگر از بحث‌های ما بود تا بتوانیم درمان را در حاشیه تهران گسترش دهیم. همچنین استقرار آموزش فنی و حرفه‌ای در سراهای محله‌ای به‌عنوان کانون‌های مدیریت محلی نيز در دستور كار قرار گرفته است.
  آموزش مهارت براي ارائه خدمات عمومي
وی با اشاره به نياز تهراني‌ها به آموزش در زمينه خدمات عمومي افزود: بحث دیگر، خدمات عمومی در تهران بود که این خدمات فاقد استاندارد است. خیلی از مردم بارها برای خراب‌شدن وسایل گرمایشی و سرمایشی منزلشان از افرادی كمك مي‌گيرند كه نمي‌توانند مشكلشان را حل كنند. سازمان فنی و حرفه‌ای با همکاری صنوف و شهرداری برای اعطاي صلاحیت حرفه‌ای و ساماندهی مراكز خدمات عمومي و ایجاد اطمینان‌بخشی به مردم برای دریافت خدمات، وارد کار می‌شود.ربیعی همچنين از عدم رعايت حقوق سالمندي و حقوق معلولان در تهران انتقاد كرد و گفت: در تهران حقوق سالمندی و حقوق معلولان براي حرکت روان آنها در شهر مراعات نمی‌شود كه به شكل شهرسازی تهران برمي‌گردد كه براي حل اين مسئله نيز به دنبال چاره هستيم.
وی درخصوص وضعیت معتادان و نحوه نگهداری آنها و برنامه‌های این وزارتخانه نیز گفت: اكنون به اندازه کافی همکاری با وزارت کشور در اين زمينه وجود دارد. مشکل ما، مشکل عدم ماندگاری افراد در کمپ است. افرادی که به تجاهر می‌رسند در اعتیاد نوعی لذت‌جویی و آرامش را تجربه می‌کنند و بنابراين برنامه‌های مداوا را تحمل نمی‌کنند. مشکل ما، مشکل فرار است، مشکل مکان نیست، کاری که می‌کنیم این است که مدت‌زمان نگهداری متجاهران را از سه ماه به شش ماه و از شش ماه به 9 ماه افزايش مي‌دهيم و از متادون‌درمانی به سمت درمان‌های روان‌شناسی می‌رویم که برگشت آنها کمتر صورت بگیرد.به گفته او، براي اجتماعي‌كردن اين افراد، گاهي مجبوريم به سمت تبعيض مثبت هم حركت كنيم، زيرا متجاهران اگر امکان پیدا کنند، به‌سرعت فرار می‌کنند. نماندن افراد در کمپ مسئله‌ای جهانی است و مسئله‌ای است که با خصوصیات رفتاری انسان‌ها هم مرتبط است. به‌هرحال من فکر می‌کنم مجموع این اقدامات مي‌تواند چهره تهران را زیباتر كند.
  زدودن فقر از چهره تهران
محمدامین سازگارنژاد، رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور، درباره هدف برگزاری این جلسه به «شرق» می‌گوید: شهرداری تهران به‌عنوان کلان‌شهری که مجموعه‌ای از مسائل، موضوعات، اقدامات‌، پروژه‌ها، طرح‌ها و برنامه‌های بزرگ و کوچک را در تمام حوزه‌ها پوشش می‌دهد، با مأموریت‌ها و مسئولیت‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به‌نوعی فصل مشترک دارد.سازگارنژاد از تلاش برای زدودن فقر از حاشیه تهران و تدوین برنامه‌هایی برای آن خبر می‌دهد و می‌گوید: در موضوع فقر، فقرا، حاشیه‌نشین‌ها، معتادان، آسیب‌دیدگان اجتماعی و چگونگی نگاه به آنها و برنامه‌های رفاهی برای زدودن فقر در حاشیه شهر تهران و سکونت‌گاه‌های غیررسمی و معضلاتی که برای این کلان‌شهر به‌ویژه در آستانه فرارسیدن پاییز وجود دارد، پیشنهادهایی مطرح شد. برای پوشش افرادی که امروز خدمات غیررسمی، غیرقانونی و گاهی همراه با جرائم می‌بینند، در نظر داریم در قالب‌ تعاونی‌ها، نقش سازنده و اجتماعی داشته باشیم.او با اشاره به تدوین برنامه‌هایی برای افزایش مهارت شهروندان تهرانی، می‌گوید: شاید شهروندان تهرانی با فراگیری مهارت‌های نوین، بتوانند بخشی از خدماتشان را از طریق فضای مجازی ارائه دهند. بر همین اساس، در این جلسه سخن از شهر هوشمند تهران با بهره‌گیری از فضاهای مجازی مطرح شد. کارآفرینی و نگاه به توسعه خدمات در کلان‌شهر تهران و ارتقای صلاحیت حرفه‌ای افراد عهده‌دار خدمات‌رسانی به شهروندان نیز به ‌صورت ویژه در این نشست مطرح شد.
  تشکیل شورای مشترک با هدف ایجاد توسعه و اشتغال پایدار
سازگارنژاد با اشاره به تلاش برای کاهش آسیب‌های اجتماعی کودکان کار، زنان سرپرست خانواده یا بدسرپرست نیز می‌افزاید: در این نشست، نگاه ارتقایی به روابط کارفرمایان و کارگران، در کلان‌شهر تهران که بعضا مشاهده می‌شود جنبه‌هایی از قانون در کارگاه‌های آن به‌خوبی رعایت نمی‌شود و افزایش ایمنی در تمام خدمات حمل‌ونقل، آسانسورها، ‌صنایع ساختمان و کارگرانی که در حوزه خدمات شهری کار می‌کنند، مطرح شد.
رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور با اشاره به ایجاد شورای مشترک بین وزارت تعاون، کار و  رفاه اجتماعی و شهرداری تهران، تصریح می‌کند: کارگروه‌های تخصصی در حوزه‌های اجتماعی، مهارت‌آموزی، کارآفرینی، ‌تعاونی، مبارزه با فقر و رفاه اجتماعی و ارتقای فرهنگ ملی کار و استفاده از ظرفیت فضای مجازی قرار است زیر نظر این شورا با حضور وزیر کار و شهردار تهران تصمیم‌سازی کنند و متعاقبا کمیته‌ها و کارگروه‌ها شکل بگیرند و این همکاری‌ها به وجود بیاید.به گفته او، این جلسه آغاز همکاری برای دستیابی به توسعه و اشتغال پایدار در تهران به‌عنوان پایلوت این طرح در کلان‌شهرهای کشور بود.


دیدگاه‌ها(۰)