۱۳۹۶ يکشنبه ۶ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۹۸۴ - ۱۳۹۶ پنج شنبه ۲۰ مهر
برجام و افکار عمومی آمریکا
آذر منصوری

اظهارات روز‌ها و هفته‌های اخیر همکاران دونالد ترامپ گرچه در ظاهر حاکی از حفظ موقت برجام است، اما نافی سیاست‌های پیچیده دولت جدید آمریکا در قبال ایران و تلاش‌های دیگر آنان برای برهم‌زدن برجام نیست. 

اگر اقدامات دولت آمریکا را در قبال ایران جزئی از پازلی بدانیم که برای خاورمیانه طراحی و چیده شده است و به پیچیدگی‌های این رفتار وقوف کامل نداشته باشيم، ممکن است درباره اظهارات اخیر برخی همکاران او؛ مانند متیس و تیلرسون که حاکی از حفظ برجام است، این تصور به وجود بیاید که رویکرد آنان در قبال توافق هسته‌ای ایران تعدیل شده است، اما این یک سوی رفتار آنان در قبال ایران است. 
به نظر می‌آید آنان به‌خوبی دریافته‌اند که ایران از همه ظرفیت‌های ممکن در توافق هسته‌ای، هم برای حفظ برجام و هم برای پیشگیری از نقض آن از جانب طرف‌های درگیر (1+5) استفاده خواهد کرد و رویکرد اتحادیه اروپا نیز حفظ این دستاورد است. بر همین مبنا از یک‌سو دولت آمریکا نمی‌خواهد به طور مستقیم به‌گونه‌ای رفتار کند که انگشت اتهام نقض برجام به‌سوی آنان گرفته شود و از دیگرسو با رفتارهایی در تلاش‌ است اتحادیه اروپا را متقاعد کند، این جمهوری اسلامی ایران است که به این توافق‌نامه پایبند نیست. این رفتار را باید به‌ویژه بعد از انتشار آخرین گزارش آمانو در ارتباط با فعالیت‌های هسته‌ای ایران در تحلیل رویکرد این دولت ارزیابی کرد. نباید فراموش کرد که یک سوی رفتار آنان افکار عمومی آمریکا هستند که باید این دولت پاسخ درخوری برای توجیه آنان داشته باشد. این کوتاه‌آمدن قطعا مقطعی است و تا زمانی کاربرد دارد که بتوانند سیاست‌های داخلی و خارجی خود را به پیش ببرند.  هوشیاری دستگاه دیپلماسی ایران و جریان‌های سیاسی در قبال این پیچیدگی‌ها می‌تواند خنثی‌کننده تغییر احتمالی و البته موقتی رویکرد دولت دونالد ترامپ باشد.  هرچند در اتخاذ این رویکرد جدید به نظر می‌آید بین رئیس‌جمهور آمریکا و همکارانش اختلاف‌نظر وجود دارد. 


دیدگاه‌ها(۰)