۱۳۹۶ شنبه ۵ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۹۶۲ - ۱۳۹۶ پنج شنبه ۲۳ شهريور
حیدر العبادی رهبران کُرد را برای مذاکره به بغداد دعوت کرد
بارزانی: گفت‌وگو با بغداد بعد از همه‌پرسی

به دنبال مخالفت پارلمان عراق با برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان، مسعود بارزانی، رئیس دولت اقلیم خودمختار کردستان گفت این همه‌پرسی در زمان تعیین‌شده برگزار خواهد شد. به گزارش دویچه‌وله، پارلمان عراق روز سه‌شنبه در قطع‌نامه‌ای با همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان مخالفت کرد و به برگزارنشدن آن رأی داد. گزارش‌ها حاکی است که نمایندگان کرد پیش از رأی‌گیری صحن پارلمان را ترک کردند. رویترز می‌نویسد کشورهای غربی نگران‌اند تنش بین دولت مرکزی عراق و اقلیم خودمختار کردستان باعث شود تمرکز بر نبرد با پیکارجویان از بین برود. ترکیه، ایران و سوریه سه همسایه عراق نيز با برگزاری این همه‌پرسی مخالفت کرده‌اند.
اما مسعود بارزانی در بیانیه‌ای که ساعاتی پس از تصویب قطع‌نامه در پارلمان عراق منتشر شده، اعلام کرد: همه‌پرسی در موعد مقرر برگزار خواهد شد و گفت‌وگوها با بغداد پس از برگزاری این همه‌پرسی از سر گرفته خواهد شد. مسعود بارزانی همچنین در گردهمایی در کرکوک، برگزاری همه‌پرسی استقلال را «حق طبیعی» کردها دانست و افزود: کرکوک در کردستان مستقل وضعیت ویژه‌ای خواهد داشت.
اما نخست‌وزیر عراق از رهبران کرد خواست برای ادامه مذاکره بر سر همه‌پرسی استقلال کردستان عراق به بغداد سفر کنند. او درعین‌حال نسبت به رفتن به سمت آشوب هشدار داد و گفت: کابینه عراق متعلق به تمام عراقی‌هاست و شما در وهله اول شهروندان ما هستید. شما برای من مهم هستید و می‌دانم چه اتفاقاتی ممکن است بیفتد. بنابراین هشدار می‌دهم به سمت آشوب نرفته و هرگونه تلاش در این زمینه را در نطفه خفه کنیم.
نخست‌وزیر عراق ادامه داد: از رهبران کرد می‌خواهم برای بازکردن باب گفت‌وگو به بغداد بیایند. ما باید به کسانی که تلاش می‌کنند تنش‌آفرینی کنند و به مسائل نژادپرسی دامن بزنند، توجه داشته باشیم. العبادی افزود: صادرات نفت کرکوک از سوی اقلیم برخلاف قانون اساسی است و این سؤال را مطرح می‌کنم؛ اگر صادرات نفتی وجود دارد، چرا حقوق کارمندان پرداخت نمی‌شود؟
منطقه نفتی کرکوک با ترکیب جمعیت مختلط کردها، عرب‌ها و ترکمن‌ها، منطقه‌ای مورد مناقشه است. به دنبال پیشروی‌های سریع نیروهای گروه  داعش، در شمال و غرب عراق در سال ۲۰۱۴، پیشمرگه‌های اقلیم کردستان کنترل کرکوک را در دست گرفتند. این همه‌پرسی قرار است در چهار منطقه اربیل، سلیمانیه، دهوک و کرکوک در شمال عراق برگزار شود و پنج‌ونیم‌ میلیون نفر واجد شرایط شرکت در آن هستند. این همه‌پرسی در مناطق عمدتا کردنشین عراق برگزار می‌شود و انتظار می‌رود اکثریت قابل توجهی از رأی‌دهندگان از استقلال اقلیم کردستان حمایت کنند.

 


دیدگاه‌ها(۰)