۱۳۹۶ يکشنبه ۶ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۹۸۴ - ۱۳۹۶ پنج شنبه ۲۰ مهر
هفته فيلم كارستان برگزار شد
كارآفريني، فرصتي براي ديگران

شرق: هفته فیلم مستند کارستان با همکاری دانشگاه علامه طباطبایی و بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان از 15 تا 20 مهر در دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی درحال برگزاری است. در اولین روز هفته فیلم مستند کارستان، فیلم طبرستانی‌ها به کارگردانی محسن عبدالوهاب به نمایش درآمد. این فیلم به روایت کسب‌وکار بنیان‌گذاران فولاد طبرستان می‌پردازد؛ چند مهندس جوانی که در بحبوحه جنگ و با وجود تمام مشکلات پیشِ‌رو گرد هم آمدند تا از طریق تولید برای خود و دیگران درآمدزایی کنند.
پس از پخش فیلم میزگردی با حضور دکتر بابک علوی، دانشیار دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف، دکتر حمیدرضا ارباب، استاد و عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه و آقای مهندس علی عرب‌زاده، مدیرعامل و رئیس هیئت‌مدیره شرکت فنی و مهندسی خرد صنعت و با مدیریت نجما هاشمی‌فشارکی، عضو هیئت‌مدیره بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان و مشاور شرکت سرمایه‌گذاری صنایع و معادن فلات ایران، برگزار شد.
در ادامه غلامرضا رسولیان، یکی از بنیان‌گذاران فولاد طبرستان و محسن عبدالوهاب، کارگردان مستند، نیز به سؤالات پاسخ دادند.
در این میزگرد دکتر علوی، از شبکه ارتباطات افراد در ایجاد اعتماد، اجرای طرح سهام‌داری موفق، بهره‌گیری از ارزش‌های مشترک، هویت جمعی و رهبری اشتراکی به عنوان نقاط‌قوت بنیان‌گذاران فولاد طبرستان نام برد. مهندس عرب‌زاده، که از دیگر سخنرانان این نشست بود، کار خصوصی در ایران را به رفتینگ تشبیه کرد و افزود: «اینکه شرکتی بتواند در یک رودخانه خروشان برای مدت طولانی باقی بماند، به خودی خود موفقیت بزرگی به حساب می‌آید و بنابراین طبرستانی‌ها فقط به‌واسطه باقی‌ماندن و ادامه فعالیت خود در این مدت مدید، پیروز هستند.»
دکتر ارباب، هم در سخنانی در این برنامه به نقش مهم دولت‌ها در ایجاد کارآفرینی اشاره کرد و افزود: «سیاست سازندگی حاکم بر دولت در آغاز فعالیت مجموعه طبرستان از مهم‌ترین عوامل موفقیت این گروه است».
او در بخش ديگري از سخنانش گفت: «افراد خلاق، کارآفرین و پیشرو با حضور دولت‌های موفق می‌توانند رشد کنند».
غلامرضا رسولیان، از مؤسسان اصلی، پس از پاسخ‌دادن به سؤالات دانشجویان در پایان گفت که با وجود همه مشکلات اگر دوباره به عقب بازگردد از این کار عقب نخواهد کشید و همچنان ادامه خواهد داد که با تشویق حضار مواجه شد.
اما در روز دوم و در شروع مراسم قبل از نمایش فیلم «پازلي‌ها»، رخشان بنی‌اعتماد مشاور هنری فیلم و از اعضای شورای راهبردی پروژه کارستان، به ذکر نکاتی درباره انگیزه ساخت فیلم‌های مستند کارآفرینان پرداخت. بنی‌اعتماد در ادامه سخنان خود از استقبال بی‌سابقه برای نمایش فیلم‌های این مجموعه در مجامع بین‌المللی و دانشگاه‌های اروپا خبر داد. او با ابراز خوشحالی از اینکه نمایش این فیلم‌ها قبل از دانشگاه‌های خارج از کشور در یک دانشگاه داخلی برگزار شده ‌است، اشاره کرد: «باعث افتخار من ایرانی است که فیلم موفقیت‌های کارآفرینان این مرزوبوم در عرصه بین‌المللی هم به نمایش در بیاید».
