۱۳۹۶ شنبه ۵ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۹۶۲ - ۱۳۹۶ پنج شنبه ۲۳ شهريور
رويداد

فعالیت ۹۰۰ هزار دامنه اینترنتی  با هویت ایرانی
شرق: آخرین آمار ارائه‌شده از ثبت پسوندها و دامنه‌های اینترنتی در ایران از فعالیت بالغ بر ۹۰۰‌ هزار دامنه اینترنتی در کشور حکایت دارد. بررسی‌ها بر اساس آمارهای مرکز ثبت پسوندها و دامنه‌های اینترنتی پژوهشگاه دانش‌های بنیادی، نشان می‌دهد که تا شهریورماه امسال بالغ بر ۹۱۱‌هزارو ۶۴۴ دامنه اینترنتی متعلق به ایران از سوی کاربران به ثبت رسیده است که این آمار در مقایسه با پایان سال ۹۵ از ثبت بیش از ۴۰‌ هزار پسوند جدید اینترنتی در شش‌ماهه اول امسال حکایت دارد. در پایان سال ۹۵ بالغ بر ۸۷۱‌ هزار دامنه اینترنتی در کشور به ثبت رسیده بود. بر مبنای این آمار، پسوند «ir» همچنان در صدر دامنه‌های ثبت‌شده فعال اینترنتی با هویت ایرانی قرار دارد و پسوند net.ir نیز کمترین میزان ثبت دامنه را به خود اختصاص داده است. آخرین وضعیت ثبت دامنه‌های اینترنتی نشان می‌دهد هم‌اکنون تعداد ۹۰۲‌هزارو ۸۱۵ دامنه با پسوند ir در کشور فعال است که بیشترین تعداد دامنه اینترنتی را شامل می‌شود؛ همچنین شمار پسوندهای ثبت‌شده co.ir بالغ بر سه‌هزارو ۹۹۴ دامنه، شمار دامنه‌های ثبت‌شده با پسوند فارسی «ایران» دوهزار‌و یک دامنه و شمار دامنه‌های ثبت‌شده با پسوند ac.ir حدود هزارو ۴۵۲ دامنه فعال اعلام شده است. این در حالی است که تعداد دامنه‌های اینترنتی فعال حاکمیتی و دستگاه‌های اجرائی با پسوند gov.ir بالغ بر ۲۶۱ دامنه است. در همین حال تعداد دامنه‌های فعال به‌ثبت‌رسیده با پسوند sch.ir حدود ۳۰۷ دامنه، با پسوند org.ir بالغ بر ۳۲۱ و id.ir بالغ بر ۴۵۵ دامنه برآورد می‌شود. تاکنون ۳۸ دامنه نیز با پسوند net.ir به ثبت رسیده و در مجموع ۹۱۱‌هزارو ۶۴۴ دامنه در پایگاه ثبت دامنه‌های اینترنتی در ایران تاکنون ثبت شده و فعال است. گفته می‌شود هم‌اکنون ایران از نظر تعداد دامنه اینترنتی فعال، نه‌تنها بزرگ‌ترین کشور در منطقه است؛ بلکه از کشورهایی نظیر سنگاپور، مالزی، هنگ‌کنگ، ترکیه، اسلواکی، یونان و فنلاند هم عبور کرده و با رشد سالانه ۴۵درصدی، در میان چهار کشور برتر جهان از نظر رشد دامنه اینترنتی قرار دارد.

واکنش وزیر ارتباطات به برخورد مخابرات با کارمند معترض
مهر: وزیر ارتباطات نسبت به انتشار عکسی مبنی بر برخورد شرکت مخابرات با یکی از کارمندان معترض، واکنش نشان داد. محمدجواد آذری‌جهرمی با انتشار عکسی در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی اینستاگرام، از برخورد شرکت مخابرات آذربایجان غربی با یکی از کارمندان معترض خود، انتقاد کرد. او نوشت: «این تصویر را دیروز در میانه شلوغی کار دیدم. زیرنویس عکس حاکی از این بود که با کارمند معترضی در مخابرات آذربایجان غربی برخورد شده و میز و صندلی وی جمع‌آوری شده است. اخباری به من دادند که تقاضاهای این گروه قابل اجابت نیست و خارج از قواعد فعلی مخابرات ایران است. خواستم موضوع را سریعا پیگیری کنند و مشکل مرتفع شود. بخش بزرگی از توان ارتباطات کشور به سرمایه انسانی است، مخابرات ایران شاید در ظاهر با مشکلات مالی مواجه باشد اما همواره حفظ کرامت انسانی بر ما واجب است. امیدوارم به‌زودی جای این اشک و تلخی، لبخند و شادی بر لبان این خواهر آذری‌ام نقش ببندد».

فراخوان شناسایی ایده‌های استارت‌آپی پستی
فارس: به گفته مدیرعامل شرکت ملی پست فراخوان شناسایی ایده‌های استارت‌آپی پستی در حال آماده‌سازی است تا با در اختیار گذاشتن فضا و امکانات به فعالان سرویس‌های نوین پستی و تولید اپلیکیشن شاهد توسعه استارت‌آپ‌ها در حوزه پست باشیم. حسین مهری دراین‌باره بیان کرد: «به‌زودی فراخوان شناسایی فعالان استارت‌آپی در این بخش از سوي پست اعلام می‌شود». او گفت: «یک ساختمان برای توسعه استارت‌آپ‌ها در بخش پست تجهیز شد که برخی دستگاه‌ها به شکل کار ایراد وارد كردند و اعلام کردند جذب فعالان باید از طریق فراخوان انجام شود». او ادامه داد: «از زمان اعلام فراخوان حدود یک ماه زمان لازم است که شرکت‌ها آماده همکاری شوند».

اینترنت بی‌سیم رایگان در اروپا
ایرنا: از سال آینده میلادی، اتحادیه اروپا اینترنت وای‌فای را به طور رایگان در سراسر شهرهای اروپا گسترش خواهد داد. براساس گزارش رادیو بین‌المللی فرانسه (آر‌اف‌ای)، اتحادیه اروپا در نظر دارد برای اجرائی‌کردن این پروژه بزرگ، 120 میلیون یورو هزینه کند. براساس پیش‌بینی‌های انجام‌شده، قدم‌های اولیه برای این پروژه همگانی از ابتدای سال 2018 برداشته می‌شود و کشورهای عضو اتحادیه اروپا هر کدام مبلغی را در بودجه سالانه خود برای این مهم در نظر گرفته‌اند. هدف از اجراي این طرح این است که کم‌کم در همه اماکن عمومی اروپایی مثل پارک‌ها، بیمارستان‌ها یا کتابخانه‌ها شبکه وای‌‌فای عمومی به طور رایگان در اختیار همه باشد.


دیدگاه‌ها(۰)