۱۳۹۶ يکشنبه ۶ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۹۸۴ - ۱۳۹۶ پنج شنبه ۲۰ مهر
دنياي خبر

جايزه ويژه فستيوال تئاتر بلگراد براي اميررضا كوهستاني
گروه هنر: اميررضا كوهستاني، يك‌بار ديگر در عرصه بين‌المللي با گرفتن جايزه ويژه فستيوال جهاني تئاتر نمایش «شنیدن» تئاتر بیتف بلگراد درخشيد. نمایش «شنیدن»، به نویسندگی و کارگردانی امیررضا کوهستانی در ادامه تورهای خارجی خود به‌تازگی در شهرهای بلگراد (صربستان) و اسکوپیه (مقدونیه) به صحنه رفته است. این نمایش در پنجاه‌ویکمین فستیوال بین‌المللی تئاتر «بیتف» در شهر بلگراد اجرا شد و توانست جایزه ویژه این فستیوال را با عنوان «یاوون کریلوف» دریافت کند. هیئت داوران پنجاه‌ویکمین دوره فستیوال «بیتف» متشکل از ماریا شِوتسوا مدیر فستیوال، ماریا سورنسون، ایوانا سایکو، دراسکو آدزیک و ایگور کوروگا، با توجه به رأی اکثریت، به این نتیجه رسیدند که جایزه بزرگ فستیوال «بیتف» را با عنوان «ماریا تریلویچ» به اجرای «ماونت اولیمپوس: برای جاودانه‌کردن آیین تراژدی»، به کارگردانی یان فاربه از بلژیک اهدا کنند. این هیئت داوران جایزه ویژه فستیوال با عنوان «یاوون کریلوف» را هم به اتفاق آرا به نمایش «شنیدن»، به کارگردانی امیررضا کوهستانی و تولید گروه «تئاتر مهر» از ایران اهدا کرد. در یادداشت هیئت داوران پنجاه‌ویکمین فستیوال بین‌المللی تئاتر «بیتف» برای نمایش «شنیدن» چنین آمده است: «این اثر به‌شدت تأثیرگذار است؛ به‌خاطر سادگی و شفافیتش و به‌کاربردن تلاش‌هایی مینی‌مال برای نقل بیشترین اطلاعات درباره ارتباط میان زنان در زمینه اجتماعی، شک، نظارت و عدم‌اطمینان. نمایش با ارجاع به ایران اتفاق می‌افتد، ولی به ایران محدود نشده و در جهان اجتماعی گسترده‌تری هم معنا می‌یابد. متن جسورانه است و ساختار خردشده‌اش و بافت‌های تکرارش، تصاویر بصری و فیزیکی را با هم و ابزارهای تکنولوژیکال و کلمات را با هم، به شکلی دقیق و فکورانه همخوان می‌کند. بازیگری عالی و ظریف است و در ارتباط نزدیک با نویسنده - کارگردان که این اثر را از زاویه دید زنانه نشان می‌دهد شکل گرفته است که این خود قدمی بسیار مهم و رو به جلو در اجرای تئاتر معاصر است». جشنواره سالانه بیتف، وابسته به شهرداری و وزارت فرهنگ صربستان، از مهم‌ترین جشنواره‌های بالکان با سابقه‌ای 50 ساله است که از پنجم مهر امسال (27 سپتامبر) در تئاتر 212 در شهر بلگراد برگزار شد. «شنیدن» از هفته آینده در شهرهای سرژی (فرانسه) و شارلوآ (بلژیک) اجرا خواهد شد. در این نمایش الهام کردا، مهین صدری، مونا احمدی و آیناز آذرهوش ایفای نقش می‌کنند. کوهستانی پیش از این برای نمایش «در میان ابرها» کاندیدای جایزه‌ بزرگ فستیوال هنر زوریخ به‌عنوان بهترین نمایش شده و پنج ستاره از منتقدان هلندی برای نمایش «ایوانف» دریافت کرده بود.

پرتره علیرضا داوودنژاد در جشنواره سینما- حقیقت
گروه هنر: فیلم «دکوپاژ»، کار وحید شیخلر که مستند پرتره‌ای از علیرضا داوودنژاد است، خواستار شرکت در جشنواره سینما - حقیقت شد. وحید شیخلر با مستند پرتره‌ای از علیرضا داوودنژاد، کارگردان پیش‌کسوت سینمای ایران، متقاضی شرکت در یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینما-حقیقت شد.این مستند 49 دقیقه‌ای با عنوان «دکوپاژ»، روایتی از زندگی و آثار علیرضا داوودنژاد است و در صورت پذیرش هيئت انتخاب، در جشنواره سینما- حقیقت رونمایی می‌شود. همچنین فیلم مستند «فصل بادهای گرم» از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، به کارگردانی حسین ریگی آماده نمایش و حضور در جشنواره سینما- حقیقت شد.فیلم‌برداری مستند «فصل بادهای گرم» در شهرستان «خاش» استان سیستان‌وبلوچستان انجام شده است و در صورت پذیرش هیئت انتخاب، اولین نمایش آن در یازدهمین جشنواره سینما- حقیقت خواهد بود.

دیدار مدیر صندوق اعتباری هنر  با هنرمندان سیستان‌وبلوچستان
گروه هنر: سیدحسین سیدزاده، مدیرعامل صندوق اعتباری هنر، روز دوشنبه، هفدهم مهر، پس از ورود به استان سیستان‌وبلوچستان با هنرمندان شهرستان کنارک در منزل استاد خداشناس ملاقات و گفت‌وگو کرد و از نزدیک در جریان مشکلات و مسائل آنها قرار گرفت. او تصریح کرد: «ما در صندوق اعتباری هنر بنابر وظیفه ذاتی خود در حمایت از اهالی فرهنگ، هنر و رسانه در نظر داریم تا در یک جریان مستمر و با سفر به استان‌های مختلف کشور از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات هنرمندان قرار بگیریم و در حد توان خود گرهی از کار هنرمندان کشور باز کنیم». در این سفر، سيد‌زاده با استاد اسحاق بلوچ‌نسب، شیمشی بهروز، سکینه آزادی- هنرمند موسیقی نواحی- وحید، سعید و سلمان بلوچ‌نسب و مجید کلمتی و شماری دیگر از هنرمندان فعال در عرصه‌های مختلف دیدار کرد. دیدار بعدی از کتابخانه نمونه روستای رَمین بود که به همت آقای عبدالحکیم بهار راه‌اندازی شده است. مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در ادامه سفر خود با هنرمندان شهرستان‌های اورکی، خاش، بمپور و نیک‌شهر نیز دیدار خواهد داشت.

 


دیدگاه‌ها(۰)