۱۳۹۶ جمعه ۴ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۱۱ - ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۳ آبان
خبر

فاینانس‌های روسی و آسیایی  در راه است
عضو شورای هماهنگی بانک‌های دولتی با بیان اینکه فاینانس‌های جدید از روسیه، اروپا و آسیا در راه است، گفت: نقل‌وانتقالات پول به ارزهای غیر از دلار به صورت روان در حال انجام است. علی صالح‌آبادی در گفت‌وگو با مهر از فاینانس‌های جدید برای اقتصاد ایران خبر داد و گفت: فاینانس‌های جدیدی برای اقتصاد ایران در راه است و مذاکرات برای امضای آنها ادامه دارد؛ این در حالی است که این فاینانس‌ها با یک‌سری از بانک‌های روسیه در حال نهایی‌شدن است؛ ضمن اینکه به موازات آن، مذاکرات برای اخذ فاینانس از اروپا و آسیا هم در حال انجام است. عضو شورای هماهنگی بانک‌های دولتی افزود: فاینانس‌هایی که برای اقتصاد ایران در ماه‌های گذشته به امضا رسیده است؛ از محل پول نفت نبود؛ به این معنا که بعد از برجام، پول نفت آزاد شده و وجوه نفت جدیدی که از سوی ایران در بازارهای جهانی به فروش می‌رسد؛ به صورت کامل دریافت و مصرف می‌شود؛ بنابراین فاینانس‌ها به پشتوانه آن پول‌ها نیست و ارتباطی هم به آن ندارد. وی تصریح کرد: اکنون پول نفت در جایی که لازم باشد و نیاز ارزی وجود داشته باشد، مصرف می‌شود؛ بنابراین فاینانس‌های گشایش‌شده، ارتباطی به پول نفت ندارد؛ به‌ویژه‌ اینکه بانک‌هایی که این فاینانس‌ها را ارائه داده‌اند؛ بانک‌های توسعه‌ای کشورها هستند که این خطوط را گشایش می‌کنند؛ درحالی‌که پول نفت ایران در بانک‌های دیگری است. صالح‌آبادی در پاسخ به این سؤال که اکنون مراودات پولی ایران با بانک‌های بزرگ به چه نحوی است، گفت: الان روابط کارگزاری نسبتا خوبی برقرار است و حتی در بانک توسعه صادرات نیز با ۱۲۷ بانک، رابطه کارگزاری بانکی برقرار شده است؛ بنابراین با همین سطح از روابط کارگزاری هم کار انجام می‌شود و نقل و انتقالات به ارز غیردلار از جمله یورو به راحتی در حال انجام است و مشکل خاصی به چشم نمی‌خورد. 

قرارداد یک‌میلیارد‌دلاری بانکی اوبربانک با ۱۴ بانک ایرانی
دبیر کل اتاق بازرگانی تهران نخستین قرارداد تأمین اعتبار بانکی پسابرجام به ارزش یک میلیارد یورو بین 14 بانک ایرانی و اوبربانک اتریش امضا شد. به گزارش فارس، بهمن عشقی در نشست مشترک تجاری ایران و جمهوری اسلواکی که با حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، گفت: پیشینه مناسبات دوجانبه ایران و چکسلواکی سابق به بیش از 85 سال پیش بازمی‌‌گردد و پس از تفکیک مسالمت‌آمیز چکسلواکی سابق و تأسیس جمهوری اسلواکی در سال 1993 تاکنون، روابط دوجانبه ایران و اسلواکی مراحل مختلفی را پشت ‌سر گذاشته که در یک دهه گذشته تا حدودی متأثر از همگامی اسلواکی با نهادهای اروپایی و فراآتلانتیکی به‌ویژه اتحادیه اروپا و ناتو بوده است. وی با بیان اینکه معتقدم که در حال حاضر، در سایه مشارکت‌های صنعتی و سرمایه‌گذاری مشترک می‌‌توان در مسیر تقویت پیوند دو کشور گام برداشت، افزود: با تولید صادرات‌گرا به بازارهای بین‌المللی مي‌توان توازن تجاری میان خود را بهبود بخشید. برای دستیابی به این هدف ضروری است پیش‌نیازها و سازوکارهای لازم از جمله فعال‌سازی روابط بانکی، بیمه‌ای و حمل‌ونقل را فراهم كنيم. 

قرارداد ۷میلیارددلاری تأمین فاینانس پروژه‌های ریلی امضا شد
مدیرعامل راه‌آهن از امضای هفت میلیارد دلار قرارداد تأمین فاینانس برای توسعه زیرساخت‌های ریلی کشور خبر داد و گفت: در چهار سال گذشته به طور متوسط 1.5 میلیارد دلار به صورت مستقیم در صنعت ریلی سرمایه‌گذاری شده است. به گزارش تسنیم، سعید محمدزاده در نشست مشترک سرمایه‌گذاری ایران و آلمان در حوزه ریلی اظهار كرد: حجم روابط اقتصادی ایران و آلمان سال گذشته میلادی به حدود 2.9 میلیارد یورو رسید. ایران و آلمان می‌توانند به عنوان دو شریک قابل اعتماد همکاری بهتری را داشته باشند. وی با بیان اینکه ایران در بین کشورهای خاورمیانه و آفریقای شمالی دومین کشور بزرگ اقتصادی است، تصریح کرد: ایران با 80 میلیون نفر بیشترین جمعیت منطقه را دارد. وی با یادآوری اینکه اقتصاد ایران 6.4 درصد در سال گذشته میلادی جهش داشته است، به برنامه‌ها و سیاست‌های کلان ایران برای توسعه حمل‌ونقل ریلی اشاره و اظهار کرد: در چهار سال گذشته به طور متوسط 1.5 میلیارد دلار به صورت مستقیم در صنعت ریلی سرمایه‌گذاری شده. علاوه بر این هم‌اکنون راه‌آهن هفت میلیارد دلار فاینانس برای توسعه زیرساخت‌های ریلی امضا کرده که بخشی از این پروژه‌ها آغاز شده است. معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در برنامه ششم توسعه اولویت توسعه حمل‌ونقل ریلی است که در این راستا قرار شده مجموعه برنامه‌ریزی، اقدامات، توسعه زیرساخت، تأمین ناوگان و اصلاح ساختار راه‌آهن به نحوی انجام شود تا در حمل بار از 12 درصد کنونی به 30 درصد و در حوزه مسافر از 10 درصد به رشد دو برابری برسیم. 


دیدگاه‌ها(۰)