۱۳۹۶ سه شنبه ۱ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۱۱ - ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۳ آبان
اعلام برنامه‌های فدراسیون کبدی برای برگزاری مسابقات جهانی در گرگان
استفاده از ویدئوچک، حضور بانوان در سالن

شرق: هندی‌ها در حالی به‌عنوان قدرت بلامنازع ورزش کبدی در آسیا و جهان شناخته شده‌اند که اجازه برگزاری هیچ‌کدام از رویدادهای بین‌المللی معتبر این رشته را به کشورهای رقیب خود نمی‌دهند. مسئولان فدراسیون کبدی ایران اما با رایزنی‌های گسترده‌ای که با فدراسیون‌های آسیایی و جهانی کبدی داشته‌اند، توانسته‌اند به‌عنوان جدی‌ترین حریف هندی‌ها برای دومین‌بار میزبانی مسابقات قهرمانی آسیا 2017 را بگیرند. دهمین دوره این رقابت‌ها در بخش مردان و پنجمین دوره در بخش بانوان قرار است از اول تا سوم آذرماه در گرگان برگزار شود. محمدرضا مقصودلو، رئیس فدراسیون کبدی، روز گذشته نشستی خبری با اصحاب رسانه داشت تا درخصوص این مسابقات توضیحات لازم را بدهد. او گفت: «درکل، 10 تیم در بخش مردان و 11 تیم در بخش زنان برای شرکت در این مسابقات اعلام آمادگی کرده‌اند که همه از بهترین‌های آسیا هستند. یکی از دلایل میزبانی ما از این رقابت‌ها هم این بود که بتوانیم با هندی‌ها بازی کنیم. به‌هرحال قدرت اصلی کبدی متعلق به هندی‌هاست. آنها هرگز به تیم ایران که دومین تیم آسیا و جهان است، بازی تدارکاتی نمی‌دهند. برای همین میزبان شدیم تا حداقل پیش از بازی‌های آسیایی جاکارتا با تکنیک و تاکتیک‌های آنها آشنا شده باشیم».
تیم ملی کبدی ایران تاکنون در رقابت‌های کبدی استاندارد موفق به شکست هند نشده است. کبدی‌کاران کشورمان در بازی‌های آسیایی 2014 اینچئون کره‌جنوبی در فینال به این تیم باختند. مقصودلو اما امیدوار است با تلاش‌های صورت‌گرفته و آوردن مربی هندی برای تیم مردان بتوانند در این دوره از بازی‌های آسیایی به قهرمانی برسند: «ما 9 ورزشکار در لیگ ستارگان هند داریم که حدود صد‌میلیون یا بیشتر درآمد دارند. از طرف دیگر سوتار (سرمربی تیم ملی کبدی مردان) یک سال است که در ایران است و می‌خواهیم عملکرد تیم ملی در مسابقه‌ها را ارزیابی کنیم».
هندی‌ها قدرت برتر دنیا هستند و در داوری هم نفوذ دارند. رئیس فدراسیون کبدی در واکنش به کارشکنی‌های داوری در مسابقات گرگان افزود: «ما چند پیشنهاد در کنگره جهانی داشتیم؛ یکی از آنها درخواست ویدئوچک بود که تصویب شد و در این مسابقه‌ها چهار دوربین روی خطوط اصلی زمین و همچنین تیم‌ها قرار خواهند داشت. البته تکنولوژی چشم شاهین نداریم و امیدواریم که این مشکلات برطرف شوند. هندی‌ها نمی‌خواستند این موضوع تصویب شود، اما در نهایت این اتفاق رخ داد. تمام این امکانات در رقابت‌های جاکارتا نیز فراهم خواهد شد. البته ما داوران زیادی در مسابقه‌های مهم مانند جهانی و بازی‌های آسیایی نیز داریم که سبب می‌شود راه‌های اعمال نفوذ بسته شود».
امیدواری‌های مسئولان فدراسیون برای حضور موفق در رقابت‌های گرگان در بخش بانوان هم وجود دارد؛ تیمی که در بازی‌های آسیایی 2014 اینچئون به مدال ارزشمند نقره دست یافت. مقصودلو توضیح داد: «تیم جوانان دختران ما قهرمان آسیا شد. تیم فعلی حاضر در رقابت‌های گرگان تلفیقی از جوانان و بزرگ‌سالان است. ما به خانم‌ها هم خیلی امیدواریم. برای این تیم هم یک سالی است مربی هندی خانم آورده‌ایم تا نتیجه‌اش را در جاکارتا ببینیم. چه‌بسا که آنها هم بتوانند به طلا برسند».
طبق رایزنی‌های صورت‌گرفته فدراسیون کبدی با مسئولان صداوسیما قرار است رقابت‌های بانوان با همکاری شبکه 3 به صورت زنده از تلویزیون هندوستان پخش شود. مسابقات در ایران اما تنها در بخش مردان پوشش تلویزیونی خواهد شد. شورای تأمین استان گلستان نیز تدارکات لازم برای ورود بانوان تماشاگر به سالن مسابقات برای تماشای رقابت‌های مردان را انجام داده است.


دیدگاه‌ها(۰)