پس از صحبت‌های بنی‌اعتماد فیلم «پازلی‌ها» به نمایش در آمد. پازلی نام گروهی چهارنفره از دانشجویان مهندسی در بیرجند است که با وجود فرصت‌های شغلی مناسب نمی‌خواهند جایی استخدام شوند و دوست دارند کسب‌وکار خودشان را داشته باشند. آنها به یک ایده جدید در حوزه آی‌تی می‌رسند؛ از دانشگاه مرخصی می‌گیرند و به امید اینکه به آرزویشان برسند به تهران می‌آیند؛ ولی زندگی در تهران، خود چالش جدیدی برای آنهاست. فیلم پازلی‌ها به کارگردانی مهدی گنجی به روایت این چالش‌ها می‌پردازد.
پس از پخش فیلم، میزگردی با حضور میلاد صابری، مؤسس و رئیس هیئت‌مدیره کاربانک و مدیر استارت‌آپ گرایند، دکتر داوود دانش‌جعفری، استاد دانشگاه علامه طباطبایی و وزیر امور اقتصاد و دارایی دولت نهم و شاهین طبري مؤسس و مدیرعامل چارگون و با مدیریت ناصر براتی، از اعضای هیئت‌مدیره بنیاد، برگزار شد.
دکتر دانش‌جعفری به عنوان اولین سخنران به ویژگی‌های اقتصادی و مدیریتی یک استارت‌آپ موفق پرداخت. ایده اولیه، رهبری تیم، کارگروهی، وجود تخصص‌های مختلف در تیم، سرمایه‌گذاری و منابع مالی، طرح خوب، مدیریت بحران و بازاریابی ازجمله ویژگی‌های موفقیت یک استارت‌آپ است که دانش‌جعفری به آن اشاره کرد.
میلا صابری، دیگر شركت‌كننده، با اشاره به اینکه همواره برای معرفی کارآفرینان موفق به الگوهای خارجی مراجعه می‌شد، ساخت چنین فیلم‌هایی را از سوی هنرمندان اتفاق قابل‌توجهی دانست چراکه با به‌تصویرکشیدن زندگی کارآفرینان داخلی حس اجماع، امید و نزدیکی بیشتری در جامعه به‌ویژه قشر جوان به وجود می‌آید و این بزرگ‌ترین نکته مثبت پروژه کارستان است.
در ادامه شاهین طبری به عنوان کسی که مربی و همراه تیم پازلی‌ها بود به ذکر نکات خود پرداخت. وی با اشاره به اینکه مهم‌ترین مسئله و سرمایه در استارت‌آپ‌ها تیم‌سازی و گذشتن از چالش‌ها به وسیله کار تیمی است، گفت این فیلم به‌خوبی کار گروهی و چالش‌های این چهار جوان و نحوه حل مسائل از سوی آنان را به تصویر کشیده و از این منظر فیلم موفق است.
ناصر براتی به عنوان مدیر میزگرد نیز به ذکر برخی از شواهد و ویژگی‌های رفتاری تیم پازلی‌ها ازجمله: خلق ارزش، حمایت والدین، ریسک‌پذیری، هوش اجتماعی، تفکیک نقش‌ها، بزرگ فکرکردن، صداقت، مسئولیت اجتماعی، درک روند صنعت و شناخت نیاز مشتری پرداخت.
ديگر فيلم‌هاي مجموعه مستندهاي پنبه تا آتش ساخته بهرام عظيم‌پور، شاعران زندگی شيرين برق‌نورد، مادر زمین مهناز افضلي و بنیان‌گذار محک محسن عبدالوهاب هستند. امروز پنجشنبه مادر زمين و فردا بنيان‌گذار محك از ساعت 16:30 به نمايش در مي‌آيد.


دیدگاه‌ها(۰)