۱۳۹۶ يکشنبه ۶ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۹۸۴ - ۱۳۹۶ پنج شنبه ۲۰ مهر
وقتی جست‌وجوگرها متولد شدند

شاید کاربران ندانند که در گذشته برنامه‌هایی مانند Archie، ورونیکا (Veronica) و جاگ‌هد (Jughead)، فهرست‌ کل فایل‌های قرارگرفته روی وبگاه‌های FTP را جمع‌آوری و پایگاه داده‌ قابل جست‌وجویی را از نام فایل‌ها ایجاد می‌کردند.
تا قبل از وجود جست‌وجوگرها، به دلیل گستره‌ کوچک و محدود اینترنت، فهرست کاملی از تمام سرویس‌دهنده‌های وب وجود داشت. استفاده از این فهرست برای آگاهی از سرفصل‌ها و اطلاعات قابل دسترس در آنها برای کاربران کفایت می‌کرد، اما پس از شروع دوران شکوفایی اینترنت و ارائه‌کنندگان خدمات و افزایش غیرقابل تصور میزان محتوا و وبگاه‌های ارائه‌شده در این عرصه، دیگر فهرست‌های فوق‌الذکر پاسخ‌گوی نیازهای کاربران نبوده و وجود ابزاری جدید در این میان کاملا احساس می‌شد تا اطلاعات را به‌روز و جدید نگهداری کند.
به گزارش ایسنا، یکی از ابتدایی‌ترین ابزارهای جست‌وجوی اینترنت Archie نام داشت که از نام «archive» با حذف حرف «v» آن گرفته شده است.
بر اساس آنچه در کتاب تجارت الکترونیک از طریق بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو آمده است، این ابزار در سال ۱۹۹۰ به وسيله آلن امتیج  (Alan Emtage)، دانشجوی دانشگاه مک‌گیل در مونترال ابداع شد. این برنامه‌ فهرست‌های کل فایل‌های قرار‌گرفته روی وبگاه‌های FTP را جمع‌آوری کرده و پایگاه داده قابل جست‌وجویی را از نام فایل‌ها ایجاد می‌کرد، یعنی جست‌وجوی  Archie شامل محتویات وبگاه‌ از جمله متن و اسناد موجود این مجموعه‌ها نبود و آنها را  نمایه نمی‌کرد.
با ظهور گوفر (Gopher) در سال ۱۹۹۱ به وسيله مارک مک‌کاهیل در دانشگاه مینه‌سوتا، دو برنامه‌ جست‌وجوی جدید به نام‌های ورونیکا (Veronica) و جاگ‌هد (Jughead) پا به عرصه‌ حیات گذاشتند. این برنامه‌ها همانند Archie نام فایل‌ها و عناوین ذخیره‌شده در سامانه‌های نمایه گوفر را جست‌وجو می‌کردند. ورونیکا که نام آن از سرواژه‌های عبارت انگلیسی
Very Easy Rodent-Oriented  Net-wide Index to Computerized Archives ساخته شده است، جست‌وجوی کلیدی واژه‌ای برای اغلب عناوین منوها در تمام فهرست‌های گوفر را فراهم آورده بود و جاگ‌هد که نام آن از سرواژه‌های عبارت انگلیسی Jonzy Universal Gopher Hierarchy Excavation And Display ساخته شده است، ابزاری برای کسب اطلاعات منو از سرویس‌دهنده‌های خاص گوفر بود.
اولین جست‌وجوگر وب با استفاده از ربات‌های نرم‌افزاری، وندکس (wandex) نام داشت، ماتیو گری یکی از دانشجویان دانشگاه MIT اولین ربات جست‌وجوگر اینترنتی را با نام  World Wide Web Wanderer  برای شمارش سرویس‌دهنده‌های وب به منظور محاسبه‌ رشد گستردگی وب طراحی کرد. گری به‌زودی با ارتقای ربات خود آن را برای جمع‌آوری اطلاعات واقعی وبگاه در جست‌وجوگر وندکس به کار گرفت. در سال ۱۹۹۳ مارتین کاستر در پاسخ به موتور جست‌وجوی وندکس، الی‌وب  (ALIWEB: Archie Like Indexing of the Web) را طراحی کرد که در آن به‌جای به‌کارگیری ربات‌ها از شیوه‌ دیگری، یعنی نمایه‌سازی وبگاه از سوي مدیران و طراحان آن استفاده می‌شد، به‌این‌ترتیب افراد می‌توانستند خود به توصیف محتوای وبگاه خود بپردازند. به دلیل فقدان آگاهی غالب کاربران از چگونگی تنظیم و ارسال اطلاعات مربوط به وبگاه‌ خود، استفاده از این شیوه‌ محدودیت‌هایی را داشت، اما تا حدی مشکـــلات ربــات‌هــای نرم‌افزاری را جبران می‌کرد، زیرا ربات‌ها حجم زیادی از پهنای شبکه را اشغال می‌کردند و این مسئله گاهی باعث ازکارافتادن سامانه‌ها می‌شد.
از این پس، با رشد ناگهانی اینترنت و افزایش غیرقابل باور حجم وبگاه‌ها از سويي و اثبات سودآوری شبکه از سويي ديگر، اهمیت جست‌وجوگرها بیش‌ازپیش آشکار شد و با شکل‌گیری فناوری‌های جدید ربات‌های خزنده‌ قوی‌تر و سامانه‌های جست‌وجوی پیشرفته‌تر، وبگاه‌های جست‌وجو رقابت با یکدیگر را به‌طور جدی در پیش گرفتند و از آنجا که تنها راه رویارویی با حجم فزاینده‌ اطلاعات در محیط وب، ابزارهای جست‌وجو محسوب می‌شدند، گسترش و پیشرفت آنها اهمیت خاصی یافت به‌طوری که این فناوری با عمری کمتر از دو دهه‌، یکی از پرکارترین ابزارهای مورد استفاده‌ کاربران وب است.


دیدگاه‌ها(۰)