۱۳۹۶ سه شنبه ۱ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۱۱ - ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۳ آبان
وضعیت نامشخص رئیس بازنشسته فدراسیون بسکتبال
مشحون: ابلاغیه‌ام بیاید، ظرف 2 دقیقه می‌روم

شرق: یکی از مدیران بازنشسته‌ای که این روزها بحث رفتن او از حوزه ورزش مطرح شده، محمود مشحون است. او بازنشسته سازمان منحل‌شده تربیت بدنی و وزارت ورزش و جوانان فعلی است که تاکنون توانسته چهار دوره متوالی پیروز انتخابات ریاست فدراسیون بسکتبال باشد. آخرین دور از انتخابات ریاست این فدراسیون، دوم خردادماه سال 94 برگزار شد.
مشحون با وجود بازنشسته‌بودنش با گرفتن مجوز از هیئت دولت، اجازه حضور در این مجمع را پیدا کرد؛ مجوزی که اگر چه انتقادهای زیادی را به همراه داشت اما با رضایت و پیگیری‌های محمود گودرزی، وزیر وقت ورزش، گرفته شد. با این حال این مدیر سالخورده موفق شد با حضور قانونی در انتخابات بار دیگر بر کرسی ریاست تکیه بزند. حالا در شرایطی که 17 ماه از ادامه ریاست قانونی پدر پیر بسکتبالیست‌ها باقی مانده و ابلاغ چهارساله دارد، اما تحت فشار است.
با تغییر تفسیر قانون حضور بازنشسته‌ها در پست‌های دولتی و اولتیماتوم دوهفته‌ای که سازمان بازرسی کل کشور به بازنشسته‌های حاضر در مناصب دولتی داده مشحون چاره‌ای ندارد جز اینکه از سمتش کناره‌گیری کند، چراکه او نه ایثارگر است و نه بازنشسته نظامی که این‌بار به واسطه این دو جایگاه، بتواند در پست خود باقی بماند.
مشحون که همواره در تمام این سال جزء معدود مدیران موفق ورزش کشور بوده، در واکنش به این موضوع که وزارت ورزش و جوانان رسما اعلام کرده باید در مهلت تعیین‌شده از فدراسیون بسکتبال برود، به «شرق» گفت: «من تمایلی ندارم که دراین‌باره صحبت کنم. فعلا هیچ ابلاغی در این زمینه به من نشده است. هر زمان که به ابلاغ کنند بلافاصله در دو، سه دقیقه از فدراسیون می‌روم».
محمود مشحون در حالی سال ١٣٦٨ بازنشسته شده که معتقد است با تقاضای مسئولان سازمان تربیت‌بدنی وقت و تصویب هیئت‌دولت به کار برگشته و در وزارت ورزش‌وجوانان فعلی هم خدمت کرده است.
تا پیش از برگزاری مجدد انتخابات ریاست فدراسیون بسکتبال، این فدراسیون هفت ماه با سرپرست اداره شد. در این مدت لطمات جبران‌ناپذیری به تیم ملی بزرگ‌سالان ایران وارد شد.
هدایت این تیم به عهده مهمد بچیروویچ، سرمربی اسلوونیایی، بود؛ مربی موفقی که چهار سال با این تیم کار کرد و نتایج قابل قبولی هم به دست آورد، اما هم‌زمان با پایان‌یافتن دوره چهارساله ریاست محمود مشحون، از فدراسیون بسکتبال عذرش خواسته شد و به کشورش بازگشت.
آسمان‌خراش‌های ایران شانس حضور در بازی‌های المپیک 2016 ریو را داشتند اما در دوران بی‌مدیریتی فدراسیون و نبود بچیروویچ بالای سر این تیم به‌راحتی حضور در بزرگ‌ترین رویداد ورزشی دنیا را از دست دادند. بدون شک اگر در این برهه از زمان فدراسیون بسکتبال دوباره رئیس خود را از دست بدهد باید منتظر عواقب بد آن براي تیم‌های ملی بود. سازمان بازرسی کل کشور سال‌هاست که به دنبال این است تا مانع از حضور مدیران بازنشسته و دوشغله در پست‌های دولتی باشد اما آن‌طور که باید حداقل در حوزه ورزش راه به جایی نبرده و برخی‌ها با قانون‌شکنی در این مسیر در پست‌های مربوطه حاضر بوده‌اند، اما حالا گفته می‌شود اولتیماتوم اخیر بسیار جدی است. به جز مشحون، بهرام شفیع، رئیس فدراسیون هاکی، نیز از دیگر رؤسای بازنشسته ورزش است که او نیز باید استعفا بدهد. البته حمیرا اسدی، مسئول امور مجامع فدراسیون‌های ورزشی، مدعی شده که شفیع مدارکی مبنی‌بر داشتن سابقه ایثارگری دارد که در حال بررسی است.  

 


دیدگاه‌ها(۰)