۱۳۹۶ شنبه ۵ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۹۸۴ - ۱۳۹۶ پنج شنبه ۲۰ مهر
ماجراي جاسوس هسته‌اي به صحن علني مجلس رسيد

شرق: سفير ايران در انگليس روز گذشته به طور رسمي اعلام کرد که دري‌اصفهاني از اعضاي تيم مذاکرات هسته‌اي نبود، بلکه او  به نمايندگي از سازمان خود و با شرکت در برخي از جلسه‌ها و به فراخور نياز، به تيم مذاکرات هسته‌اي در برخي زمينه‌هاي تخصصي مشاوره مي‌داد. اما گويا توضيح جناب سفير کافي نبوده و حالا ماجرا به صحن علني مجلس کشيده شده است.
عليرضا سليمي، نماينده عضو فراکسيون ولايي مجلس دهم، در جريان نشست علني روز گذشته مجلس در تذکري اعلام کرد: «درباره جاسوس تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي هم با وجود طرح سؤال در جلسه غيرعلني، متوجه نشديم اين فرد چگونه به تيم مذاکره‌کننده راه پيدا کرده است و معلوم نشد آيا اطلاعاتي ازسوي اين فرد درز داده شده است يا خير؟ همچنين بايد مشخص شود چه کساني اين فرد را به کشور دعوت کرده‌اند».
نايب‌رئيس مجلس در واکنش به تذکر اين نماينده اصولگرا درخصوص لزوم معرفي کساني که عضو متهم به جاسوسي تيم مذاکره‌کننده‌ هسته‌اي را به کشور دعوت کردند، مي‌گويد «اينکه دنبال کساني باشيم که اين فرد را معرفي کرده‌اند، منطقي نيست».
علي مطهري همچنين تأکيد کرده: «اينکه کسي متهم به جاسوسي بوده را عده‌اي قبول دارند يا عده‌اي هم قبول ندارند اما مرجع رسيدگي و تأييد اين مسئله، قوه‌قضائيه يا وزارت اطلاعات است».
نايب‌رئيس مجلس شوراي اسلامي در عين حال افزوده: «اگر کسي جاسوسي انجام داده بايد مجازات شود اما اينکه دنبال کساني باشيم که اين فرد را معرفي کرده‌اند، کار درستي نبوده و منطقي نيست؛ چرا که ممکن است اين افراد مطلع نبوده باشند».
سفير ايران در لندن و عضو تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي ايران در صفحه اينستاگرامش در پاسخ به سؤال يکي از مخاطبانش درباره دري‌اصفهاني، نوشته بود: «برخلاف اينکه برخي رسانه‌ها مايل‌اند آقاي درّي را به عنوان عضو اصلي تيم مذاکرات هسته‌اي معرفي کنند، وي از اعضاي تيم مذاکرات هسته‌اي نبود، از امثال ايشان حدود 25 نفر به صورت مستقيم در حوزه‌هاي مختلف شامل مباحث فني هسته‌اي، نظارت‌هاي آژانس، مباحث اقتصادي، مباحث بانکي، صنعت هوايي، صنايع دارويي، صنايع خودرو، مباحث حقوقي، رسانه و... به تيم مذاکرات هسته‌اي مشورت مي‌دادند و به فراخور و در صورت نياز در جلساتي از مذاکرات که حضور آنها لازم بود شرکت مي‌کردند. اين افراد همه نمايندگان رسمي و معرفي‌شده از سوي سازمان‌هاي خود بودند و وزارت امور خارجه وظيفه‌اي براي تعيين صلاحيت‌هاي اطلاعاتي و حرفه‌اي آنها نداشت».  به گفته او «وزارت امور خارجه در طول سال صدها جلسه هماهنگي با نمايندگان سازمان‌هاي ذي‌ربط داخلي براي تبيين و هماهنگي اجراي مباحث مختلف دارد که به‌هيچ‌وجه وظيفه‌اي براي تعيين صلاحيت آنها ندارد و نمي‌تواند داشته باشد. تعيين نماينده با صلاحيت از وظايف سازمان‌هاي معرفي‌کننده است. به‌علاوه وظيفه مهم صيانت از مذاکرات و کنترل اطلاعاتي نمايندگان سازمان‌ها آن هم در اين مذاکرات حساس بر عهده نهادهاي اطلاعاتي و حفاظتي کشور است». بعيدي همچنين در پاسخ آنلاينش به يک مخاطب نوشته: «آقاي دري فرد ناآشنايي براي کشور نبوده و دست‌کم دو دهه در بسياري از حوزه‌هاي مالي، بانکي و حقوقي در سطوح مختلف کشور مشارکت داشته و به جهت دستاوردهاي خود در حوزه دفاع مؤثر حقوقي در ديوان‌هاي داوري کشور، مورد تقدير برخي از حساس‌ترين سازمان‌هاي کشور قرار گرفته است». 


دیدگاه‌ها(۰)