۱۳۹۶ جمعه ۴ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۱۱ - ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۳ آبان
جابري‌انصاري از اجلاس آستانه 7 مي‌گويد
توافق تهران، آنکارا و مسکو براي ايجاد ايستگاه نظارتي در ادلب

ايلنا: حسين جابري‌انصاري، معاون عربي و آفريقاي وزارت امور خارجه درباره آخرين دستور کارهاي بررسي‌شده در نشست آستانه ۷ گفت: «در نشست آستانه ۷ علاوه بر مسائل اجرائي مربوط به مناطق کاهش تنش، دو سند مين‌زدايي و تبادل اسرا در دستور کار بود. سند مين‌زدايي آماده شده و توسط سه کشور ضامن آتش‌بس نهايي شده و گفت‌وگوهاي فني ميان دولت سوريه و سازمان ملل متحد براي ابعاد اجرائي اين موضوع نيز انجام شده است اما از آن جهت که سند تبادل اسرا نهايي نشده است، سند مين‌زدايي هم امضا نشد».
او با بيان اينکه شرکاي ترک امضاي سند مين‌زدايي را به نهايي‌شدن و امضاي سند تبادل اسرا منوط کرده‌اند، گفت: «اگر سند تبادل بازداشت‌شدگان و اجساد نهايي شود، توافق درخصوص هر دو سند با هم اعلام خواهد شد». معاون عربي و آفريقاي وزارت امور خارجه با بيان اينکه در گفت‌وگوهاي آستانه ۷ تلاش شد فاصله ميان دولت سوريه و معارضين در رابطه با سند تبادل کمتر شود، تصريح کرد: «ايران و روسيه با دولت سوريه و ترک‌ها با معارضين براي کاهش اين فاصله گفت‌و‌گو کردند اما در نهايت طرفين موفق نشدند سند تبادل بازداشت‌شدگان و اجساد را نهايي کنند».
جابري‌انصاري افزود: «در نشست آستانه ۷ به بررسي روند اجراي توافقات قبلي آستانه در زمينه کاهش تنش در ادلب هم پرداخته شد. دولت سوريه مواردي از نقض اين توافق را در منطقه ادلب از سوي ترکيه مطرح کرد، اما آنکارا معتقد بود در چارچوب توافقات عمل کرده و ناقض توافقات نبوده است».
او با بيان اينکه برخي از جزئيات کاهش تنش در ادلب هنوز بين سه کشور حل نشده بود، گفت: «يکي از توافقاتي که در نشست آستانه ۷ صورت گرفت، اين است که هر سه کشور ضامن آتش‌بس ۱۲ ايستگاه نظارتي ناظر بر کاهش تنش در نوار امنيتي اين منطقه داشته باشند».
جابري‌انصاري درخصوص اختلاف روسيه و ترکيه به خاطر دعوت روس‌ها از گروه‌هاي کردي نيز بيان کرد: «روس‌ها درصدد برگزاري کنگره‌اي در سوچي هستند که کنگره گفت‌وگوي ملي سوريه نام دارد. آنها اعلام کرده‌اند که مي‌خواهند برخي از گروه‌هاي کردي را نيز به آن اجلاس دعوت کنند. ولي اختلافي ميان روسيه و ترکيه درخصوص گروه‌هاي کردي در آستانه منعکس نشد».
معاون عربي و آفريقاي وزارت خارجه در پاسخ به اينکه آيا از گروه‌هاي کردي در نشست آتي آستانه دعوتي به عمل آمده است؟ گفت: «هر يک از گروه‌هاي معارض مسلح سوري که چارچوب آستانه را بپذيرد – که دو اصل اساسي دارد: نفي تروريسم و افراطي‌گري و ديگري، حرکت در مسير حل سياسي و اعاده ثبات و آرامش در سوريه- و توسط سه کشور ضامن ورودش به روند مذاکرات آستانه پذيرفته شود، مي‌تواند در اين روند وارد شود. اين قاعده‌اي کلي است و هر گروهي در قالب اين قاعده مي‌تواند وارد روند مذاکرات آستانه شود. با اين حال، هم‌اينک دستور کار جديدي در اين باره نداريم».
جابري‌انصاري درباره سفر اخير هيئتي عالي‌رتبه (حماس) به تهران هم گفته است: «ايران همواره از گروه‌هاي مقاومت فلسطين - که اهداف و خواسته‌هاي مشروع ملت فلسطين را براي تعيين سرنوشت خودشان دنبال مي‌کنند – حمايت مي‌کند و با آنها روابط دارد. روابط با حماس نيز در همين چارچوب است».او با بيان اينکه رابطه ايران و جنبش مقاومت اسلامي فلسطين طولاني‌مدت است و تقريبا از همان سال‌هاي ابتدايي تأسيس حماس برقرار بوده، گفت: «در پي تحولات منطقه‌اي در سال‌هاي گذشته و آغاز بحران سوريه، مقداري اختلافات در روابط ميان ايران و حماس بروز پيدا کرد ولي هيچ‌گاه روابط طرفين قطع نشد و سياست اساسي ايران درخصوص گروه‌هاي مقاومت فلسطين و از جمله حماس نيز تغيير نکرد». معاون عربي و آفريقاي وزير امور خارجه افزود: «رفت‌وآمدهاي مقطع اخير و به‌ويژه يک سال گذشته که با تحولات داخلي در سطح رهبري حماس هم همراه شده است، تلاش‌هايي در جهت بازگشت به دوران طبيعي روابط عالي ميان طرفين است».
معاون عربي و آفريقاي وزارت خارجه در رابطه با شايعات مطرح‌شده درخصوص اين سفر مبني بر توافق ايران و حماس درخصوص سوريه يا رايزني‌هاي صورت‌گرفته ميان ايران و حماس درباره توافقات صورت‌گرفته با فتح اظهار كرد: هيچ‌گاه شايعات نبايد مبناي قضاوت‌ها و ارزيابي‌ها باشد. ايران درخصوص مسائل داخلي کشورها و همچنين مسائل داخلي فلسطين و روابط ميان گروه‌هاي فلسطيني مداخله نمي‌کند.
او با بيان اينکه اصل طبيعي در روابط گروه‌هاي فلسطيني، روابط خوب و هدفمند براي تحقق اهداف و خواسته‌هاي مشروع ملت فلسطين است، تصريح کرد: «ايران از هرگونه بهبود روابط مابين گروه‌هاي فلسطيني در چارچوب اهداف و اولويت‌هاي ملت فلسطين براي تحقق اهداف خود استقبال کرده و از آن حمايت مي‌کند».
به گفته جابري‌انصاري همان‌گونه که توقع نداريم و اجازه نمي‌دهيم کسان ديگري در حوزه مسائل داخلي ما دخالت کنند، ايران نيز در مسائل داخلي متحدانش و ديگران دخالت نمي‌کند.


دیدگاه‌ها(۰)