۱۳۹۶ دوشنبه ۲ بهمن
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۹۶۲ - ۱۳۹۶ پنج شنبه ۲۳ شهريور
خبر

تأمین مالی 2 طرح فولادی توسط آلمان و ایتالیا
ایرنا: رئیس هیئت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) گفت: بر اساس مذاکرات و توافق‌های انجام‌شده، طرح‌های توسعه فولاد هرمزگان و مبارکه از سوي آلمان و ایتالیا تأمین مالی می‌شود. مهدی کرباسیان در حاشیه مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران گفت: این توافق‌ها نهایی شده و به‌زودی قرارداد آن به امضا می‌رسد. وی ادامه داد: هم‌اکنون مذاکرات خوبی با چینی‌ها در حال انجام است و امیدواریم در نیمه دوم سال، خبرهای خوشی در مورد تأمین مالی خارجی (فاینانس) داشته باشیم. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: یکی از مذاکراتی که پیش از این انجام شده اما تقریبا منتفی شده بود، تأمین مالی طرح زغال سنگ پرورده طبس بود که با حمایت دولت و وزارت امور اقتصادی و دارایی بار دیگر در دستور کار قرار گرفت. وی گفت: بر اساس این توافق، طرف چینی این طرح را 90‌ میلیون یورو فاینانس می‌کند؛ بنابراین امیدواریم تا پایان مهر ماه امسال کلنگ طرح زغال سنگ پرورده طبس زده شود. رئیس هیئت عامل ایمیدرو همچنین درباره پرونده دامپینگ (فروش کمتر از قیمت داخلی) فولاد ایران گفت: ما از ابتدا اعتقاد داشتیم که این موضوع غیرکارشناسی و بی‌پایه است؛ ما از ابتدا دامپینگ فولاد را قبول نداشتیم. کرباسیان درباره عامل ایجاد چنین شائبه‌هایی گفت: بعضی افراد در حوزه فولاد حرف‌هایی از سر دلسوزی زدند و اطلاعات و اخباری ارائه کردند و برخی شرکت‌های اروپایی و آسیایی دلال - که در اروپا بازار داشتند – جوسازی و بحث دامپینگ فولاد ایران را مطرح کردند. کرباسیان افزود: با اطلاعات و اسنادی که ارائه شد، موضوع دامپینگ فولاد ایران رد شد. 

جریمه پیمانکاران خارجی در صورت عدم خرید کالای ایرانی
مهر: مجری فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی گفت: بر اساس قرارداد، اگر پیمانکار خارجی نتواند به تعهدات خود درخصوص خرید کالای داخلی و خدمات فنی- مهندسی شرکت‌های ایرانی عمل کند، مشمول جریمه می‌شود. رسول فلاح‌نژاد در حاشیه کارگاه توجیهی پروژه‌های جدید بالادستی فاز 11 پارس جنوبی برای سازندگان و تأمین‌کنندگان تجهیزات افزود: در این قرارداد، فرصت‌هایی طلایی برای بومی‌سازی فناوری و به‌کارگیری تجهیزات ساخت داخل و همچنین مشارکت شرکت‌های ایرانی در اجرای طرح‌ها از طریق مشارکت و ایجاد کنسرسیوم با طرف‌های خارجی پیش‌بینی شده است. مدیر مهندسی ساختمان شرکت نفت و گاز پارس افزود: پیمانکاران خارجی که در مناقصه‌ها، درصد مشارکت پیمانکاران ایرانی و تأمین کالای ساخت داخل ایران را بالاتر پیشنهاد کنند، بر اساس فرمول‌هایی، امتیاز بیشتر و حتی تا حد ۱۰ درصد در مناقصه دریافت می‌کنند. در این کارگاه آموزشی نمایندگان توتال، شرایط احراز صلاحیت را برای شرکت‌های ایرانی به منظور حضور در مناقصات طرح توسعه بخش فراساحل فاز 11 تشریح کردند. 

آغاز تولید انبوه ریل ملی در ذوب‌آهن اصفهان
صداوسیما: هم‌زمان با حضور جمعی از فعالان بازار سرمایه در ذوب‌آهن اصفهان، تولید انبوه ریل ملی آغاز شد. بر اساس قرارداد ذوب‌آهن اصفهان و راه‌آهن جمهوری اسلامی، 40‌ هزار تن ریل U33 تولید می‌شود تا در خط آهن کشور مورد استفاده قرار گیرد. قرارداد جدید برای تحویل 25 تا 30‌ هزار تن ریل UIC60 (جهت خطوط بسیار پرسرعت) نیز به‌زودی بین ذوب‌آهن اصفهان و شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور منعقد می‌شود. فعالان بازار سرمایه به منظور آشنایی نزدیک با فعالیت‌ها، دستاوردها و پروژه‌های ذوب‌آهن اصفهان در این شرکت حضور یافتند و ضمن بازدید از بخش‌های مختلف خط تولید از جمله کوره بلند شماره 3، خط تولید ریل ملی در نورد 650، فولادسازی، کک‌سازی و... با مسئولان ذوب‌آهن نیز دیدار و گفت‌وگو کردند. 

متجاوزان به حریم دکل‌ها در جایگاه مدعی قرار گرفته‌اند
ایلنا: مدیرعامل برق منطقه‌ای تهران با گلایه از ساخت‌و‌سازهای غیرمجاز در حریم دکل‌های برق فشار قوی، گفت: تاکنون تجاوزی به حریم مردم نکرده‌ایم و ساخت‌وسازها در این مناطق به مرور زمان اتفاق افتاده است. غلامرضا خوش‌خلق با تأکید بر اینکه در زمینه دکل‌های برق فشار قوی مدعی هستیم، گفت: سابق بر این فردی مدعی تجاوز دکل‌ها به حریم ملک مسکونی خود شده بود. پس از حضور در محل مشخص شد این فرد نه‌تنها با ساخت‌وساز غیرقانونی به حریم دکل‌های برق فشار قوی تجاوز کرده بلکه حتی یکی از پایه‌های این دکل نیز درون حیاط ملک این فرد قرار گرفته است؛ متأسفانه بسیاری از متجاوزان به حریم دکل‌ها امروزه در جایگاه مدعی قرار گرفته‌اند. خوش‌خلق از طرح موضوع جابه‌جایی دکل‌های برق فشار قوی در شورای اسلامی شهر تهران استقبال کرد و افزود: بر اساس توافقات صورت‌گرفته با شهرداری مقرر شده بود با کمک این مجموعه بخشی از دکل‌ها به شکل خطوط زمینی درآید، ولی متأسفانه شاهد پیشرفت چندانی در این زمینه هم نبوده‌ایم. 


دیدگاه‌ها(۰)