۱۳۹۶ جمعه ۴ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۹۶۲ - ۱۳۹۶ پنج شنبه ۲۳ شهريور
هزاران فرانسوي در اعتراض به اصلاحات رياضتي مکرون، به خيابان آمدند
در دفاع از جامعه فرانسه

امانوئل مکرون، رئيس‌جمهوري فرانسه، روز جمعه در سفرش به يونان خطاب به تجار فرانسوي گفت: «کاملا مصمم‌ هستم و در برابر تنبل‌ها، بدبين‌ها و تندروها کوتاه نمي‌آيم». اشاره او به مخالفان طرح تغيير قانون کار و اقدامات رياضتي‌اش بود و حالا شمار زيادي از اين معترضان، خيابان‌هاي شهرهاي مختلف فرانسه را با اين شعار قرق کرده‌اند: «کارت ساخته ‌است مکرون، تنبل‌ها در خيابان‌اند». روز سه‌شنبه، حدود 400 هزار نفر در مخالفت با طرح مکرون براي تغيير قانون کار، در سرتاسر فرانسه تظاهرات کردند؛ طرحي در حمايت از بازار که قدرت چانه‌زني کارگران را کم و راه را براي اخراج‌هاي گسترده و کاهش دستمزدها باز مي‌کند. «اصلاحات» قانون کار، بخش مرکزي کارزار عظيم رياضت اقتصادي دولت مکرون است که شامل برنامه‌هايي مانند درهم‌کوبيدن صندوق‌هاي بازنشستگي دولتي و حقوق و مزاياي بي‌کاران می‌شود. اعضاي سنديکاهاي کارگري فرانسه و هزاران معترض فرانسوي، در اولين اعتراض خياباني گسترده عليه دولت مکرون به دعوت و سازماندهي سنديکاي چپ‌گرا و قدرتمند CGT، به خيابان‌هاي فرانسه آمدند. نيروهاي امنيتي فرانسه با گاز اشک‌آور به معترضان واکنش نشان دادند؛ اما با وجود اين فشارها، ده‌ها اکسيون اعتراضي و صدها اعتصاب برپا شد که موانعي براي شبکه راه‌آهن و خطوط هوايي به دنبال داشت.
بسياري از ناظران، شتاب مکرون براي پيش‌بردن اصلاحات ناخوشايند رياضتي را به باد انتقاد گرفته‌اند؛ اما طبق برنامه‌هاي دولت فرانسه، اين تغييرات در همين ماه جاري ميلادي نهايي مي‌شود و در اين راه، رئيس‌جمهوري فرانسه از قدرت دستور اجرائي خودش استفاده کرده است. ژان لوک ملانشون، نامزد پيشين انتخابات رياست‌جمهوري فرانسه و رهبر حزب چپ‌گراي «فرانسه تسليم‌ناپذير»، اصلاحات رياضتي مکرون را يک «کودتاي اجتماعي» خوانده و طبق پيش‌بيني او، مکرون در نهايت تسليم مخالفان خواهد شد. معترضان روز سه‌شنبه تنها بر تغيير قانون کار متمرکز نبودند و به ديگر سازوکارهاي حمايتي مکرون از بازار، ازجمله کاهش ماليات ثروتمندان، تغيير در بيمه بي‌کاران و اصلاح قانون بازنشستگي، هم اعتراض کردند. يکي از معترضان در گفت‌و‌گو با گاردين هدف اين اعتراض‌ها را حفاظت از مدل اجتماعي فرانسه خوانده و گفت است: «ما نمي‌خواهيم وضعيت به نحوي پيش رود که مردم فرانسه مجبور شوند مثل بريتانيا و آلمان، به مشاغلي با درآمد پايين و پرمخاطره روي آورند. پدربزرگ و مادربزرگ‌هاي من براي امنيت اجتماعي و گرفتن حق و حقوقي جنگيده‌اند که حالا دارد از بين مي‌رود».
محبوبيت مکرون که پس از شکست مارين لوپن، رهبر حزب راست ‌افراطي جبهه ملي و ناکامي احزاب سنتي فرانسه، توانست در دور دوم انتخابات رياست‌جمهوري فرانسه پيروز شود، در همين مدت کوتاه، کاهش يافته و اکثريت کارگران و جوانان فرانسوي، برنامه‌هاي او را ضدانقلاب اجتماعي مي‌خوانند. او جوان‌ترين رئيس‌جمهوري تاريخ مدرن فرانسه است و زودتر از هر رئيس‌جمهور ديگري در فرانسه، با اعتراض‌های گسترده خياباني روبه‌رو شد. رئيس‌جمهوري فرانسه که اصلا تمايل ندارد ساير تغييرات پيشنهادي‌اش هم با اعتراض‌های خياباني مواجه شود، ماه گذشته و در سفر خود به روماني، گفت: «مردم فرانسه از اصلاحات متنفرند»؛ اما او مدعي شد دنبال يك «تحول» است که موتور اقتصاد را روشن کند.
ظاهرا اليزه مطمئن است که مي‌تواند اعتراضات را سرکوب کند؛ بخشي از اين تفکر، ناشي از انسجام‌نداشتن مخالفان و بخشي ديگر به دلیل قدرت کامل دارودسته مکرون در پارلمان است. گروه سياسي جديد مکرون پس از انتخابات رياست‌جمهوري فرانسه و در انتخابات پارلماني اين کشور، توانست اکثريت پارلماني را از آنِ خود کند و قدرت را در انحصار خود درآورد. از سوي ديگر، گرچه اتحاديه‌هاي کارگري ديگر هم از تغيير قانون کار و ديگر اصلاحات رياضتي پيشنهادي دولت انتقاد کرده‌اند؛ اما هيچ‌کدام از اتحاديه‌هاي بزرگ کارگري، روز سه‌شنبه به اعتراض‌های خياباني CGT ملحق نشدند. تظاهرات خياباني جداگانه‌اي هم به رهبري ملانشون حدود 10 روز ديگر برگزار مي‌شود.
روز جمعه مکرون گفت تسليم «تنبل»ها نمي‌شود و بسياري از فعالان فرانسوي از اين اظهارات او خشمگين شدند و گفتند اشاره رئيس‌جمهوري به کارگران مخالفش بوده است. روز سه‌شنبه، همين کلمه، محور شعارهاي اعتراضي معترضان بود؛ اما وقتي از مکرون پرسيدند آيا به‌خاطر استفاده از اين کلمه، احساس پشيماني مي‌کند يا نه، چنين گفت: «اصلا». او البته گفت اشاره‌اش به کارگران نبوده و به رهبران پيشين فرانسه اشاره داشته که به گفته او، براي تغييرات گسترده در فرانسه به‌اندازه کافي شجاع نبوده‌اند. ظاهرا مکرون 39ساله، بانکدار سابق و اعتدالي امروز، مي‌خواهد خود را به‌عنوان اصلاح‌طلب حامي بازاري جا بيندازد که هيچ وقعي به اعتراض‌های خياباني نمي‌نهد.

 


دیدگاه‌ها(۰)