۱۳۹۶ دوشنبه ۲ بهمن
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۹۶۲ - ۱۳۹۶ پنج شنبه ۲۳ شهريور
شکست آمریکا در بازگشت توفانی

شرق: تیم ملی والیبال ایران، دیروز یکی از تماشایی‌ترین بازی‌های خود را در صحنه جهانی به‌نمایش گذاشت. بدون شک پیروزی برابر تیم ملی والیبال آمریکا، دومین تیم برتر والیبال دنیا، در رقابت‌های جام قهرمانان بزرگ جهان، جزء افتخارات به‌یادماندنی این تیم خواهد بود. دومین روز از این مسابقات در حالی دیروز در ژاپن پیگیری شد که شاگردان کولاکوویچ موفق شدند در نبردی توفانی، نتیجه یک بازی از دست‌رفته را به‌نفع خود پایان دهند و این رقیب صاحب‌نام خود را مقهور کنند. بلندقامتان کشورمان پس از پیروزی برابر ایتالیا (تیم چهارم رده‌بندی جهانی)، در دومین مصاف خود در این رویداد معتبر، برابر آمریکا به میدان رفتند.
قرمز‌پوشان ایران که به‌خاطر پیروزی 3 بر 2 برابر ایتالیا  از روحیه خوبی برخوردار بودند، برای رسیدن به دومین پیروزی انگیزه بالایی داشتند اما این آمریکايي‌ها بودند که شروع بهتری داشتند و ست اول را 25 بر20  بردند. اما ست دوم برای ملی‌پوشان ایرانی سخت‌تر از ست نخست بود و با وجود تلاشی که کردند، نتوانستند حریف سرعت بالا و دریافت‌های خوب یانکی‌ها شوند و 25 بر 17 مغلوب شدند. اما کولاکوویچ در ست سوم بازیکنانش را با انگیزه‌تر به زمین فرستاد. در این ست هر‌چند دو تیم پایاپای بازی کردند و در امتیاز 22 با هم مساوی شدند ولی در نهایت این ایران بود که به برتری 27 بر 25 رسید. برتری در این ست باعث شد شاگردان کولاکوویچ با دو ست اول متفاوت ظاهر شوند و در ست چهارم هم نمایش خوبی داشتند. آنها از همان ابتدا از حریف پیش افتادند و 25 بر 21 پیروز شدند تا کار را به ست پنجم بکشانند. درحالی‌که آمریکایی‌ها در ست پایانی کم‌اشتباه بودند اما شروع خوب با ایران بود. حریف در این ست در امتیاز هشت از نماینده کشورمان عقب افتاد و در ادامه نیز ملی‌پوشان ایران با بازی بی‌نقص خود 15 بر 12، این دیدار را به‌نفع خود به پایان رساندند.
این سومین پیروزی والیبال ایران برابر آمریکا در رقابت‌های جام قهرمانان بزرگ جهان بود. تیم ملی والیبال ایران در دوره قبلی حضور خود در این مسابقات (سال 2013) هم با نتیجه مشابه 3 بر 2 حریف صاحب‌نام خود را شکست داد. با احتساب این بازی، ایران و آمریکا تاکنون 12 بار در میادین مختلف بین‌المللی با هم رویارو شده‌اند که در این میان، یانکی‌ها با هشت برد، سهم بیشتری در پیروزی داشته‌اند. دو پیروزی دیگر ایران برابر آمریکا به پیکارهای لیگ جهانی که در خانه برگزار شده، برمی‌گردد.
ایگور کولاکوویچ، سرمربی تیم ملی والیبال ایران که دومین پیروزی‌اش را در جام قهرمانان بزرگ جهان به دست آورده، معتقد است بازی سختی را پشت سر گذاشتند تا به این برد شیرین رسیدند: «بازی بسیار دشواری را پشت سر گذاشتیم و لحظات سختی برای ما اتفاق افتاد. بازیکنان آمریکا در دو ست نخست در دریافت، حملات پس از دریافت و زدن‌سرویس بسیار عجیب و درخشان ظاهر شدند. من در طول دو ست اول به بازیکنانم می‌گفتم در صورت بازی با همین روند، نمی‌توانیم کاری از پیش ببریم. آمریکا فوق‌العاده والیبال بازی کرد. در چنین شرایطی باید برای خودمان فرصت به‌وجود می‌آوردیم. خوشبختانه از فرصت‌هایی که حریف در طول ست‌ها در اختیارمان قرار داد، به‌خوبی استفاده کردیم».
جان اسپراو، سرمربی تیم ملی آمریکا نیز بعد از شکست برابر کشورمان گفت: «اگر نگاهی به بازی بیندازیم، می‌بینیم که همه چیز در عرض دو دقیقه عوض شد. در ست سوم درحالی‌که همه چیز خوب بود و آمریکا جلو بود، ناگهان لحظه‌ای تمرکزمان را از دست دادیم و ایران هم به‌خوبی از این فرصت استفاده کرد و اعتمادبه‌نفس خود را به دست آورد. امیر غفور هم عالی بازی کرد. ایران از آن به بعد امتیاز به امتیاز پیش رفت. نمی‌توانم بگویم آمریکا بد بازی کرد اما ایران بسیار خوب به بازی برگشت؛ حتی در همان موقع هم حملات پس از دریافت تیم آمریکا باز هم بهتر و بیشتر از 70 درصد بود.»  میلاد عبادی‌پور که نقش زیادی در پیروزی ایران برابر آمریکا ایفا کرد، در پایان با 18 امتیاز به‌عنوان امتیاز‌آور‌ترین بازیکن این دیدار انتخاب شد. همچنین محمد‌جواد معنوی‌نژاد که از ست دوم وارد میدان شد، توانست 11 امتیاز کسب کند و در روند رو‌به‌رشد ایران در خط حمله بسیار مؤثر باشد. مت اندرسون و تیلور ساندر هر کدام ۱۷ امتیاز برای آمریکا کسب کردند. ایران درحال‌حاضر با کسب دو پیروزی بالاتر از برزیل در صدر جدول رده‌بندی رقابت‌های روز دوم قرار گرفت.  ادامه رقابت‌های جام قهرمانان بزرگ جهان در ژاپن از فردا پیگیری می‌شود. تیم‌ها امروز استراحت دارند و از جمعه مسابقات در شهر اوساکا برگزار می‌شود که ایران از ساعت 8:10 به مصاف برزیل می‌رود.

 


دیدگاه‌ها(۰)