۱۳۹۶ جمعه ۴ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۱۱ - ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۳ آبان
رويداد

آمار توسعه  فناوری اطلاعات و ارتباطات
شرق: طبق آخرین آمارها از میزان توسعه‌یافتگی استان‌های مختلف، تهران با ۷.۲۴ درصد و سمنان با ۶.۵۴ درصد در صدر توسعه‌یافته‌ترین استان‌های کشور در زمینه دسترسی و رشد در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار دارند.
طبق آخرین آمارها استان‌های تهران با ۷.۲۴ درصد، سمنان با ۶.۵۴، مازندران با ۶.۴۵، قم ۶.۵ و استان البرز با ۶.۴۳ درصد در دسته استان‌های بسیار خوب در حوزه توسعه‌یافتگی ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار می‌گیرند. در همین زمینه استان یزد با ۶.۳ درصد، استان فارس یا ۶.۲۶ درصد، استان اصفهان با ۶.۲۴‌درصد، استان بوشهر با ۶.۰۶ درصد، استان گیلان با ۵.۹۶درصد، استان خوزستان ۵.۷۹درصد، استان مرکزی با ۵.۷۶ درصد، استان آذربایجان‌شرقی با ۵.۶۶ درصد، استان هرمزگان با ۵.۶۱ درصد و استان کهگیلویه‌وبویراحمد با ۵.۵۹ درصد در سطح استان‌های نسبتا خوب در زمینه توسعه‌یافتگی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار می‌گیرند.
 استان‌های قزوین با ۵.۵۶ درصد، ایلام با ۵.۴۸ درصد، خراسان رضوی با ۵.۳۵ درصد، گلستان با ۵.۳۳ درصد، زنجان با ۵.۳ درصد، همدان با ۵.۲۵ درصد، کرمانشاه با ۵.۱۹ درصد، استان چهارمحال‌وبختیاری با ۵.۱۶ درصد، اردبیل با ۵.۱۶ درصد، استان کردستان با ۵.۰۷ درصد، لرستان با ۵.۰۷ درصد، کرمان با ۵.۰۵ درصد، خراسان‌جنوبی با ۴.۹۵ درصد و استان آذربایجان‌غربی با ۴.۹۲ درصد نیز در دسته استان‌های با سطح نسبی متوسط توسعه‌یافتگی ارتباطاتی و فناوری اطلاعاتی قرار می‌گیرند. همچنین استان‌های خراسان‌شمالی با ۴.۷۲ درصد و سیستان‌وبلوچستان با ۳.۹۴ درصد در جایگاه کمترتوسعه‌یافته‌ترین استان‌های کشور در این حوزه قرار دارند. در این دسته‌بندی که از سوی نظام پایش شاخص‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور انجام شده، کشور ایران نیز با نرخ توسعه‌یافتگی ۵.۵۷درصدی از جایگاهی متوسط در دنیا برخوردار است.

مدیر سابق یاهو:
 نمی‌دانیم 3 میلیارد حساب کاربرانمان چگونه هک شد
مهر: مدیرعامل سابق یاهو می‌گوید: «او و همکارانش هنوز هیچ سرنخی درباره منشأ حمله هکری به بیش از سه میلیارد حساب کاربری در این سایت در اختیار ندارند». بر اساس گزارش وی‌تری، در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ تمامی سه میلیارد حساب کاربری ثبت‌شده در سایت یاهو و خدمات وابسته به آن، هک شدند و اطلاعات خصوصی آنها به دست هکرها افتاد. در آن زمان حمله یادشده از سوی برخی منابع خبری به سهل‌انگاری و عملکرد آژانس امنیت ملی آمریکا نسبت داده و ادعا شد ایجاد یک آسیب‌پذیری عمدی از سوی یاهو روی سرورهای ایمیل این شرکت به منظور تسهیل دسترسی آژانس به داده‌های خصوصی کاربران باعث وقوع این مشکل شده است.
بااین‌حال ادعاهای یادشده رد یا تأیید نشد و میر در تازه‌ترین شهادت خود در برابر کمیته بازرگانی، علوم و حمل‌ونقل سنای آمریکا درباره منشأ اصلی این حملات اظهار بی‌اطلاعی
کرده است.

سرمایه‌گذاری  ۱۰ میلیارددلاری ژاپنی‌ها در اوبر
فارس: شرکت مخابراتی ژاپنی سافت‌بانک به دنبال سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارددلاری در اوبر است که به معنای اختصاص ۲۰ درصد از کل اوبر به آن است. بر اساس گزارش سی‌نت، اوبر که خدمات تاکسی‌یابی آنلاین ارائه می‌دهد بعد از انتشار اخباری درباره مزاحمت‌های جنسی مدیران ارشدش دچار بحران شده بود و در ماه‌های اخیر به‌شدت در تلاش است تا وجهه عمومی خود را بهبود بخشیده و سرمایه‌های جدیدی را جذب کند. درهمین‌راستا اوبر 20 نفر از کارکنان ارشد خود را که برخی از آنها موقعیت‌های مدیریتی مهمی در اوبر در اختیار داشتند، اخراج کرده است. این توافق منجر به پایان منازعه حقوقی میان مدیرعامل سابق اوبر و مؤسس آن تراویس کالانیک و شرکت  Benchmark Capital  یکی از سرمایه‌گذاران اولیه در اوبر  نیز می‌شود.
Benchmark Capital که 13 درصد از اوبر را در اختیار دارد در ماه آگوست کالانیک را تحت پیگرد قضائی قرار داده و مدعی شده بود که او سهام‌داران اوبر را فریب داده تا بتواند کنترل سه کرسی در هیئت‌مدیره این شرکت را به دست آورد و آنها را در اختیار حامیان خود قرار دهد.
اوبر امیدوار است با این توافق بتواند سرمایه لازم برای توسعه فعالیت‌های خود در آمریکا و خارج از آن را به دست آورد. این شرکت به‌تازگی تعداد اعضای هیئت‌مدیره خود را از 11 به 17 نفر افزایش داده است.


دیدگاه‌ها(۰)