۱۳۹۶ يکشنبه ۶ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۹۸۴ - ۱۳۹۶ پنج شنبه ۲۰ مهر
خبر

تبعات منفی  تمکین‌نکردن بانک‌ها از قانون ارائه اطلاعات مالی
سازمان امور مالیاتی با اشاره به قوانین و مقررات مربوط به اخذ مالیات از بانک‌ها، اعلام کرد با وجود تکلیف بانک‌ها به ارائه اطلاعات به سازمان امور مالیاتی، برخی بانک‌ها از انجام این وظیفه خودداری می‌کنند. به گزارش فارس، سازمان امور مالیاتی در واکنش به اظهارات رئیس کانون بانک‌های خصوصی اعلام کرد: در رسیدگی‌های مالیاتی به‌عمل‌آمده نسبت به صورت‌های مالی بانک‌ها، ذخایری که به موجب قانون گرفته شده باشد، تاکنون به‌عنوان درآمد تلقی نشده است و چنانچه منظور گوینده ذخایری که طرف حساب مقابل آن هزینه‌ها است، باشد، پذیرش یا عدم پذیرش هزینه‌ها در چارچوب مفاد ماده 147 و بندهای مصرح در ماده 148 قانون مالیات‌های مستقیم است؛ بنابراین درصورتی‌که هزینه‌های ثبت‌شده در حساب‌های بانک‌ها در قالب و چارچوب مواد فوق‌الذکر باشد، مورد پذیرش قرار می‌گیرد. در راستای شفاف‌سازی و به استناد مفاد ماده 169 مکرر قانون مالیات‌های مستقیم و آیین‌نامه اجرائی تبصره (5) این ماده که به امضای وزرای محترم امور اقتصادی و  دارایی و دادگستری رسیده و در سال 1395 ابلاغ شده است، همه بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری مکلف شده‌اند اطلاعات مالی، پولی، اعتباری و سرمایه‌ای اشخاص را براساس حد آستانه‌های تعریف‌‌شده در جدول موضوع ماده (8) آیین‌نامه فوق‌الذکر در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور قرار دهند. بنابراین، با استناد به مفاد ماده (274) قانون مالیات‌های مستقیم اصلاحیه 31 تیرماه 1394 این عمل مدیرعامل بانک پارسیان و هر بانک دیگری که نسبت به انجام آن کوتاهی کند، جرم محسوب شده و سازمان امور مالیاتی کشور حق خود را برای شکایت و ارجاع پرونده به مراجع قضائی محفوظ می‌داند.

احتمال تغییر نام سازمان ملی زمین و مسکن
مشاور وزیر راه‌وشهرسازی از احتمال تغییر نام سازمان ملی زمین و مسکن به سازمان ملی زمین خبر داد و در‌همین‌حال گفت: سرمایه بانک‌ها در حوزه املاک و مستغلات انباشته شده است. به گزارش مهر، حسین عبده‌تبریزی در هفدهمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن در ایران در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی درباره سیاست‌های بهینه عرضه زمین گفت: درحال‌حاضر سیاست‌های عرضه زمین باید تغییرات اساسی کند. سیاست‌گذاری زمین شهری در سه بعد مالکیت ارزش و کاربری زمین باید به‌گونه‌ای تصمیم‌گیری شود که بهره‌برداری از این کالای کمیاب سبب افزایش قیمت زمین نشده و سوداگری در زمین رایج نشود. درحالی‌که درحال‌حاضر ما فرایند سوداگری زمین را در کشور شاهدیم. او با اشاره به رشد قیمت زمین در منطقه یک تهران در سال‌های ۷۰ تا ۹۳ اظهاركرد: زمین در این منطقه در طول این سال‌ها ۱۹۳ برابر رشد داشته درحالی‌که در هیچ پروژه یا کسب و کاری چنین حبابی در دارایی نداشته‌ایم. همچنین در بخش اجاره‌بها در سال‌های ۸۴ تا ۹۲، ۳.۴ برابر شده است. از سوی دیگر دستیابی به دو میلیون و ۶۰۰‌ هزار واحد خالی نشان می‌دهد هیچ‌گاه سیاست عرضه و تقاضای زمین و مسکن در ایران با یکدیگر هماهنگ نبوده است. به‌عنوان مثال متراژ مصرفی در تهران بین ۵۰ تا ۷۰ مترمربع است.

رشد  3/5درصدي اقتصاد ايران
 صندوق بین‌المللی پول در تازه‌ترین گزارش خود موسوم به چشم‌انداز اقتصاد جهانی، تولید ناخالص داخلی ایران را در سال جاری میلادی ۳.۵ درصد پیش‌بینی کرد. به گزارش مهر، رشد تولید ناخالص داخلی ایران در سال گذشته میلادی ۱۲.۵ درصد بود و این رقم برای سال جاری میلادی ۳.۵ درصد برآورد می‌شود. البته صندوق بین‌المللی پول رشد اقتصادی ایران را در سال ۲۰۱۸ میلادی ۳.۸ درصد پیش‌بینی کرد. همچنین این نهاد بین‌المللی تراز حساب‌های جاری ایران را در سال ۲۰۱۶ میلادی ۴.۱ درصد اعلام کرد و این رقم را برای سال جاری و آینده میلادی به‌ترتیب ۵.۱ درصد و ۵.۹ درصد برآورد کرده است. صندوق بین‌المللی پول نرخ تورم ایران را در سال گذشته میلادی ۱۱.۹ درصد اعلام و پیش‌بینی کرد نرخ تورم ایران در سال جاری و آینده میلادی ۱۰.۱ درصد و ۹.۷ درصد باشد.  


دیدگاه‌ها(۰)