۱۳۹۶ شنبه ۵ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۹۸۴ - ۱۳۹۶ پنج شنبه ۲۰ مهر
رويداد

آمادگی قاهره برای مشارکت در مذاکرات آستانه
سفیر مصر در روسیه اعلام کرد قاهره آمادگی آن را دارد در صورت درخواست از این کشور، وارد مذاکرات آستانه شود. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، محمد بدری، سفیر مصر در روسیه، تصریح کرد قاهره آمادگی آن را دارد در صورت درخواست از این کشور، تمام تلاش خود را ازجمله مشارکت در مذاکرات آستانه برای یافتن راه‌حلی برای بحران سوریه به کار گیرد. از سوي ديگر، برخی از شخصیت‌های مخالف دولت سوریه در راستای تلاش برای به‌ثمرنشستن دور بعدی مذاکرات ژنو به آمریکا رفته‌اند تا با مسئولان این کشور رایزنی کنند.

فرار افراد نزدیک به ولیعهد سابق عربستان
تعدادی از اصحاب رسانه و شیوخی که به نظام عربستان بالاخص ولیعهد برکنارشده این کشور نزدیک بودند پس از اینکه نامشان در فهرست بازداشت‌ها در عربستان قرار گرفت از این کشور گریخته‌اند. از بین این افراد جمال خاشقچی (خاشقجی) از اصحاب رسانه مشهور در عربستان است که توانست از عربستان خارج شده و به تبعیدگاه خودخواسته در ایالات متحده برود.

اعلام رسمي آزادی حویجه
فرمانده عملیات آزادی حویجه از پایان مراحل عملیات و بازپس‌گیری کامل این شهرستان خبر داد. به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری سومریه‌نیوز، عبدالامیر رشید یارالله، فرمانده عملیات حویجه، در بیانیه‌ای اعلام کرد: یگان‌های ارتش، پلیس فدرال، واکنش سریع و نیروهای دستگاه مبارزه با تروریسم و حشد شعبی با پشتیبانی نیروی هوایی ارتش عراق مأموریت‌های خود را در عملیات آزادی حویجه به پایان رساندند.

احتمال کاهش دیپلمات‌های آمریکا در روسیه
وزارت خارجه روسیه ممکن است از آمریکا بخواهد تعداد دیپلمات‌هایش را در روسیه به ۳۰۰ نفر یا کمتر کاهش دهد. به گزارش ایسنا، گئورگی بوریسنکو، رئیس امور آمریکای شمالی در وزارت خارجه روسیه، در گفت‌وگو با خبرگزاری اسپوتنیک کاهش تعداد کارمندان دیپلماتیک آمریکا در روسیه به ۳۰۰ نفر یا کمتر را منتفی ندانست.

مختومه‌شدن شکایت عليه دستور جنجالی ترامپ
دادگاه عالی آمریکا با حکم یک دادگاه تجدیدنظر که ممنوعیت مسافرتی سابق دونالد ترامپ را لغو می‌کرد، مخالفت کرد. این ممنوعیت علیه شهروندان شش کشور اکثرا مسلمان و یک ممنوعیت جداگانه علیه مهاجران بود. این دادگاه هنوز درباره چالش دیگری که از طرف ایالت هاوایی مطرح شده، تصمیمی نگرفته است. همچنين رئیس‌جمهور آمریکا بار دیگر در حملاتی علیه رسانه‌های خبری در پیامی در توییتر اخبار منتشرشده علیه جان کلی مبنی بر اینکه وی نفر بعدی در کاخ سفید است که استعفا می‌دهد را به‌شدت مورد انتقاد قرار داد.

فرانسه در آستانه تصویب قانون جنجالی ضد ترور
فرانسه در آستانه تصویب یک قانون ضدترور جدید هم‌زمان با خروج از حالت فوق‌العاده است. اما فعالان حقوق مدنی می‌گویند این قانون همه شهروندان را در مظان اتهام قرار می‌دهد. به گزارش دویچه‌وله، اعلام حالت فوق‌العاده در فرانسه یکی از تبعات فوری حملات تروریستی نوامبر ۲۰۱۵ بود که جان ۱۳۰ نفر را گرفت.

انتشار بیانیه پایانی نشست مذاکرات آشتی ملی فلسطین
بیانیه پایانی جلسه نخست مذاکرات گروه‌های فلسطینی در قاهره حاکی از فضای مثبتی است که بر این مذاکرات حاکم بوده است. به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری المیادین، در بیانیه پایانی جلسه نخست مذاکرات گروه‌های فلسطینی در قاهره آمده است که در این مذاکرات درباره پرونده آشتی برای حل مشکلات نوار غزه صحبت شد و فضای مثبتی بر این مذاکرات حاکم بود.

تلاش سیستماتیک ارتش میانمار
سازمان ملل متحد اعلام کرد سرکوب سیستماتیک ارتش میانمار علیه مسلمانان روهینگيا با هدف حذف دائم این جامعه اقلیت از سکونت‌گاه‌شان در ایالت راخین انجام می‌شود. نتایج یکی از تحقیقات سازمان ملل متحد نشان می‌دهد حملات وحشیانه علیه روهینگيایی‌ها در ایالت راخین در شمال میانمار سازماندهی‌شده، هماهنگ و سیستماتیک است و هدفش نه‌تنها بیرون‌کردن این جمعیت مسلمان از میانمار، بلکه جلوگیری از بازگشت آنها به خانه‌هایشان است.


دیدگاه‌ها(۰)