۱۳۹۶ شنبه ۵ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۹۸۴ - ۱۳۹۶ پنج شنبه ۲۰ مهر
حضور تیم ملی در سید سوم جام جهانی چه مزیتی خواهد داشت؟
گروه ایده‌آل: روسیه- پرو- ایران- پاناما

دیروز پس از مشخص‌شدن 70 درصد تیم‌های حاضر در جام جهانی 2018 و تیم‌های راه‌یافته به دیدارهای پلی‌آف، سیدبندی تیم‌های حاضر در جام جهانی تا حدودی مشخص شد. در ادوار قبلی جام جهانی سرگروه‌های گروه‌های هشت‌گانه براساس رده‌بندی فیفا انتخاب می‌شدند و 24 تیم دیگر براساس قاره‌هایشان در گلدان‌های مختلف قرار می‌گرفتند. فیفا چند هفته پیش اعلام کرد در جام جهانی 2018 برای سیدهای دوم، سوم و چهارم هم رده‌بندی فیفا را دخالت خواهد داد و تیم‌ها براساس رده‌بندی فیفا در چهار گلدان (سید) قرار می‌گیرند.
فدراسیون جهانی فوتبال پیش از این اعلام کرده بود سیدبندی براساس رده‌بندی ماه اکتبر فیفا خواهد بود، این رده‌بندی چند روز بعد منتشر خواهد شد.
هفت تیم برتر رده‌بندی فیفا در ماه اکتبر به‌همراه روسیه میزبان، سرگروه‌ها خواهند بود و تیم‌های بعد به‌ترتیب حضورشان در رده‌بندی فیفا در سیدهای دوم تا چهارم قرار می‌گیرند. بااین‌حال، در قرعه‌کشی همان اصول همیشگی پابرجا خواهد بود. در هیچ گروهی بیش از دو تیم اروپایی قرار نخواهد گرفت. تیم‌های هم‌قاره (منهای اروپا) باهم هم‌گروه نخواهند شد.
براساس نتایج و رتبه تیم‌ها در رنکینگ فیفا، تیم ملی فوتبال ایران در سید ۳ جام جهانی روسیه قرار خواهد گرفت. ایران هم‌اکنون تیم بیست‌وپنجم رده‌بندی فیفاست و پیش‌بینی می‌شود در رده‌بندی جدید به رده بیست‌ودوم برسد. در هر صورت با توجه به اینکه چند تیم که جلوتر از ایران حضور دارند به جام جهانی نرسیده‌اند، ایران در سید سوم قرار می‌گیرد.
دیروز مشخص شد کدام تیم‌ها در روسیه سرگروه خواهند بود. اسپانیا و ایتالیا (در صورت صعود) در بین سرگروه‌ها قرار نخواهند گرفت.
سیدبندی جام جهانی روسیه به شرح زیر است:
سید یک: روسیه ـ آلمان ـ برزیل ـ پرتغال ـ آرژانتین- بلژیک ـ لهستان ـ فرانسه
سید دو: اسپانیا ـ پرو (در صورت صعود) ـ سوئیس (در صورت صعود) ـ انگلیس ـ کلمبیا ـ ایتالیا (در صورت صعود) ـ مکزیک ـ اروگوئه
سید سه: کرواسی یا دانمارک (در صورت صعود)-  کاستاریکا- ایسلند ـ تونس (در صورت صعود) - مصر- سنگال (در صورت صعود)  و ایران
سید چهار: صربستان ـ نیجریه ـ استرالیا یا هندوراس (در صورت صعود) ـ ژاپن ـ مراکش (در صورت صعود) ـ پاناما- کره‌جنوبی- عربستان سعودی
قرارگرفتن تیم ملی در سید سه اتفاق مثبتی محسوب می‌شود چراکه یک تیم از سید چهار که از نظر امتیازی در رده‌بندی فیفا پایین‌تر از ایران است در گروه تیم ملی قرار خواهد گرفت. از طرفی سه تیم آسیایی دیگر در سید چهارم حضور دارند و ایران با آنها هم‌گروه نخواهد شد. با این حساب یکی از هم‌گروه‌های ایران، صربستان، نیجریه، مراکش و پاناما یا هندوراس خواهد بود. در این میان صربستان قوی‌ترین حریف احتمالی خواهد بود. هرچند این احتمال هم وجود دارد در نهایت با معرفی 32 تیم حاضر در جام جهانی، ایران از هم‌گروهی با صربستان نجات پیدا کند؛ ممكن است صربستان راهی سید سوم شود.
از طرفی هم‌اکنون مشخص است که ایران با چه تیم‌هایی هم‌گروه نخواهد شد. تیم ملی قطعا با تیم‌های کاستاریکا،‌ ایسلند و مصر هم‌گروه نمی‌شود. در صورت صعود تیم‌های کرواسی، دانمارک، تونس و سنگال به جام جهانی نیز، با این تیم‌ها هم‌گروه نخواهیم شد. همان‌طور که عنوان شد تیم‌های آسیایی باهم در یک گروه قرار نمی‌گیرند.بااین‌حال حضور در هیچ سیدی تضمین‌کننده قرعه خوب یا بد یک تیم نیست. در نهایت شانس و قرعه گروه یک تیم را تعیین می‌کند. حضور در سید سوم درحال‌حاضر نه اتفاق خوبی است و نه اتفاق بدی، با‌این‌حال می‌تواند زمینه‌ساز این باشد که ایران یک حریف نسبتا مطلوب در گروه خودش داشته باشد.
بررسی احتمالات
ایران می‌تواند هم گروهی بسیار سخت داشته باشد و هم گروهی متعادل. با توجه به سیدبندی احتمالی گروه ایران می‌تواند برزیل- اسپانیا- ایران- صربستان، یا آلمان- ایتالیا- ایران- نیجریه باشد. از طرفی کارلوس کی‌روش اگر خوش‌شانس باشد در گروه روسیه- پرو-ایران- پاناما قرار خواهد گرفت.


دیدگاه‌ها(۰)