۱۳۹۶ يکشنبه ۶ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۹۸۴ - ۱۳۹۶ پنج شنبه ۲۰ مهر
ديدار وزير خارجه تانزانيا با روحاني و ظريف

ايسنا: رئيس‌جمهوري روز گذشته در ديدار «اگوستين ماهيگا»، وزير خارجه تانزانيا، با ابراز علاقه‌مندي به ارتقای سطح مناسبات و همکاري‌هاي دو کشور در تمامي عرصه‌ها و به‌ويژه اقتصادي، گفت: «تانزانيا دروازه دسترسي ايران به بازار شرق آفريقا است و اراده دولت دوازدهم توسعه روابط با کشورهاي دوست در سراسر جهان به‌ويژه در قاره آفريقاست».
حجت‌الاسلام حسن روحاني با اشاره به آمادگي شرکت‌هاي توانمند ايراني در حوزه فني و مهندسي  براي پيشبرد طرح‌هاي توسعه‌اي در آفريقا و از جمله تانزانيا، افزود: «بايد همکاري‌هاي اقتصادي هم‌سطح با روابط تاريخي، فرهنگي و سياسي ايران و تانزانيا توسعه و تعميق يابد و گام نخست در اين مسير، تقويت روابط پولي، مالي و بانکي دو کشور است».
او تروريسم را يک معضل بزرگ در عرصه جهاني خواند و با بيان اينکه تروريست‌ها در هر منطقه با نام‌هاي متفاوت اما هدف مشترک فعال شده‌‌اند، گفت: «بايد همه کشورها در مبارزه با اين معضل متحد عمل کنند. اينکه هيچ فردي جرئت نمي‌کند از گروه‌هاي تروريستي با نام‌هاي مختلف از جمله جبهه النصره، القاعده، الشباب، بوکوحرام يا داعش به‌صراحت حمايت و پشتيباني کند، پيشرفتي بزرگ در عرصه جهاني است و نشان مي‌دهد جهان خطر تروريسم را پذيرفته است».
رئيس‌جمهور افزود: «جمهوري اسلامي ايران آماده است تجربيات خود را در مبارزه با گروه‌هاي تروريستي در اختيار کشورهاي دوست قرار دهد».
وزير خارجه تانزانيا نيز در اين ديدار تأکيد کرد تانزانيا مصمم است روابط خود را در همه زمينه‌ها با جمهوري اسلامي ايران گسترش دهد.
وزير خارجه تانزانيا همچنين روز گذشته با وزير خارجه ديدار و گفت‌وگو کرد. محمدجواد ظريف، با برشمردن زمينه‌هاي متنوع همکاري، حوزه‌هاي بانکي، کنسولي، گردشگردي و علمي و فناوري، آب و نيرو را از اولويت‌هاي همکاري دو کشور برشمرد و بر آمادگي بخش‌هاي دولتي و خصوصي ايران براي گسترش مناسبات با بخش‌هاي ذي‌ربط در تانزانيا تأکيد کرد.
در اين ديدار طرفين توافق کردند کميسيون مشترک اقتصادي ميان دو کشور هرچه‌سريع‌تر تشکيل شود.

 


دیدگاه‌ها(۰)