۱۳۹۶ جمعه ۴ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۹۶۱ - ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۲ شهريور
دریچه

لاله‌زار ثبت ملي مي‌شود
مديرکل ثبت آثار، حفظ و احياي ميراث معنوي و طبيعي کشور مي‌گويد: سينماها و خيابان لاله‌زار را ثبت ملي مي‌کنيم، اما اگر سينماگران نسبت به ميراث معماري حوزه خود حساس باشند، روند کارها تسريع خواهد شد. به گزارش ايرنا، فرهاد نظري اظهار کرد: به‌طورکلي خيابان لاله‌زار، نام و تأثير شگرفي در آغاز دوره مدرن ايران داشته است. بسياري از نويسندگان، شاعران، هنرمندان و روشنفکران در اينجا مراوداتي داشتند و آثار فرهنگي و هنري خود را در اين خيابان ايجاد کردند؛ لاله‌زار لوکيشن (محل) فيلم‌برداري فيلم‌هاي زيادي بوده و بسياري از سينماها و تئاترهاي ايران براي اولين‌بار در اينجا تأسيس شده‌اند. اين خيابان يک «فضاي فرهنگي» - cultural space – تمام‌عيار است که متأسفانه با گذر زمان، کاربرد آن دچار استحاله شده است. وي تصريح کرد: مرحوم علي‌اکبرخان دهخدا در يادداشت‌هاي فرهنگي‌اش به‌وفور از خيابان لاله‌زار ياد مي‌کند و ردپا و نام اينجا در يادداشت‌ها و خاطرات بسياري از تئاتري‌ها و سينماگران و مشاهيري؛ مانند مجتبي مينوي و صادق هدايت آمده است. نظري ادامه داد: حتي حسين گل‌گلاب، سرود «اي ايران» را که بعدها غلامحسين بنان آن را اجرا کرد، با تأثيرپذيري از حادثه برخورد نادرست و توهين‌آميز يک سرباز انگليسي نسبت به يک افسر ايراني که در همين لاله‌زار اتفاق افتاد، سرود.مديرکل ثبت آثار ميراث فرهنگي کشور تأکيد کرد: بخش مهمي از چيزهايي که ما به‌عنوان ميراث مستند ديداري - شنيداري مي‌شناسيم، از همين خيابان لاله‌زار توليد شده‌اند، اينها نه‌تنها ميراث تهران، بلکه ميراث تمامي ايرانيان است، چون آغازگر يک جريان روشنفکري و يک جريان هنري و فرهنگي مدرن در ايران بوده است. نظري اضافه کرد: لاله‌زار اين قابليت را دارد که به شکل اصيلش بازسازي و ساماندهي شده و به يک محور و پاتوق فرهنگي براي هنرمندان و مردم تبديل شود. وي ادامه داد: با ظرفيت فرهنگي و تاريخي‌ای که لاله‌زار دارد، در صورت بازسازي مي‌تواند محيط اطرافش را هم تحت‌تأثير قرار داده و از يک منطقه فروش ابزار صنعتي و الکتريکي به يک خيابان ممتاز فرهنگي رخ عوض کند.مديرکل ثبت آثار ميراث فرهنگي کشور در مقابل طرح اين موضوع که تخريب روزافزون سالن‌هاي سينما و تئاتر و کافه‌هاي برجامانده لاله‌زار، ثبت زنجيره‌اي آن را ضروري‌تر مي‌کند، گفت: بي‌ترديد مکان‌هاي مذکور و سينماها اين قابليت را دارند و ما بايد نسبت به تاريخ سينماي ايران حساسيت داشته باشيم، زيرا ايران جزء چند کشور محدود دنياست که از نظر هنر سينما داراي سبک مختص خود است.

40‌ هزار دانش‌آموز  بی‌بضاعت و کم‌بضاعت در استان تهران
ایرنا: بنا بر اظهارات مدیرکل کمیته امداد استان تهران 40‌ هزار دانش‌آموز بی‌بضاعت و کم‌بضاعت و همچنین 10‌ هزار دانشجوی کم‌بضاعت در استان تهران وجود دارد که از کمک‌های موردی و کامل این نهاد استفاده می‌کنند. محسن ولیئی با اشاره به اینکه در آستانه بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی جدید هستیم، اظهار کرد: حدود 24 سال است که جشن عاطفه‌ها برگزار می‌شود. همچنین دوسالی است که با همکاری سازمان فرهنگی- هنری شهرداری تهران طرحی تحت عنوان «جعبه کفش» با هدف توجه بیشتر به دانش‌آموزان بی‌بضاعت کشور برگزار می‌شود. وی ادامه داد: در استان تهران یک‌میلیون‌و100 هزار دانش‌آموز وجود دارد که از این تعداد 15‌ هزار نفر تحت پوشش کمیته امداد هستند؛ این در حالی است که حدود 25‌ هزار بی‌بضاعت که تحت پوشش این نهاد نیستند، برای دریافت کمک مراجعاتی به کمیته امداد دارند. در حقیقت با 40‌ هزار دانش‌آموز بی‌بضاعت و 10‌ هزار دانشجوی کم‌بضاعت در تهران روبه‌رو هستیم. 

تولد ۷۴۰‌ هزار کودک از ابتدای سال
مهر: آمارهای لحظه‌ای سازمان ثبت احوال نشان می‌دهد که از ابتدای سال جاری تاکنون ۷۴۰‌هزارو ۸۳۳ نفر در کشور متولد شده‌اند. براساس آمارهای ثبت احوال از ابتدای سال جاری تاکنون ۷۴۰‌هزارو ۸۳۳ نفر در کشور متولد شده‌اند که از این تعداد ۳۷۹هزارو ۳۰۶ نفر پسر و ۳۶۱هزارو ۵۲۷ نفر دختر بوده‌اند. آمارهای سازمان ثبت احوال نشان می‌دهد که تعداد فوت‌شدگان از ابتدای سال جاری تا این لحظه ۱۸۰‌هزارو ۲۱۸ نفر بوده که ۹۵‌هزارو ۵۱۵ نفر مرد و ۸۴هزارو ۷۰۳ نفر نیز زن بوده‌اند. تعداد افرادی که ۲۱ شهریور تا این لحظه جان خود را از دست داده‌اند، نیز ۵۲۵ نفر بوده است. 


دیدگاه‌ها(۰)