۱۳۹۶ جمعه ۴ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۱۱ - ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۳ آبان
وزیر خارجه قطر:
بحران با ایران را باید از طریق گفت‌وگو حل کرد

«تنش میان ایران و عربستان می‌تواند بحران جدیدی را به وجود آورد که منطقه توان تحمل آن‌ را ندارد»؛ این را محمد بن عبدالرحمن آل‌ثانی، وزیر خارجه قطر می‌گوید. به گزارش «ایسنا» به نقل از «اسپوتنیک عربی»، وزیر خارجه قطر گفته است: «ایران همسایه کشورهای خلیج (فارس) است و با آن منافع مشترک داریم». او تأکید کرده است: «بحران با ایران را باید از طریق گفت‌وگو حل کرد».
وزیر خارجه پیشین اردن هم ضمن اشاره به اینکه جنگ عربستان با ایران برای ما منافعی نخواهد داشت، گفت: مصر و اردن برای حل مشکلات منطقه باید همکاری و هماهنگی داشته باشند.
به گزارش «ایسنا»، «کامل ابوجابر»، وزیر خارجه پیشین اردن در گفت‌وگو با «اسپوتنیک» ضمن اشاره به اینکه وضعیت موجود در منطقه در هر لحظه قابلیت انفجار دارد، گفته است: «اگر عربستان با ایران وارد جنگ شود این جنگ به نفع اردن و مصر نخواهد بود، زیرا فاجعه‌ای برای تمام منطقه خواهد بود». او با اشاره به اینکه تلاش کشورهای عربی برای آرام‌کردن اوضاع منطقه به‌زودی نتایج خود را نشان خواهد داد، گفت: «مصر و اردن برای حل مشکلات منطقه باید با هم همکاری و هماهنگی داشته باشند». ابوجابر در ادامه ضمن اشاره به اینکه مشکلات با ایران را می‌توان از روش دیگری جز مقابله حل کرد، تأکید کرد: «با توجه به اینکه روسیه با ایران و کشورهای عربی از جمله عربستان روابط خوبی دارد، می‌تواند در این زمینه نقش سازنده‌ای ایفا کند».
دو روز گذشته، عربستان سعودی از وزرای خارجه اتحادیه عرب خواست یکشنبه هفته آینده نشست فوری تشکیل دهند. شبکه «اسکای‌نیوز» عربی هم اعلام کرد که این درخواست عربستان به‌منظور بررسی آنچه ریاض آن را «دخالت‌های ایران در منطقه» می‌نامد، صورت خواهد گرفت. به گزارش ايسنا، روز گذشته عربستان از دبيركل اتحاديه عرب خواست عضویت لبنان در اين اتحاديه را به حالت تعليق درآورد.
در‌همین‌حال یکشنبه «سامح شکری»، وزیر خارجه مصر هم برای کاهش تنش میان ایران و عربستان در  سفری سه‌روزه به عمان، اردن، عربستان، کویت، امارات متحده عربی و بحرین رفته است. او قرار است پیام‌هایی از طرف «عبدالفتاح سیسی»، رئیس‌جمهور مصر به سران کشورهای عربی تحویل دهد.
شنبه، سیزدهم آبان، پرتاب یک موشک از یمن به فرودگاه بین‌المللی ریاض در عربستان سعودی، موجب موج جدیدی از اتهام‌زنی به تهران شد. به گزارش «تسنیم» به نقل از «المسیره»، یگان موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن تأکید کرد یک فروند موشک بالستیک از نوع «برکان h2 (آتشفشان)» به فرودگاه بین‌المللی «ملک خالد» رأس ساعت ۸:۲۰ به وقت محلی پرتاب شده، و به‌دقت به هدف مدنظر در فرودگاه بین‌المللی ملک خالد در ریاض اصابت کرده است. حوثی‌ها تاکنون بارها مناطق جنوبی عربستان سعودی را با موشک یا راکت هدف قرار داده بودند؛ اما به نظر می‌آید این اولین‌بار است که موشک آنها به حوالی پایتخت این کشور رسیده است.
رسانه‌های نزدیک به حکومت ریاض نوشته‌اند این موشک از سوی نیروهای حوثی در یمن به‌سوی ریاض شلیک شده است. این اتفاق موجب شد در اولین واکنش خارجی، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، بگوید: «از نظر من حمله (به عربستان) کار ایران بوده است». اما این ادعا به‌سرعت از سوی مقامات ایران رد شد. وزیر دفاع ایران با رد مشارکت ایران در این اتفاق و با اشاره به ادعای مسئولان آمریکایی درباره مشارکت ایران در اصابت موشک انصارالله یمن به فرودگاه عربستان، گفت: «مگر کسی از آمریکا سؤال می‌کند که شما چه چیزی در اختیار عربستان قرار می‌دهید؟ بنا نیست هر اتفاقی در منطقه رخ داد، آمریکا ایران را متهم کند؛ البته از دشمن این موارد بعید نیست. دشمن از هر فرصتی برای اتهام‌زنی علیه ایران استفاده می‌کند و قطعا ما این مسئله را رد می‌کنیم».
به گزارش تسنیم، فرمانده کل سپاه پاسداران نیز در واکنش به ادعای مسئولان آمریکایی درباره مشارکت ایران در این اقدام، گفت: «ترامپ به ایران تهمت زیادی زده است. اصلا ما امکان انتقال موشک را به آنجا نداریم و موشک‌ها برای خودشان است که آنها بازسازی و برد آن را زیاد کرده‌اند و به این وسیله انتقام خون شهدای مظلوم یمن را گرفته‌اند. ترامپ حرف‌های غلط، بی‌اساس و دروغ زیاد زده و این مورد هم از این‌دست حرف‌هاست». استعفای سعد حریری از مقام نخست‌وزیری لبنان در ریاض و ادعای او علیه ایران نیز به موج تبلیغ علیه ایران دامن زده است.
حالا ایران و عربستان روزهای پرتنش را سپری می‌کنند؛ اگرچه موج تنش‌‌ها و قطع روابط این دو کشور از دی‌ماه 1394 بعد از حمله به سفارت عربستان در تهران آغاز شده است اما این تنش‌ها با شلیک موشک حوثی‌ها به فرودگاه ریاض و ادعای عربستان به دخالت ایران در منطقه و استعفای غیرمنتظره سعد حریری، نخست‌وزیر مستعفی لبنان در عربستان به اوج خود رسیده است. قرار است اتحادیه عرب، یکشنبه آخرین موضع رسمی خود را درباره این تنش‌ها اعلام کنند؛ اما برخی از کشورهای عربی و منطقه با سیاست عربستان هم‌سویی و هم‌دلی ندارند.


دیدگاه‌ها(۰)