۱۳۹۷ يکشنبه ۵ فروردين
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۹۶۱ - ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۲ شهريور
پاسخ شركت مخابرات به يك گزارش

دیروز در پی تجمع اعتراضی كارگزاران روستایی مقابل مخابرات، گزارشی در صفحه 4 روزنامه «شرق» با عنوان «سرپیچی مخابرات از حکم دیوان» منتشر شد که منجر به صدور جوابیه و ارسال آن به دفتر روزنامه شد. این جوابیه عینا در ادامه می‌آید:  با توجه به تصویب ماده 83 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) که شرکت مخابرات ایران را مکلف کرد با کارگزاران روستایی قرارداد مستقیم و مستمر تا زمان بازنشستگی منعقد کند، تمامی این موارد به وسيله شرکت مخابرات ایران اجرا شده و این شرکت پس از توافق با نمایندگان کارگزاران روستایی و تنظیم قرارداد جدید، آماده انعقاد قرارداد براساس قانون با آن عده از کارگزاران روستایی مشمول، که تاکنون از امضاي قرارداد خودداری کرد‏ه‏اند، است. این قرارداد برخلاف ادعای تجمع‌کنندگان به تأیید وزارت کار رسیده و حتی نمونه قرارداد نیز از طریق رئیس محترم کمیسیون صنایع و معادن به شرکت مخابرات ایران ابلاغ شده این شرکت نیز همان قرارداد را برای امضا به کارگزاران روستایی ارسال کرده است. بر این اساس نکاتی برای تنویر افکار عمومی و پاسخ به موارد مطرح‌شده در گزارش آن روزنامه و شفافیت و اطلاع‌رسانی به مخاطبان و کارگزاران محترم روستایی اعلام می شود:
1. شرکت مخابرات ایران تمامی اقدامات حقوقی و قانونی را به منظور رعایت حقوق کارگزاران روستایی انجام داده و در جهت اجرای قانون ماده 83 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2)، هیچ‌گونه کوتاهی نداشته است.
2. بعد از تصویب قانون مذکور، وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی مشترکا با شرکت مخابرات ایران درخصوص نحوه و نوع قرارداد و همکاری با کارگزاران روستایی مذاکره كرده و معاونت روابط کار وقت وزارت مذکور نمونه قرارداد را از طریق رئیس محترم کمیسیون صنایع و معادن به شرکت مخابرات ایران ابلاغ كرده و این شرکت نیز همان قرارداد را برای امضا به کارگزاران روستایی ارسال کرده است که از آن زمان تاکنون تعداد معدودی از این افراد از امضاي قرارداد، امتناع ورزیده و خواستار قراردادی مانند کارکنان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات که در زمان خصوصی‌سازی به شرکت مخابرات ایران منتقل شده‏اند، هستند که این خواسته فراتر از قوانین مصوب بوده و شرکت مخابرات ایران امکان اجابت این درخواست را ندارد.
3. همچنین  برابر ماده 83 قانون اﻟﺤﺎق ﺑﺮﺧﯽ ﻣﻮاد ﺑﻪ ﻗﺎﻧﻮن ﺗﻨﻈﯿﻢ ﺑﺨﺸﯽ از ﻣﻘﺮرات ﻣﺎﻟﯽ دوﻟﺖ (2) مصوب 4/12/93 استناد شده است. ماده83 ـ صندوق تأمین اجتماعی موظف است کارگزاران و پیمانکاران حقیقی و افراد حقوقی و سایر افرادی که به‌عنوان کارگر یا تحت هر عنوان دیگر طرف قرارداد مخابرات روستایی بوده و هستند را پس از واریز حق بیمه سهم کارگر به وسيله کارگزار و پیمانکار (کارگر) و تا زمان فروش سهام مدیریتی براساس قانون تأمین اجتماعی و قانون کار تحت پوشش بیمه قرار دهد.
در هر صورت وزارتخانه‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات، تعاون، کار و رفاه اجـتماعی و امور اقتصادی و دارایی، ملزم به رفع مشکلات اجرای بند (64) قانون بودجه سال 1391 کل کشور مرتبط با کارگزاران مخابرات روستایی هستند و شرکت متولی (شرکت مخابرات ایران) مکلف به استمرار بیمه و قرارداد مستقیم با کارگران، پیمانکاران و کارگزاران روستایی تا زمان بازنشستگی طبق شرایط و ضوابط مقرر در قانون کار هستند.
درحالی‌که کم یا اضافه‌كردن هر کلمه یا عبارت، حسب مورد، تحدید یا توسعه قانون محسوب مي‌شود و هیچ مرجعی نمی‌تواند به قانون موردی کم یا اضافه كند. ازاین‌رو نمی‌توان کلمه «دائم» را به متن قانون اضافه کرد. همچنین درخصوص تبصره‌های ماده 7 قانون کار جمهوری اسلامی ایران و نیز نظر دیوان عدالت اداری درخصوص این ماده از قانون کار در مورد این نوع قرارداد که قانون اختصاص صریح داده است نافذ نیست.
4. با توجه به موارد گفته‌شده لازم به ذکر است شرکت مخابرات ایران با توجه به اینکه تاکنون، کارگزاران زیادی را در دفاتر روستایی به کار گمارده است (که بیش از 80 درصد از این افراد در دفاتر دارای مراکز کم‌ظرفیت تلفنی مشغول هستند) و برخی از آنان نیز با وجود تحولات ایجادشده توسط فناوری‌های جدید عملا از کارایی و بهره‌وری لازم برخوردار نیستند؛ بااین‌حال شرکت مخابرات ایران بنا به الزام قانونی و مسئولیت اجتماعی خود تاکنون هیچ‌یک از کارگزاران روستایی را تعدیل و یا به اجبار قطع همکاری نکرده است و برابر شرح وظایف ابلاغی به استناد طرح طبقه‌بندی مشاغل شرکت مخابرات ایران مصوب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، این کارگزاران از حقوق و مزایای برابر با کارکنان دائم و قراردادی شرکت برخوردار هستند.
5. شرکت مخابرات ایران از تاریخ ابلاغ قرارداد همه حقوق و مزایای قانونی این افراد را پرداخت کرده است. با این وجود و علیرغم اجرای دقیق این قانون -  ازسوي شرکت مخابرات ایران - متأسفانه در روزهای گذشته تعداد معدودی از این افراد با اجتماع در مقابل ساختمان مرکزی شرکت مخابرات موجب اختلال در نظم شرکت و بعضا ساکنان منطقه شده‏اند.
شرکت مخابرات ایران در پایان تأکید می‏کند آماده انعقاد قرارداد براساس قانون با آن عده از کارگزاران روستایی مشمول، که تاکنون از امضاي قرارداد خودداری کرد‏ه‏اند، است.


دیدگاه‌ها(۰)